Graficiarz w pomysłowy sposób przerobił ksenofobiczny napis w coś pozytywnego

Pomysłowy artysta przerobił graffiti mające rasistowski wydźwięk, tak że kompletnie zmienił jego pierwotne znaczenie.

W Wielkiej Brytanii po referendum w 2016 roku można było zaobserwować wzrost irytacji niektórych osób imigrantami, którzy nie mówią po angielsku. Jest to częstą przyczyną zachowań o podłożu ksenofobicznym wśród Brytyjczyków.

W północnym Londynie ktoś dał wyraz swojej irytacji i umieścił na murze napis: „mówcie po angielsku”, zaznaczając w ten sposób, który język jest dominujący w Wielkiej Brytanii. Jednakże pewien artysta-grafik postanowił przerobić napis w programie graficznym, zmieniając kompletnie jego wydźwięk i pierwotne znaczenie.

Chris Walker, bo tak się nazywa pomysłowy grafik, dołożył do języka angielskiego kilka innych języków – w tym Polski. Dzięki temu pierwotnie negatywny przekaz stał się czymś zupełnie innym, bo napis w obecnie formie brzmi: „mówimy w panjabi, po angielsku, polsku, bułgarsku, francusku, litewsku, turecku, itd.”.

Walker wywołał swoim przerobionym zdjęciem falę bardzo pozytywnych komentarzy w sieci.

„Zobaczyłem ten napis na Twitterze i moją pierwsza reakcja była bardzo negatywna. Pomyślałem sobie, że to po prostu podłość. Ktoś, kto umieścił ten napis nie ma pojęcia, gdzie mieszka i żyje. Mieszkam w Walthamstow z przerwami od 40 lat i to miejsce zawsze było pełne różnych języków i kultur. Dlatego było takie świetne” – powiedział Walker.

Speak English
Speak English

Trzeba przyznać, że Walkerowi udało się wręcz trafić w samo sedno problemu. Choć sam przyznaje, że jest świadomy tego, iż niewiele może zdziałać w pojedynkę, ale przynajmniej udało mu się zwrócić uwagę kilku osób.

„Mam nadzieję, że udało mi się zwrócić uwagę lokalnej społeczności. Myślę, że jeśli wszyscy będą działać wspólnie i mówić na głos o tym, że niektóre poglądy są poglądami mniejszości, to będzie nam się o wiele lepiej żyło” – powiedział Walker.

 

Teksty tygodnia

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie