DWP zmienia strategię walki z oszustami benefitowymi

Oszuści benefitowi na celowniku. Department for Work and Pensions wydało oświadczenie w sprawie ścigania oszustw benefitowych. Czego dotyczyła aktualizacja w tej sprawie ze strony DWP?

DWP oświadczyło, że będzie mogło ścigać jedynie „poważne” przypadki oszustw związanych z zasiłkami. Dlaczego? Ze względu na sądowe zaległości w tym zakresie. Po prostu ilość takich nadużyć w UK jest tak duża, że władze będą zajmować się jedynie najbardziej znaczącymi przypadkami, jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”.

- Advertisement -

Oszuści benefitowi w UK

Informacja ta pojawiła się po tym, jak w brytyjskim parlamencie złożono nowy projekt ustawy Public Authorities (Fraud, Error & Recovery) Bill. Ten akt prawny stanowi jedynie część szerszych planów mających na celu walkę z nieuczciwymi beneficiarzami. Dzięki tej inicjatywnie, na walce z oszustami rząd chce zaoszczędzić łącznie 8,6 miliarda funtów w ciągu pięciu lat. Natomiast według szacunków DWP oszuści wyłudzili od podatników 7 miliardów funtów tylko w ubiegłym roku.

Wysocy rangą urzędnicy DWP zostali zapytani o skalę oszustw benefitowych, do jakich dochodzi w UK. Według oficjalnych danych jest to kwota rzędu koło 9,7 miliarda funtów rocznie. W trakcie pandemii COVID-19 znacząco wzrosła liczba oszustw w systemie. Poluzowanie przepisów w pierwszych tygodniach spowodowały wzrost nadpłat zasiłku Universal Credit z 9% do 14,5% w latach 2019–2020 i 2020–2021.

Mimo trudnej sytuacji DWP jest w stanie ograniczyć ilość przestępstw związanych z zasiłkami. Oszacowano, że zmniejszenie skali tych oszustwo, do poziomów sprzed pandemii będzie możliwe przy obecnym tempie walki z oszustwami. Stanie się to jedna nie wcześniej niż w 2030 roku.

DWP oświadczyło, że będzie mogło ścigać jedynie „poważne” przypadki oszustw związanych z zasiłkami.
DWP zmienia strategię walki z oszustami benefitowymi (fot: Getty Images)

„100 000 osób zgłaszało roszczenia w ciągu jednego dnia”

Najnowsze dane wskazują, że w sądach koronnych czeka na rozpatrzenie 73 000 zaległych spraw oszustów benefitowych. Śledztwo Izby Gmin dotyczące czasów pandemii wykazało ogromny napływ wniosków o zasiłek Universal Credit. W ciągu zaledwie trzech miesięcy wzrósł on do astronomicznej liczby 2,4 miliona.

– Były dni, kiedy mieliśmy 100 000 osób zgłaszających roszczenia w ciągu jednego dnia – komentuje Pete Schofield, stały sekretarz DWP. – Podjęliśmy decyzję, że priorytetem dla departamentu jest wypłacanie pieniędzy ludziom i pomaganie im – zaznacza. Z powodu otwartej postawy DWP, w systemie pojawiło się wiele błędów i nadużyć.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony DWP rząd planuje zatrudnić 3000 nowych pracowników. Mają oni pomóc zapobiegać oszustwom i odzyskiwać pieniądze.

Nowe uprawnienie śledczych DWP

Oprócz tego śledczy DWP zajmujący się przestępczością zorganizowaną otrzymają nowe uprawnienia. Będą mogli występować do sądu w sprawie uzyskania nakazów przeszukania.

„Oczekuje się również, że śledczy DWP ds. poważnej przestępczości zorganizowanej otrzymają uprawnienia do składania do sądu wniosków o nakazy przeszukania. Oznacza to, że po raz pierwszy będą mogli wspierać policję w tym zakresie. Będą przeszukiwać lokale oraz konfiskować przedmioty, takie jak komputery i smartfony, jako dowody przeciwko oszustom” – jak czytamy w oświadczeniu w tej sprawie.

Teksty tygodnia

Notting Hill Carnival w tym roku finansowane z pieniędzy lokalnych

Jedna z największych imprez ulicznych nie tylko w WIelkiej...

Wzrasta próg zarobków dla imigrantów starających się o wizy

22 lipca podwyższony zostanie próg zarobków dla imigrantów jako jeden z wymogów uzyskania wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich.

Podwyżka czynszów w UK. O ile wzrosły koszty wynajmu?

W ciągu trzech lat podwyżka czynszów w UK wyniosła 21 proc. Popyt ze strony najemców nadal jest wysoki, jednak pojawiły się pewne oznaki spowolnienia wzrostu.

86-latka aresztowana po tym jak w jej domu odnaleziono ludzkie szczątki

Policja w Leicester aresztowała 86-letnią kobietę po otrzymaniu zgłoszenia o ludzkich szczątkach znajdujących się w jej domu. Funkcjonariusze przeszukali dwie lokalizacje po tym, jak ktoś poinformował, że szczątki mogły zostać ukryte w domu przy Wolverton Road jeszcze w latach 70-tych.

Ścięli drzewo znane z „Robin Hooda”. Sąd nie miał litości

W Newcastle zakończył się głośny proces dwóch mężczyzn, którzy zniszczyli dendrologiczny symbol. Daniel Graham i Adam Carruthers zostali skazani na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie ponadstuletniego drzewa rosnącego w Sycamore Gap w hrabstwie Northumberland. To miejsce szeroko znane z uwagi na film Robin Hood: Książę złodziei z 1991 roku.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie