piątek, 20 września, 2024

Ilu z 2,3 mln posiadaczy Bitcoina w UK rozumie, czym są kryptowaluty?

Rząd brytyjski obawia się, że posiadacze kryptowalut niezbyt rozumieją, czym jest wirtualna waluta i padają ofiarą naciągaczy tracąc pieniądze. Z przeprowadzonego w 2021 roku badania konsumenckiego wynika, że aż 78% dorosłych słyszało o kryptowalutach, ale znaczna część nie wie, czym są kryptowaluty i jakie ryzyko niesie z sobą inwestowanie w nie. 

Bazujac na badaniu konsumenckim z 2021 roku, rząd postanowił zaostrzyć przepisy dotyczące reklam kryptowalut, aby nie wprowadzały one w błąd i nie skłaniały do pochopnego zakupu kryptowalut. Zdaniem rządu świadomość istnienia kryptowalut rośnie, ale maleje ich zrozumienie, co naraża potencjalnych inwestorów na ryzyko. 

Wiemy, czym są kryptowaluty?

Z badania przeprowadzonego w 2021 roku wynikało, że świadomość istnienia kryptowalut jest dość wysoka. Aż 78% badanych wskazało, że wie o istnieniu kryptowalut. Wśród wymienianych przez badanych kryptowalut, najpopularniejszą okazał się Bitcoin, znacząco wyprzedzając inne kryptowaluty: 

– Bitcoin
– Ethereum
– XRP (Ripple)
– Bitcoin Cash (BCH)
– Bitcoin SV (BSV)
– Libra (Diem)
– Litecoin

Gorzej natomiast było z podaniem definicji kryptowaluty lub wiedzą na temat technologii użytej do jej wytworzenia, czy też tego, że inwestorzy nie są objęci żadną ochroną finansową. Rząd szczególnie zwrócił uwagę na znaczny odsetek osób, które posiadając niskie przychody, posiłkowały się pożyczką, aby zainwestować w kryptowaluty, co mogło wpędzić je w długi i problemy finansowe. Mniej niż 60 proc. posiadaczy uznało, że ma dobre zrozumienie kryptowalut, zaś ponad 15 proc. posiadaczy kryptowalut stwierdziło, że inwestycja w kryptowalutę jest w jakiś sposób chroniona finansowo i posiada gwarancję, co jest nieprawdą. Co ciekawe najbardziej świadomymi posiadaczami kryptowalut okazali się posiadacze Bitcoina. 

Analiza badania sprawiła, że rząd aktywnie zainteresował się ochroną konsumentów kupujących kryptowaluty i zwiększeniem wiedzy na temat kryptowalut w społeczeństwie. W 2021 roku brytyjski urząd skarbowy HMRC rozpoczął kampanię informacyjną dotyczącą konieczności rozliczeń zysków z giełdy, o czym pisaliśmy wcześniej >>  Mimo to, świadomość obowiązku rozliczenia zysków z inwestycji w kryptowaluty jest nadal niska wśród inwestorów. Wielu z nich nie wie,  że zyski takie należy rozliczyć i że obowiązuje dość wysoka kwota wolna od podatku dla zysków z takich inwestycji. Księgowanie kryptowalut potrafi być złożonym procesem, co dodatkowo zniechęca inwestorów. Tymczasem zyski z giełd kryptowalut są takimi samymi zyskami jak z innych inwestycji i jako takie podlegają opodatkowaniu. 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?