Irlandzki minister chwali Polaków i silne relacje polsko-irlandzkie

Irlandzki minister w samych superlatywach mówił w wywiadzie dla PAP o Polakach mieszkających w Irlandii, a także o rodzinach polsko – irlandzkich, które stanowią trzon bardzo silnych więzi wypracowanych przez Polskę i Irlandię. Epokowa zmiana w relacjach między oboma krajami nastąpiła po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej relacje z Irlandią wystrzeliły

Dara Calleary, irlandzki minister ds. promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm, nie kryje zadowolenia z relacji, jakie na przestrzeni ostatnich 20 lat udało się stworzyć Polsce i Irlandii. W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister pochwalił Polaków, którzy licznie pracują w jego kraju w takich sektorach gospodarki jak usługi cyfrowe, nowe technologie i zaawansowane technologicznie budownictwo. – Od 2004 roku zdobyliśmy wiele doświadczenia w naszych polsko-irlandzkich relacjach. Polacy naprawdę zadomowili się we wszystkich sektorach, nie tylko gospodarki, ale również w irlandzkim społeczeństwie. I mają oni swój wkład w każdą część naszego życia – powiedział Calleary.

- Advertisement -

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej stanowiło przełom w relacjach Polski i Irlandii. Kraje te, zamiast ze sobą rywalizować, stały się de facto partnerami w ramach jednej wielkiej wspólnoty gospodarczej i politycznej. – Jesteśmy w Unii Europejskiej od 51 lat, a wy od 20 lat. Nagle, zamiast być krajami w Europie, staliśmy się rodakami wewnątrz UE. Zamiast rywalizować, dostaliśmy możliwości rozwoju gospodarczego i społecznego, którymi się dzielimy. (…) To była też szansa, by poszerzyć horyzonty. Z jednej strony dla Polaków mieszkających w Irlandii, ale i równocześnie dla Irlandczyków mieszkających w Polsce lub wykorzystujących nadarzające się w Polsce możliwości – dodał irlandzki minister.

Rodziny polsko – irlandzkie to fundament dobrych relacji między Polską i Irlandią

Obecnie w Irlandii mieszka ok. 120 000 Polaków. Według agencji rządowej Enterprise Ireland, Polacy stanowią ok. 2,5 proc. całej populacji na Zielonej Wyspie i są tam największą mniejszością narodową. W ciągu ostatnich 20 lat przez Irlandię przewinęło się jednak o wiele więcej Polaków – szacuje się, że było ich kilkaset tysięcy. Wielu Polaków założyło rodziny z Irlandczykami, a następnie przeniosło się nad Wisłę. Dara Calleary nie kryje, że to właśnie te mieszane rodziny stanowią najsilniejszy trzon stosunków polsko-irlandzkich.

Polska i Irlandia mogą się także pochwalić bardzo dobrym bilansem handlowym. Enterprise Ireland informuje, że w 2023 r. wartość handlu towarami między Polską a Irlandią wyniosła 3 mld euro, czyli o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei wartość wymiany usług w 2022 r. między Polską i Irlandią wyniosła 4,6 mld euro, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przeczytaj także

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Milion euro za dom? Rząd tłumaczy się z porażki mieszkaniowej

Irlandzki rząd został zmuszony do tłumaczenia się z kontrowersyjnej decyzji o wycofaniu się z programu partnerstwa publiczno-prywatnego, który miał dostarczyć tysiące domów w Dublinie i sąsiednich hrabstwach.

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

250 euro dla osób na niepełnym etacie

Part-Time Job Incentive Scheme (PTJI) to świadczenie przyznawane w Irlandii. Przysługuje osobom na niepełnym etacie. 250 euro dla każdej osób na niepełnym etacie to kwota, która może wiele zmienić.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport