Czy zamordował Polską teściową? Głośny proces lekarza oskarżonego o 15 zabójstw

14 lipca w Berlinie rozpoczął się głośny proces lekarza oskarżonego o 15 morderstw. Najprawdopodobniej zabójstw było więcej. Prokuratura prowadzi dochodzenie w przypadku kolejnych 71 podejrzanych przypadków śmierci z udziałem lekarza. Najprawdopodobniej wśród ofiar była Polka, teściowa lekarza. Kobieta również zmarła w czasie, gdy mężczyzna przebywał w Polsce. Szokujący proces lekarza potrwa jeszcze długo. 

Na ławie oskarżonych zasiadł 40-letni lekarz opieki paliatywnej, oskarżony o zamordowanie 12 kobiet i 3 mężczyzn. Podawał im leki prowadzące do śmierci, bez ich wiedzy i zgody.

- Advertisement -

W pierwszy dzień procesu lekarz milczał. Nie ustosunkował się do żadnego z zarzutów. Sprawa budzi ogromne emocje w Niemczech i poza ich granicami. Również w Polsce, gdzie pojawił się wątek potencjalnej polskiej ofiary.

Leki podane w tajemnicy. Prokuratura mówi o niskich pobudkach

Według ustaleń prokuratury, oskarżony działał „podstępnie i z niskich pobudek”. Najprawdopodobniej wykorzystywał zaufanie ciężko chorych pacjentów, aby realizować własną wizję śmierci. Wówczas stawiał się w roli „pana życia i śmierci”. Do zabójstw miało dojść między wrześniem 2021 a lipcem 2024 roku.

W szczególnie drastycznych przypadkach lekarz miał podpalać mieszkania ofiar, by zatrzeć ślady swojej działalności.

Proces lekarza w Niemczech – skala zbrodni może być znacznie większa

Choć proces lekarza dotyczy 15 potwierdzonych przypadków śmierci. Prokuratura i śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie kolejnych 71 podejrzanych zgonów. Mowa o pacjentach, którzy przebywali pod opieką oskarżonego w szpitalach i placówkach opieki paliatywnej. Wiek ofiar wahał się od 25 do 87 lat.

W pierwszym etapie rozpraw planowane są przesłuchania świadków w pięciu sprawach, w których oprócz śmierci doszło także do pożarów w mieszkaniach ofiar.

Polski wątek: czy lekarz zabił własną teściową?

Jednym z najbardziej poruszających aspektów śledztwa jest polski wątek. Niemiecka prokuratura potwierdziła, że objęła postępowaniem przypadek śmierci teściowej oskarżonego lekarza. Kobieta mieszkała w Polsce i chorowała na raka. Zmarła podczas wizyty zięcia i jego żony w Polsce.

Okoliczności śmierci kobiety są niejasne, a lekarz był obecny w domu w czasie jej zgonu. Choć nie padły jeszcze oficjalne zarzuty w tym wątku, polskie służby mogą zostać zaangażowane, jeśli pojawią się podstawy do transgranicznego postępowania karnego.

Najmłodsza ofiara miała 25 lat

Według dokumentów śledczych, pierwszą ofiarą oskarżonego była 25-letnia kobieta z Gwinei chora na nowotwór. Najstarszą ofiarą miała być 87-letnia pacjentka. Cechą wspólną wszystkich spraw było zaawansowane stadium choroby oraz pełne zaufanie pacjentów wobec lekarza.

Proces lekarza oskarżonego o 15 zabójstw
Proces lekarza oskarżonego o 15 zabójstw. Czy zabił też Polkę?
(fot: Pxher/CCO domena publiczna)

Proces zaplanowano do 28 stycznia 2026 roku. Natomiast w jego trakcie jako oskarżyciele posiłkowi występuje 13 krewnych ofiar.

Echa sprawy: porównania do seryjnych morderców w służbie zdrowia

W niemieckich mediach proces lekarza porównywany jest do sprawy Nielsa Högela. Pielęgniarza skazanego za zamordowanie co najmniej 85 pacjentów w niemieckich szpitalach. Obie sprawy łączy motyw decyzyjności nad śmiercią, nadużycie władzy w ramach systemu ochrony zdrowia i brak odpowiedniego nadzoru.

Proces lekarza, który wstrząsnął Niemcami

Proces lekarza to nie tylko dramat rodzin ofiar. To także próba rozliczenia systemowych zaniedbań i przestroga dla przyszłości medycyny paliatywnej. Polski wątek nadaje tej sprawie dodatkowy wymiar. Może prowadzić do pierwszego przypadku włączenia polskich organów ścigania w transgraniczne postępowanie dotyczące zbrodni lekarza.

Na odpowiedź na pytanie, czy lekarz rzeczywiście zamordował również swoją teściową w Polsce, przyjdzie jeszcze poczekać. W obliczu tak szerokiego śledztwa możliwe są kolejne akty oskarżenia, a skala tej sprawy może okazać się znacznie większa, niż ktokolwiek przypuszczał.

 

Przeczytaj także

Niemiecki rząd wprowadzi znaczne obniżki zasiłków, także dla bezrobotnych

Rząd CDU/CSU-SPD w Niemczech zapowiedział obniżki zasiłków. Przede wszystkim zmniejszy finansowanie Bürgergeld, czyli tzw. zasiłku dla obywatela.

Szok na lotnisku w Niemczech: 1500 pająków w pudełkach po herbatnikach!

Celnicy z lotniska Kolonia/Bonn mówią o jednym z najbardziej zaskakujących znalezisk w historii. Zaalarmował ich niecodzienny "zapach". Odkrycie zawartości przesyłki z Wietnamu wprawiło ich w osłupienie.

Porwanie w Niemczech, Syryjczyk, Palestyńczyk, Libańczyk i brawurowa akcja polskiej jednostki specjalnej

W Stuttgarcie doszło do brutalnego porwania. 6 lipca prosto z ulicy dwóch sprawców wprost z ulicy porwało Syryjczyka. Wkrótce do rodziny nadeszło żądanie okupu. Porwanego z rąk oprawców odbiła polska policja.

Uważaj na ważny list! Zmiana zasad opłat abonamentowych

Każdy, kto mieszka w Niemczech, zna obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. To miesięczna opłata w wysokości 18,36 euro, która finansuje m.in. programy ARD, ZDF i Deutschlandradio.

Oto, gdzie pracuje się najzdrowiej w Europie

Irlandia, Belgia i Niemcy należą do najlepszych miejsc pracy, jeśli za kryterium przyjmiemy równowagę między życiem zawodowym i prywatnym.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport