Jak wyglądają opłaty za wodę w Anglii i Walii. A jak w Szkocji?

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o planowanym wzroście opłat za wodę w Anglii i Walii. Proponowana przez Ofwat podwyżka nie dorównuje tej jednak, której żądają dostawcy. Inaczej sytuacja wygląda w Szkocji, na co zwrócił też uwagę nasz Czytelnik.

Rachunki za wodę rosną zarówno w Anglii i Walii, jak i w Szkocji. Podstawowa różnica jest jednak taka, że dostawcy w Anglii i Walii próbują wymusić dużo większe podwyżki tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia niezbędnych inwestycji. Niestety pokaźne fundusze idą też na dywidendy…

Przedsiębiorstwa wodociągowe żądają wysokich podwyżek cen wody

Sprywatyzowane przedsiębiorstwa wodociągowe w Anglii i Walii uważają, że typowa coroczna podwyżka rachunków za wodę w wysokości 19 funtów rocznie powinna być tak naprawdę trzykrotnie wyższa.

Firmy tłumaczą to większymi wydatkami związanymi z ograniczeniem zrzutu ścieków do rzek i mórz, a także naprawą przestarzałej infrastruktury. Partia Pracy zapowiedziała jednak rozprawienie się z wygórowanymi roszczeniami firm.

Laburzyści obiecali konsumentom wyższe odszkodowania za awarie kanalizacji. A także oddzielenie środków, które przeznaczane są na inwestycje od wypłat wynagrodzeń i dywidend. Co prowadziło do nadużyć wobec konsumentów.

Na ten problem zwrócił też uwagę nasz Czytelnik odnosząc się przy okazji do bardziej uczciwego systemu obowiązującego w Szkocji:

„Ponieważ mieszkam w Szkocji, widzę sprawę usług publicznych z nieco innej perspektywy. Otóż pomimo faktu, że Szkocja jest mniej zamożna od południowych terenów UK, to woda i ścieki są wliczone w kwotę Council Tax.

Była premier M. Thatcher stoi za tymi horrendalnymi cenami wody w Anglii i Walii, bo to przecież ona tam sprywatyzowała dostawców wody. A wiadomo, że prywatni już właściciele wodociągów zaczęli korzystać z dominującej pozycji swoich firm i żądali coraz to większych corocznych dywidend. Skutek był oczywisty: wzrost cen za wodę i ścieki, oraz dekapitalizacja zasobów firm wskutek niedostatku pieniędzy na modernizację sieci.”

Szkocja ma bardziej uczciwy system opłat za wodę?

Scottish Water (krajowa spółka wodociągowa) obsługuje ponad 2,6 miliona gospodarstw domowych w Szkocji dostarczając im 1,5 miliarda litrów wody. Każdego dnia usuwa i uzdatnia ponad miliard litrów wody. Ale opłaty za wodę w Szkocji pobierane są wraz z podatkiem lokalnym (Council Tax). Ponadto wysokość rachunków za wodę różni się w zależności od rejonu.

Opłaty za wodę oblicza się na podstawie zużycia wody. W tym wypadku obowiązuje taryfa progresywna – im więcej wody zużywamy, tym więcej za nią płacimy. Ma to zachęcić ludzi do oszczędzania.

Co ciekawe – w Szkocji istnieją pewne miejsca, gdzie woda jest darmowa. Jest to między innymi woda z fontanny w parku w Edynburgu.

Jednak Scottish Water podało, że w roku 2024/25 przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za wodę o 35,95 funta rocznie więcej (czyli około 70 pensów tygodniowo).

Niewątpliwie najkorzystniejszy dla konsumentów system obowiązuje jednak w Irlandii Północnej, gdzie mieszkańcy nie płacą rachunków za wodę i nie martwią się podwyżkami…

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

Conor McGregor chce zostać prezydentem

Kontrowersyjny zawodnik sportów walki coraz częściej i chętniej pojawia się w towarzystwie polityków, w tym Władimira Putina. Głośniej wypowiada się o polityce, patriotyzmie i swojej intrygującej wizji państwa.

W 2030 pogorszy się sytuacja wszystkich rodzin w UK

Jak wynika z analiz przeprowadzony przez ośrodek analityczny Joseph Rowntree Foundation do 2030 standard życia wszystkich rodzin w Wielkiej Brytanii spadnie.

Rośnie liczba zakażeń „superrzeżączką” w Anglii

Przedstawiciele systemu ochrony zdrowia na Wyspach ostrzegają, że rzeżączka może stać się chorobą nieuleczalną.

Rachel Reeves tnie wydatki na administrację – oszczędności sięgną 2 mld rocznie

Rachel Reeves zapowiada redukcję brytyjskiej służby cywilnej o 10 000 etatów. Dzięki temu koszty funkcjonowaniu rządu w UK do 2030 roku zostaną obniżone o 15%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Premier UK uważa, że system zasiłków jest niesprawiedliwy

Premier Wielkiej Brytanii chce zreformować system zasiłków twierdząc, że obecny jest niesprawiedliwy. Istnieją jednak przed tym obawy w jego własnej partii.

Groźny pasażer na pokładzie samolotu Ryanair

8 marca samolot Linii Ryanair lądował w Lizbonie. Gwałtowny incydent na pokładzie zmusił załogę samolotu Ryanair do podjęcia decyzji o międzylądowaniu. Groźny pasażer został natychmiast usunięty z pokładu. 

Życie nielegalnego imigranta w UK „było nie do zniesienia”

Dwa lata temu liczba nielegalnych migrantów przypływających na Wyspy znajdowała się na rekordowym poziomie.

Pogrzeb Polaka zamordowanego w Hanwell

W miniony weekend odbył się pogrzeb Dariusza Serfina, Polaka zamordowanego w Hanwell. Mężczyzna zmarł w połowie lutego. Wcześniej był ofiarą ulicznego ataku. Sprawca wielokrotnie pchnął go nożem.

Płacisz za wysoki czynsz w Berlinie? Możesz to zgłosić

Mieszkańcy Berlina mogą skorzystać z nowej infolinii, pod którą uzyskają porady dotyczące zbyt wysokiego czynszu.

Niepewna przyszłość sieci Poundland w UK

Poundland to popularna sieć dyskontów z artykułami spożywczymi, kosmetykami, środkami czystości i nie tylko.