Dlaczego Wielki Piątek to na Wyspach „Good Friday”?

Dla wszystkich chrześcijan Wielki Piątek to wyjątkowa data – tego dnia został bowiem ukrzyżowany Jezus Chrystus. Dlaczego więc mieszkańcy Wielkiej Brytanii nazywają ten dzień „Good Friday”? Wyjaśnienie jest zaskakujące i nie ma nic wspólnego z radością ze śmierci Chrystusa.

Znany nam doskonale „Wielki Piątek” jest według niektórych źródeł określany mianem „dobrego” (ang. „good”), ponieważ słowo to miało niegdyś znacznie więcej znaczeń; było m.in. synonimem słowa „święty” („ang. holy”).

Pochodzące ze średniowiecza przekazy wskazują także na wspólne pochodzenie słów „good” („dobry”) oraz „God” („Bóg”). Jako koronny przykład popierający tę tezę wymienia się dzisiejsze sformułowanie pożegnalne „good-bye”. To pozostałość po dawnym powitalnym zdaniu „God be with ye”. Stąd też popularność tłumaczenia, że obecny „Dobry Piątek”, to pozostałość po „Bożym Piątku”.

Teksty tygodnia

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie