piątek, 20 września, 2024

Czym aktywiści spryskali Stonehenge przed przesileniem letnim?

W środę aktywiści z Just Stop Oil spryskali Stonehenge zmywalną pomarańczową farbą proszkową. Akcja mająca na celu zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne miała miejsce zaledwie dzień przed przesileniem letnim. W jego czasie tysiące ludzi gromadzi się w tym historycznym miejscu.

Policja Wiltshire aresztowała dwójkę aktywistów z Just Stop Oil po spryskaniu przez nich kamieni Stonehenge pomarańczową farbą zmywalną. Na nagraniu wideo opublikowanym w mediach społecznościowych widać dwie osoby w białych koszulach podbiegające do monolitów i spryskujące je farbą proszkową.

Stonehenge spryskane farbą przez aktywistów Just Stop Oil

W momencie całej akcji przechodnie próbowali powstrzymać aktywistów odciągając ich od monolitów. Po tym, jak spryskano farbą kilka kamieni, protestujący usiedli na trawie.

Na oddzielnym filmie opublikowanym przez Just Stop Oil widać, jak kilku policjantów aresztuje aktywistów i wyprowadza z miejsca zdarzenia.

Spryskanie Stonehenge farbą przez aktywistów zostało potępione zarówno przez Rishi Sunaka jak i Keir Starmera.

– To haniebny akt wandalizmu wobec jednego z najstarszych i najważniejszych pomników w Wielkiej Brytanii i na świecie. Just Stop Oil powinno się wstydzić za swoich działaczy, a oni i wszyscy z nimi powiązani, w tym pewien darczyńca z Partii Pracy, powinni natychmiast potępić ten haniebny czyn – powiedział Sunak.

Z kolei lider Partii Pracy, Keir Starmer powiedział:

– Szkody wyrządzone Stonehenge są oburzające. Just Stop Oil są żałośni. Osoby odpowiedzialne muszą stawić czoła pełnej mocy prawa.

Głos w sprawie zabrała także rzeczniczka English Heritage:

– Kilka kamieni Stonehenge obrzucono pomarańczową farbą w proszku. Oczywiście jest to niezwykle przygnębiające i nasi pracownicy badają rozmiary zniszczeń. Stonehenge pozostaje otwarte dla ludzi.

Przesilenie letnie i pomarańczowa farba

Do pokrycia Stonehenge zmywalną farbą doszło zaledwie dzień przed przesileniem letnim, w czasie którego wokół legendarnych monolitów zbiera się tysiące ludzi, aby obejrzeć wschód słońca.

Sam kamienny krąg wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowla powstała etapami na równinie Salisbury około 3000 lat temu.

Wśród protestujących, którzy pokryli farbą kamienny krąg, była 21-letnia studentka z Oxfordu, Niamh Lynch.

– W Stonehenge podczas przesilenia dochodzi do świętowania świata przyrody, ale spójrzcie, w jakim jest ona stanie. Wszyscy mamy prawo do życia wolnego od cierpienia, ale ciągłe spalanie ropy, węgla i gazu prowadzi do śmierci i cierpienia na niespotykaną skalę – powiedziała Lunch.

Drugim protestującym był 73-letni Rajan Naidu, który dodał:

– Pomarańczową mąkę kukurydzianą, której użyliśmy do stworzenia przyciągającego wzrok spektaklu, wkrótce zmyje deszcz. Ale istnieje pilna potrzeba skutecznych działań rządu w celu złagodzenia katastrofalnych konsekwencji kryzysu klimatycznego i ekologicznego.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?