Jak recesja wpłynie na ceny domów w UK? Sprawdź, co mówią eksperci

Fot. Getty

Z końcem czerwca brytyjska gospodarka znalazła się w największej recesji od czasu sporządzania statystyk i raportów na ten temat. Kanclerz Skarbu Rishi Sunak przyznał, że „nadeszły ciężkie czasu. Jak recesja wpływa na rynek nieruchomości i ceny domów w UK?

- Advertisement -

Recesja jest stanem spadku gospodarczego kraju, który w praktyce oznacza upadek większej ilości firm niż zwykle, z co za tym idzie – cięcia wynagrodzeń i wzrost bezrobocia. Wszystko to sprawia, że ludzie ostrożniej wydają swoje pieniądze, unikając kupowania rzeczy niekoniecznych.

 

Obecnie sytuację dodatkowo komplikuje jednak fakt wciąż trwającej pandemii koronawirusa i związanego z nią lockdownu, którego zasady dynamicznie się zmieniając, wywołują niepewność i dezorientację wśród mieszkańców UK. W jaki sposób recesja wywołana pandemią wpłynie na rynek nieruchomości i ceny domów w UK?

Jak recesja 2020 wpłynie na ceny domów w UK?

Podczas recesji w latach 2008-2009, kiedy światowy krach finansowy został wywołany pęknięciem „bańki” na rynku nieruchomości w USA, ceny domów i mieszkań w UK znacząco spadały. Wzrost cen zaobserwowano dopiero w roku 2010, gdy gospodarka podnosiła się już po tym, co najgorsze.

Carol Propper, profesor ekonomii z Imperial College w Londynie, zauważyła w rozmowie z BBC Future, że w 2008 roku problemy na rynku nieruchomości uderzyły głównie w bardziej zamożnych, czyli w osoby o stosunkowo wysokich dochodach. W tegorocznej recesji jest jednak inaczej: „Obecnie wydaje się, że kryzys uderza bardzo w grupy o niższych dochodach; najsłabszych pracowników, młodych i mniej wykwalifikowanych” – powiedziała Carol Propper.

Według Nationwide, ceny domów w UK spadły o 1,7% od kwietnia do maja 2020. Jednak jak czytamy w „The Times”, najnowsze dane z okresu obejmującego stopniowe luzowanie lockdownu pokazują, że średnie ceny nieruchomości w UK są w tej chwili o około 30 000 funtów wyższe niż przed lockdownem i wzrosły o około 10 000 funtów od czasu, gdy Kanclerz Skarbu obniżył opłatę skarbową w Anglii i Irlandii Północnej 8 lipca. Liczba transakcji na rynku nieruchomości w UK gwałtownie wzrosła, po pierwszym odblokowaniu rynku nieruchomości po złagodzeniu lockdownu. Pomimo wzrostu ceny domów, który zaobserwowano szczególnie w lipcu, eksperci przewidywali jeszcze przed potwierdzeniem recesji, że ceny nieruchomości w UK będą spadać aż do końca tego roku. Prognozuje się, że ożywienie rynku nieruchomości w UK i związany z tym wzrost cen są więc tylko chwilowym efektem złagodzenia restrykcji.

Rynek nierychomości w UK po recesji i lockdownie

Jako powód przewidywanego długotrwałego spadku cen domów w UK specjaliści podaję przede wszystkim zaostrzenie warunków przyznawania kredytów hipotecznych oraz niestabilną sytuację na rynku pracy. Oba te czynniki związane są z lockdownem, a tym samym ze spowodowaną nim recesją. Mimo iż nagorszy okres recesji jest już prawdopodobnie za Wielką Brytanią, to jednak jej konsekwencje, w postaci upadku firm oraz zwolnień prawdopodobnie odczujem jeszcze przez wiele miesięcy. Kryzys gospodarczy zmniejsza popyt na nieruchomości, a on z kolei wpływa na obniżanie cen, by przyciągnąć jakichkolwiek klientów.

W obecnej sytuacji sprzedający będą więc albo stratni, albo powinni wstrzymać się ze sprzedażą swoich nieruchomości do czasu stabilizacji gospodarczej kraju – i wiele osób z pewnością wybierze tą drugą opcję. W związku z tym również kupujący – pomimo niskich cen domów w UK – mogą mieć dość mocno ograniczony wybór, co również może zniechęcać do zakupu. W ten sposób spirala może nakręcać się aż do momentu, gdy kraj podniesie się z najgorszych konsekwencji gospodarczych lockdownu i recesji, ludzie nie będą obawiać się utraty pracy, a banki nie będą obawiać się niewypłacalności kredytobiorców.

10 NAJGORSZYCH miast w Anglii – ZOBACZ RANKING:

Teksty tygodnia

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie