Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Ponad 12 500 kierowców w Wielkiej Brytanii wniosło zbiorowy pozew przeciwko operatorowi aplikacji Bolt, domagając się przyznania im praw pracowniczych. Kierowcy nie chcą już świadczyć swoich usług w oparciu o samozatrudnienie.

Bolt przed sądem

Bolt, operator aplikacji służącej do organizowania samochodowego transportu osobowego i pośredniczącej w dostarczaniu żywności przez rowerzystów w dużych miastach, został właśnie pozwany w Wielkiej Brytanii przez ponad 12 500 kierowców, którzy nie chcą już pracować w oparciu o samozatrudnienie. W złożonym pozwie kierowcy argumentują, że powinni być traktowani przez firmę jak regularni pracownicy, ponieważ Bolt ma chociażby znaczną kontrolę nad sposobem, w jaki pracują. A poza tym z uwagi na regularny tryb swojej pracy, powinni oni też być chronieni jak pracownicy w innych sektorach.

- Advertisement -

– To jedna z największych spraw tego typu w ostatnich latach. Przez następne trzy tygodnie trybunał pracy wysłucha informacji dotyczących warunków pracy kierowców Bolt i zdecyduje, czy są oni pracownikami i czy przysługuje im odszkodowanie za nieopłacony urlop i zarobki poniżej krajowej płacy minimalnej – powiedziała Charlotte Pettman, radca prawna z kancelarii Leigh Day, która będzie reprezentowała kierowców przed sądem.

Bolt przegra sprawę w sądzie? Uber już przegrał

Bolt może się spodziewać problemów w najbliższej przyszłości z uwagi na fakt, że trzy lata temu podobną sprawę przegrał przed Sądem Najwyższym inny operator aplikacji kojarzącej klientów z kierowcami – Uber. Sąd uznał wówczas, że kierowcy Ubera są pracownikami, a nie osobami samozatrudnionymi i że przysługują im tak podstawowe prawa gwarantowane przez kodeks pracy jak płaca minimalna.

Bolt argumentuje natomiast, że zaproponowany model biznesowy „pozwala kierowcom być swoimi własnymi szefami”, a także że większość kierowców korzystających z aplikacji „chce pozostać niezależnymi kontrahentami, ponieważ cenią sobie elastyczność, osobistą kontrolę nad cenami i potencjał zarobkowy oferowany przez ten model”.

Teksty tygodnia

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Gigantyczna kara dla landlorda za nielegalny wynajem mieszkań

Sąd wyznaczył karę dla landlorda w wysokości 75 000 funtów. Mężczyzna nielegalnie wynajmował dwa mieszkania na krótkoterminowy wynajem.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie