piątek, 20 września, 2024

Gigantyczne zyski Ryanaira dzięki podwyżkom cen biletów

Ryanair z rekordowym zyskiem i… z podwyżkami cen biletów. Jakie najważniejsze informacje zawarto w oficjalnym komunikacie giełdowym wydanym przez tanie linie lotnicze z Irlandii?

W jakiej sytuacji znajduje się obecnie największy europejski niskokosztowy przewoźnik lotniczy i co oznacza to dla jego klientów? Ryanair w pierwszym półroczu okresu obrachunkowego (od początku kwietnia do końca września 2023 roku) osiągnął zysk netto wynoszący 2,2 miliarda euro. Dla porównania, w analogicznym okresie w 2022 zysk sięgnął 1,4 miliarda euro. Linie zarobiły aż 60 proc. więcej! Odnotowano także wzrost przychodów netto sięgający 8,6 miliarda euro (wzrost o 30%), a koszty operacyjne poszły w górę do 6,16 mld euro (wzrost o 24%).

Te imponujące wyniki finansowe były możliwe dzięki… podwyżce cen biletów i dopłatom do bagażu. Linie lotnicze zarobiły więcej, jego kliencie zapłacili więcej. W rzeczonym okresie Ryanair przewiózł aż 105 milionów pasażerów, najwięcej w swojej historii. Średnio płacili oni więcej za bilet o 24%. Jego przeciętna cena wynosi obecnie 58 euro.

Ryanair zapowiada kolejne podwyżki cen biletów

Co więcej, już teraz władze Ryanaira zapowiadają, że ceny biletów będą nadal rosły! W ostatnim kwartale „tanie latanie” stanie się jeszcze droższe. W raporcie zwrócono uwagę, że choć ludzie po pandemii Covid-19 wrócili do podróżowania samolotami, to podaż w skali europejskiej nadal pozostaje niższa, niż przed 2020 roku.

Dodajmy, że irlandzki przewoźnik szykuje się na zyski w historycznej skali. Jak podaje „Financial Times”, w bieżącym roku obrotowym prognozy dotyczące zysku po opodatkowaniu znajdują się przedziale 1,85-2,05 miliarda euro.

Tanie loty stają się „tanie” tylko z nazwy

Dość powiedzieć, że wyniki finansowe Ryanaira są tak dobre, że władze spółki postanowiły wypłacić swoim akcjonariuszom dywidendę. Dzieje się tak po raz pierwszy w historii! Inwestorzy mają otrzymać 0,35 euro (0,30 funta) za akcję, a całość ma wynieść w sumie 400 mln euro. Połowa tej kwoty zostanie wypłacona w lutym 2024 roku, a druga połowa po walnym zgromadzeniu.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

1 listopada rząd dodaje 300 funtów do Winter Fuel Payment
Nowe przepisy rujnują kieszenie kierowców. Jak dużo ludzi jest poszkodowanych?
Brytyjczycy polecieli do Polski, żeby zrobić zakupy spożywcze. Sporo zaoszczędzili

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?