Guy Verhofstadt nie ma złudzeń: twardy Brexit jest „prawie nieuchronny”

Twardy Brexit jest "prawie nieuchronny" – tak po wczorajszym głosowaniu sytuację Wielkiej Brytanii ocenił eurodeputowany Guy Verhofstadt. W podobnym tonie wypowiadał się szef brexitowych negocjatorów, Michel Barnier.

Były premier Belgii, przewodniczący Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) zajmujący się koordynację Brexitu ze strony unijnej skomentował wyniki poniedziałkowego głosowania w Izbie Gmin. Przypomnijmy, że w dniu wczorajszym brytyjscy parlamentarzyści odrzucili wszystkie alternatywne scenariusze dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ponownie! Deputowani powiedzieli NIE dla unii celnej, NIE dla wspólnego rynku 2.0, NIE dla referendum ratyfikacyjnego i NIE dla przejęcia kontroli nad Brexitem przez parlament.

PILNE: 4 X NIE! Parlamentarzyści ponownie odrzucili wszystkie alternatywne scenariusze ws. Brexitu

Verhofstadt nie ma wątpliwości, że wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych bez umowy jest w tej chwili "prawie nieuchronne". – Izba Gmin znowu zagłosowała przeciwko wszystkim alternatywom. Środa jest ostatnią szansą dla Zjednoczonego Królestwa wyjścia z impasu lub stanięcia w obliczu otchłani – komentował europolityk.

Dodajmy, że zaledwie tydzień temu Guy Verhofstadt pozostawał optymistą, jeśli idzie o proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii. Wraz z przejęciem inicjatywy politycznej przez posłów parlamentu wydawało się, że wszystko znajduje się na dobrej drodze, aby Londyn pożegnał się z Brukselą w "pokojowy" sposób. Zapewniał on również, że "drzwi do Europarlamentu pozostają otwarte" jeśli idzie o wypracowanie bliższych relacji między Wspólnotą, a UK w najbliższej przyszłości. 

 

Co na to Unia? Guy Verhofstadt komentuje wyniki wczorajszego głosowania w Izbie Gmin

W podobnym tonie, co Verhofstadt, wypowiadał się główny negocjator unijny. Michel Barnier zwrócił uwagę, że "z dnia na dzień" wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy staje się coraz bardziej prawdodpodobne. Przemawiając w Brukseli stwierdził, że "jedynym sposobem na uniknięcia twardego Brexitu była pozytywna większość" w Izbie Gmin. Tej, jak wiadomo, nie udało się uzyskać. 

Co dalej? Na stole pozostały jedynie dwie opcje. Do 12 kwietnia Wielka Brytania musi podjąć decyzję czy rozwodzić się z Unią Europejską bez umowy, czy przedłużyć swoje członkostwo we Wspólnocie i podjąć się kolejnej próby znalezienia alternatywnego rozwiązania. Jeśli tak się stanie, to proces Brexitu może wydłużyć się nawet do pięciu lat! Tymczasem na 10 kwietnia zaplanowano kolejny szczyt unijny poświęcony Brexitowi.

 

 

Teksty tygodnia

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie. Dźwięk o niskich częstotliwościach niewiadomego pochodzenia słychać w dzień i w nocy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie