Czym różnią się zasady lockdownu w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej? Zobacz zestawienie!

Fot. Getty

Od dziś trzeci lockdown w Anglii. A jak wygląda sytuacja i jakie zasady obowiązują aktualnie w pozostałych częściach UK – w Walii, Irlandii Północnej i Szkocji? Czy tam też ogłoszono ścisły lockdown? Zobacz zestawienie najważniejszych restrykcji.

Każdy z czterech narodów Zjednoczonego Królestwa – Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna – samodzielnie decyduje o restrykcjach związanych z pandemią koronawirusa. Oznacza to, że w każdej z czterech głównych części UK mogą obowiązywać nieco inne zasady lockdownu. Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych różnic i podobieństw, dotyczących ograniczeń w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

 

Czy w całym UK jest ścisły lockdown?

Anglia i Szkocja oficjalnie ogłosiły w tym tygodniu ścisły lockdown. Z kolei w całej Walii już od 20 grudnia wciąż obowiązuje najwyższy, czwarty stopień lockdownu. Walijskie władze po przeanalizowaniu sytuacji na początku stycznia, stwierdziły, że restrykcje w Walii są już tak surowe, że nie za bardzo da się coś jeszcze zaostrzyć. Natomiast Irlandia Północna ogłosiła, że wprowadzi ścisły lockdown od piątku 8 stycznia.

Głównym przesłaniem w całej Wielkiej Brytanii jest obecnie „stay at home” – „zostań w domu”. Podstawowe zasady we wszystkich czterech częściach UK są więc zbliżone – różnią się jednak w detalach, takich jak wysokość kar za złamanie restrykcji, liczba osób, z którymi można spotkać się w publicznych miejscach na zewnątrz, zasady dotyczące uczestnictwa w pogrzebach i ślubach czy dystans społeczny wyznaczający bezpieczną odległość.

Najważniejsze podobieństwa i różnice w zasadach lockdownu w poszczególnych częściach UK:

Podstawowe zasady lockdownu w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej
 

Wszędzie sklepy i usługi typu non-essential, a także szkoły pozostają zamknięte. W transporcie publicznym i publicznych pomieszczeniach zamkniętych (np. w sklepach) istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa. W Walii i Irlandii Północnej miejsca kultu religijnego pozostają otwarte, ale w środku może przebywać ograniczona liczba osób. W Anglii i Szkocji świątynie są zamknięte dla wiernych.

Różnice w karach za złamanie zasad lockdownu

W Anglii najniższą karą za złamanie zasad lockdownu jest 200 funtów. W przypadku każdego kolejnego wykroczenia grzywna jest podwajana, ale maksymalnie może wynieść 6400 funtów. Za udział w organizacji zgromadzenia powyżej 30 osób można dostać mandat w wysokości 10 000 funtów. W Szkocji kary za złamanie zasad lockdownu są niższe – zaczynają się już od 30 funtów i mogą być podwyższane w przypadku powtarzających się przewinień. Maksymalna grzywna nie może być jednak wyższa niż 960 funtów.

Porównanie wysokości kar w poszczególnych częściach UK:

Kary za złamanie lockdownu w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej
 

W Walii najniższa kara to 60 funtów. Za każde kolejne przewinienie grzywna może być podwajana – aż do maksymalnej kwoty 1920 funtów. Za udział w organizacji zgromadzenia powyżej 30 osób można dostać mandat w wysokości 10 000 funtów. Z kolei w Irlandii Północnej najniższa kara to 200 funtów, a najwyższa aż 10 000 funtów.

Zakaz wychodzenia z domu – wyjątki

Zakaz wychodzenia z domu obowiązuje w całym UK (w Irlandii Północnej od piątku 8 stycznia). Zakaz ten oznacza, że nie można opuszczać miejsca zamieszkania – o ile nie ma się ku temu wystarczająco ważnego powodu. Wyjątki od zakazu są niemal identyczne w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej:

  • zakup żywności
  • zakup leków
  • ćwiczenia fizyczne
  • wypełnienie obowiązków opiekuńczych
  • podróż do pracy
  • podróż na zajęcia edukacyjne
  • wizyty u lekarza, badania lekarskie itp.
  • ucieczka przed przemocą domową
  • inne życiowe konieczności.

Powyższe wyjątki stosują się także w przypadku konieczności odbycia podróży zagranicznej.

Podróż i kwarantanna w czasie lockdownu w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Miliony osób będzie miało problem z opłaceniem rachunków za wodę

Miliony gospodarstw domowych w Anglii i Walii będzie miało problemy z opłaceniem rachunków za wodę po podwyżce.

Sztuczna inteligencja może pomóc w „nakłanianiu” do robienia zdrowszych zakupów w Tesco

Supermarketowy brytyjski gigant Tesco mógłby użyć danych zbieranych w ramach Clubcard i korzystając z algorytmów sztucznej inteligencji „nakłaniać” konsumentów do dokonywania zdrowszych wyborów podczas ich zakupów.

Oxford i Cambridge schodzą na psy. Najniższe miejsca w historii w University of the Year 2025

Prestiżowe uniwersytety w Oksfordzie i Cambridge zostały zastąpione na liście najlepszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii po tym, jak pretendent zajął wysokie miejsce pod względem zadowolenia studentów i zatrudnienia

Formalności przy powrocie do Polski z Wielkiej Brytanii: Kiedy i jak tłumaczyć dokumenty?

Artykuł powstał we współpracy z partnerem Decyzja o powrocie z...

Co trzecie dziecko urodzone w UK ma matkę z zagranicy! Polska wypada z czołówki

Jak co roku, Office of National Statistics opublikował dane...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie