Codziennie śpią w trumnach i żyją w ubóstwie – nietypowe praktyki zakonne

Istnieją na świecie zakony – zarówno męskie jak i żeńskie, które znane są ze swoich dość nietypowych praktyk. Często są one owiane tajemnicą, ponieważ ich członkowie nie mogą kontaktować się ze światem zewnętrznym.

Zakony kontemplacyjne, które żyją z dala od świata są bardzo często owiane tajemnicą, ponieważ ich członkowie mają zakaz kontaktowania się ze światem zewnętrznym. Jednym z takich zgromadzeń jest Zakon Świętej Klary, potocznie nazywany siostrami Klaryskami. Powołany został w 1211 roku przez św. Franciszka z Asyżu oraz św. Klarę i istnieje do dzisiaj. Siostry Klaryski znane są z bardzo nietypowego dla przeciętnego człowieka trybu życia.

Każda siostra ma swoją celę, w której znajduje się stolik, otwierany taboret ze schowkiem oraz… trumnę do spania wypełnioną siennikiem ze słomy. Oprócz tego w trumnie znajduje się poduszka i kołdra. Wieko trumny jest zamykane na dzień, a w nocy podczas snu jest otwarte. Na wieku namalowany jest czarny krzyż. Kiedy zakonnica umiera, to zostaje wraz z trumną przeniesiona do katakumb, gdzie spoczywa obok innych sióstr Klarysek.

Siostry Klaryski nie oglądają telewizji, a z mediów elektronicznych znają tylko radio, którego słuchają tylko w niedzielę, po mszy świętej. Klaryski przez cały dzień zajmują się modlitwą, a także pracami wokół klasztoru. Oprócz tego zajmują się haftem artystycznym i malarstwem.

Podobny styl życia obowiązuje w męskim zakonie Kamedułów. Im również nie wolno kontaktować się ze światem zewnętrznym, zaś na teren klasztoru nie mogą wchodzić kobiety – za wyjątkiem kilku dni w roku. Kameduli nie muszą jednak spać w trumnach. Praktyki sióstr Klarysek są dla ogromnej większości z nas jest trudnym do wytłumaczenia nawykiem. Znane z filmów grozy sceny, na których wampir wstaje z trumny, która jest jego łóżkiem mają więc po części swoje źródło w rzeczywistości.

Polski Dom Pogrzebowy w Londynie oferuje kompleksowe usługi pogrzebowe na obszarze Wielkiej Brytanii i Polski. Misją firmy jest zapewnienie Polakom w UK godnego pochówku, a także pomoc rodzinie w trudnych chwilach.

 

Teksty tygodnia

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie