Jeszcze przed wejściem Polski do UE w 2004 roku liczba Polaków, którzy wyjechali z kraju i osiedli za granicą wynosiła około 800 tysięcy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 liczba ta wzrosła do blisko 2,2 miliona. Gdzie mieszka najwięcej polskich emigrantów?
Narodowy Bank Polski co dwa lata pyta emigrantów z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii i Niemiec o ich plany na przyszłość. Łatwo się domyślić, rezultatów tych sondaży. Ponad połowa Polaków, którzy wyjechali na Wyspy nie planuje w ogóle wracać do kraju. Tylko kilkanaście procent ma w planach powrót w ciągu najbliższego roku. To jednak nie wszystko.
Polacy już zaczęli zapuszczać korzenie z granicą. Prawie co piąty Polak w Wielkiej Brytanii kupił już dom lub mieszkanie: własną nieruchomość ma już 16 proc. Polaków w Wielkiej Brytanii, a 24 proc. planuje kupić dom lub mieszkanie w ciągu najbliższego roku. Podobnie sytuacja przedstawia się w Niemczech, gdzie Polacy zadomowili się do tego stopnia, ze co trzeci z nich ma tam nieruchomość, a kupno planuje aż 15 procent z nich.
O tym, że polscy emigranci decydują się nie tylko na czasowe wyjazdy zarobkowe świadczy fakt, że np. w Irlandii 68 procent Polaków mieszka ze swoim partnerem, a 54 procent z dzieckiem. Gdzie jest najwięcej polskich emigrantów? Dane według statystyk GUS z 2013 roku:
1. Wielka Brytania – 642 tys.
2. Niemcy – 560 tys.
3. Włochy – 96 tys.
4. Norwegia – 71 tys.
5. Francja – 63 tys.
6. Szwecja – 40 tys.
7. Hiszpania – 34 tys.
Jak się wydaje, to nie koniec emigracji z Polski. Raport „Migracje zarobkowe Polaków” przygotowany przez Work Service donosi, że aż 20 proc. osób aktywnych zawodowo rozważa opuszczenie kraju w celach zarobkowych w ciągu najbliższego roku. Mowa więc aż o blisko milionie osób, z których połowa jest w wieku 25-45 lat. Głównymi krajami, do których „uciec” chcieliby Polacy są: Wielka Brytania, Holandia i Niemcy. (fil)