Czy składki społeczne będą pożerać nawet połowę pensji?

Starzejące się społeczeństwo i problemy z dopięciem budżetu sprawiają, że coraz więcej rządów sięga coraz głębiej do kieszeni osób pracujących. Podatki, zamrożone progi podatkowe, dodatkowe opłaty. Wzrastają też składki społeczne. Czy mogą one wynosić nawet połowę pensji? 

Współczesny system ubezpieczeń społecznych w Europie, a szczególnie w Niemczech, staje przed poważnym wyzwaniem: coraz mniej osób pracuje na utrzymanie rosnącej liczby emerytów i osób wymagających opieki. To oznacza, że składki społeczne – już dziś bardzo wysokie – mogą w niedalekiej przyszłości jeszcze bardziej wzrosnąć. Czy składki społeczne będą pożerać nawet połowę pensji? Eksperci biją na alarm.

- Advertisement -

W stronę historycznego rekordu – czy składki społeczne wyniosą 50% pensji?

Według prof. Martina Werdinga, członka niemieckiej Rady Ekspertów Gospodarczych, nie jest to już pytanie „czy”, lecz „kiedy”. Obecnie łączna wysokość składek na ubezpieczenia społeczne dla pracowników i pracodawców wynosi około 42% wynagrodzenia brutto. Już w 2026 roku może to być 43%, a pod koniec obecnej kadencji Bundestagu – nawet 45%.

Główną przyczyną tego trendu jest demografia. Społeczeństwo się starzeje, a wydatki na emerytury, opiekę zdrowotną i pielęgnacyjną rosną. I to w tempie, które przewyższa możliwości obecnego systemu finansowania.

Dlaczego składki społeczne będą pożerać nawet połowę pensji?

Eksperci prognozują, że jeśli nie zostaną przeprowadzone poważne reformy, to składki społeczne w Niemczech w kolejnych dekadach mogą zbliżyć się do granicy 50% wynagrodzenia brutto. Szczególnie dynamicznie mają rosnąć składki na ubezpieczenia zdrowotne i pielęgnacyjne. Natomiast w latach 2027–2028 wzrosną  również na ubezpieczenie emerytalne. Z obecnych 18,6% do niemal 20%.

Dodatkowym problemem są rosnące deficyty w budżetach kas chorych. W samym 2024 roku wyniosły one aż 6,2 miliarda euro. To zmusza ubezpieczycieli do podnoszenia dodatkowych składek, co bezpośrednio uderza w pensje netto pracowników.

Czy składki społeczne będą pożerać nawet połowę pensji – czy można temu zapobiec?

Zdaniem Werdinga dyskusja nad prostymi rozwiązaniami, jak podniesienie progów dochodowych czy objęcie systemem ubezpieczeń także urzędników państwowych, to za mało. Tego typu działania często przenoszą problem w inne miejsce. Przykładowo do budżetów krajów związkowych.

Konieczna jest szeroka debata o efektywności wydatków, kształcie i precyzji istniejących świadczeń. Ważne są również reformy strukturalne, które pozwoliłyby zmniejszyć tempo wzrostu kosztów. Jako przykład Werding wymienia m.in. kosztowną „Mütterrente”, czyli dodatkowe świadczenia emerytalne dla matek.

Składki społeczne a przyszłość wynagrodzeń: realne zagrożenie dla pracujących

Czy składki społeczne będą pożerać nawet połowę pensji? Dla młodych pokoleń pracujących oznaczałoby to nie tylko wyraźnie niższe wynagrodzenie netto, ale także ograniczenie siły nabywczej i mniejsze możliwości oszczędzania na własną przyszłość. Już teraz widać, że bez reform obciążenia będą rosły szybciej niż wynagrodzenia. To może stać się jednym z największych wyzwań gospodarczych najbliższych dekad.

 

Przeczytaj także

Coraz więcej Niemców musi korzystać z pomocy społecznej

W Niemczech coraz większa liczba seniorów nie radzi sobie finansowo bez pomocy państwa. Dane z Federalnego Urzędu Statystycznego wskazują, że w marcu 2025 roku ponad 742 tys. osób starszych pobierało świadczenie „Grundsicherung im Alter”. To podstawowe zabezpieczenie socjalne dla emerytów przysługiwało więc o ponad 23 tys. osobom więcej w porównaniu z marcem 2024.

Łowienie w Niemczech – to musisz wiedzieć, zanim zarzucisz wędkę

Wędkowanie to popularne hobby w Niemczech, które jednak wymaga spełnienia szeregu formalności. Aby legalnie łowić ryby, niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów.

Polacy nie chcą już żyć w Niemczech! Powroty do Polski stają się nowym trendem

Po raz pierwszy od lat odwrócił się trend i Polacy, zamiast przyjeżdżać do Niemiec, rezygnują z życia i pracy w tym kraju. Kiedyś kraj był obietnicą pracy i stabilnego życia. Obecnie kojarzy się z kryzysem i wszechobecną przestępczością.

Fałszywe ojcostwa, fikcyjne meldunki. System socjalny traci miliony przez cwaniaków!

Niemieckie urzędy pracy informują o coraz częstszych przypadkach wyłudzania świadczeń. Przybiera to formę zorganizowanych działań. System socjalny na cwaniactwie ludzi traci miliony rocznie.

Wirus polio znów wykryty w Niemczech. Sprawdź, jak się przed nim ochronić

Instytut Roberta Kocha (RKI) ostrzega przed ponownym zagrożeniem związanym z wirusem polio. W ostatnich tygodniach w Niemczech wykryto go w próbkach ścieków z miast takich jak Drezno, Moguncja, Monachium i Stuttgart.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport