Ile kosztować będzie życie w Londynie po Brexicie?

Według badań przeprowadzonych w ramach Worldwide Cost of Living Survey koszty życia w stolicy Zjednoczonego Królestwa są obecnie najniższe od dwóch dekad!

To tylko z pozoru dobra informacja dla wszystkich mieszkających w Londynie – różnica ta wynika głównie z przewidywanego spadku wartości brytyjskiej waluty. Finalnie może okazać się, że londyńczycy zupełnie tej "obniżki" nie poczują, a wprost przeciwnie – wraz ze spadkiem funta w górę pójdzie inflacja, a wraz z nią ceny podstawowych dóbr konsumpcyjnych. Cała ta sytuacja wydaje się nieco paradoksalna, ale trzeba pamiętać o tym, że w ankiecie Worldwide Cost of Living idzie głównie o to, aby w skali globalnej porównać koszty życia w największych miastach świata.

Na Wyspach rosną ceny! Bank Anglii źle oszacował skutki Brexitu?

W notowaniach opracowywanych przez Economist's Intelligence Unit Londyn spadł z szóstego na 24. miejsce – to najniższa pozycja, jaką zajmował od 1997 roku. To duży spadek, bo aż o 18 miejsc, ale rekordzistą w tej dziedzinie jest miasto, które spadło o 25 miejsce, a jest nim Manchester (obecnie na 51. pozycji). Oznacza to, że Londyn jest o 17 procent "tańszy" od Paryża i życie w nim "kosztuje" tyle samo, co w Dublinie.

Warto dodać, że pojęcia "tańszy" i "kosztuje" używane są tu w stosunku do ceny 150 dóbr konsumpcyjnych porównywanych w 133 miastach na całym świecie. W tej "klasyfikacji" wygrywa Singapur, w którym na przykłade za butelkę taniego wina musimy zapłacić prawie 20 funtów (dokładnie £19.11 w przeliczeniu na $23.68), a za jego plecami na podium uplasował się Hong Kong i Zurych (odpowiednio $15.72 i $14.17).

Jak brytyjski funt zareagował na ogłoszenie przez Theresę May daty Brexitu?

Zasadniczo jest więc tanio, ale będzie już tylko drożej. Redaktor Worldwide Cost of Living 2017 Jon Copestake podkreśla, że ceny wrócą do swojego poprzedniego poziomu wraz z zakończeniem zamieszania wokół Brexitu, a następnie można spodziewać się ich wzrostu wraz z pojawieniem się ceł i skomplikowanym proces dostarczania produktów do kraju, który nie jest członkiem Wspólnoty.

Teksty tygodnia

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Przeczytaj także