Jak język polski brzmi dla obcokrajowców? Zobacz, co mówią o naszym rodzimym języku

Obiegowa opinia głosi, że dla obcokrajowców polski język brzmi jak szeleszczenie. Jak jednak jest naprawdę? Autorka jednego z kanałów na YouTube zapytała się kilku obcokrajowców, jak dla nich brzmi nasz język.

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” – głosił Mikołaj Rej obwieszczając wszystkim tę oczywistą dzisiaj prawdę. Jednak wokół języka polskiego od tego czasu narosło bardzo dużo mitów i teorii. Popularna na przykład teoria głosi, że język polski jest jednym z trudniejszych języków na świecie i częściowo jest to prawda. Tylko częściowo, bo przecież ocena stopnia trudności języka jest bardzo subiektywna.

Wielu obcokrajowców twierdzi, że poziom trudności naszej gramatyki jest tak absurdalny, że dziwią się, jak sami Polacy potrafią się zrozumieć. Z drugiej strony stopień trudności naszego języka nie odstrasza Chińczyków i Japończyków, którzy dość chętnie zapisują się na polskie kierunki studiów w tamtejszych uczelniach wyższych.

Inna opinia głosi, że dla wielu obcokrajowców nasz język to nic innego jak ciągłe szeleszczenie. I tu można się właściwie zgodzić. Jednak Polka prowadząca kanał na YouTubie o nazwie „2sides” postanowiła sprawdzić, jak to z tym językiem polskim wśród obcokrajowców jest naprawdę i zapytała ich o opinię.

 

 

Dla jednej z kobiet język polski „nie jest sexi” i nie brzmi jak na przykład bardzo seksowny język włoski. Z kolei inna z pań zarzeka się, że polski przypomina jej hiszpański, choć sama nie wie dlaczego. Wielu obcokrajowcom nasz język przypomina język rosyjski choć bez takiego twardego akcentu. Niemalże wszyscy rozmówcy zdają sobie jednak sprawę z tego, jak trudna w naszym języku jest wymowa.  

Wychodzi więc na to, że mówiąc w naszym języku jesteśmy w grupie ludzi władających bardzo ciężką do nauczenia się mową. Następnym razem, gdy ktoś wam zarzuci, że jesteście do niczego i nie potraficie wielu rzeczy, to możecie użyć powyższego zdania jako argumentu.

Teksty tygodnia

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie