Graficiarz w pomysłowy sposób przerobił ksenofobiczny napis w coś pozytywnego

Pomysłowy artysta przerobił graffiti mające rasistowski wydźwięk, tak że kompletnie zmienił jego pierwotne znaczenie.

W Wielkiej Brytanii po referendum w 2016 roku można było zaobserwować wzrost irytacji niektórych osób imigrantami, którzy nie mówią po angielsku. Jest to częstą przyczyną zachowań o podłożu ksenofobicznym wśród Brytyjczyków.

- Advertisement -

W północnym Londynie ktoś dał wyraz swojej irytacji i umieścił na murze napis: „mówcie po angielsku”, zaznaczając w ten sposób, który język jest dominujący w Wielkiej Brytanii. Jednakże pewien artysta-grafik postanowił przerobić napis w programie graficznym, zmieniając kompletnie jego wydźwięk i pierwotne znaczenie.

Chris Walker, bo tak się nazywa pomysłowy grafik, dołożył do języka angielskiego kilka innych języków – w tym Polski. Dzięki temu pierwotnie negatywny przekaz stał się czymś zupełnie innym, bo napis w obecnie formie brzmi: „mówimy w panjabi, po angielsku, polsku, bułgarsku, francusku, litewsku, turecku, itd.”.

Walker wywołał swoim przerobionym zdjęciem falę bardzo pozytywnych komentarzy w sieci.

„Zobaczyłem ten napis na Twitterze i moją pierwsza reakcja była bardzo negatywna. Pomyślałem sobie, że to po prostu podłość. Ktoś, kto umieścił ten napis nie ma pojęcia, gdzie mieszka i żyje. Mieszkam w Walthamstow z przerwami od 40 lat i to miejsce zawsze było pełne różnych języków i kultur. Dlatego było takie świetne” – powiedział Walker.

Speak English
Speak English

Trzeba przyznać, że Walkerowi udało się wręcz trafić w samo sedno problemu. Choć sam przyznaje, że jest świadomy tego, iż niewiele może zdziałać w pojedynkę, ale przynajmniej udało mu się zwrócić uwagę kilku osób.

„Mam nadzieję, że udało mi się zwrócić uwagę lokalnej społeczności. Myślę, że jeśli wszyscy będą działać wspólnie i mówić na głos o tym, że niektóre poglądy są poglądami mniejszości, to będzie nam się o wiele lepiej żyło” – powiedział Walker.

 

Teksty tygodnia

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie