czwartek, 19 września, 2024

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Ponad 12 500 kierowców w Wielkiej Brytanii wniosło zbiorowy pozew przeciwko operatorowi aplikacji Bolt, domagając się przyznania im praw pracowniczych. Kierowcy nie chcą już świadczyć swoich usług w oparciu o samozatrudnienie.

Bolt przed sądem

Bolt, operator aplikacji służącej do organizowania samochodowego transportu osobowego i pośredniczącej w dostarczaniu żywności przez rowerzystów w dużych miastach, został właśnie pozwany w Wielkiej Brytanii przez ponad 12 500 kierowców, którzy nie chcą już pracować w oparciu o samozatrudnienie. W złożonym pozwie kierowcy argumentują, że powinni być traktowani przez firmę jak regularni pracownicy, ponieważ Bolt ma chociażby znaczną kontrolę nad sposobem, w jaki pracują. A poza tym z uwagi na regularny tryb swojej pracy, powinni oni też być chronieni jak pracownicy w innych sektorach.

– To jedna z największych spraw tego typu w ostatnich latach. Przez następne trzy tygodnie trybunał pracy wysłucha informacji dotyczących warunków pracy kierowców Bolt i zdecyduje, czy są oni pracownikami i czy przysługuje im odszkodowanie za nieopłacony urlop i zarobki poniżej krajowej płacy minimalnej – powiedziała Charlotte Pettman, radca prawna z kancelarii Leigh Day, która będzie reprezentowała kierowców przed sądem.

Bolt przegra sprawę w sądzie? Uber już przegrał

Bolt może się spodziewać problemów w najbliższej przyszłości z uwagi na fakt, że trzy lata temu podobną sprawę przegrał przed Sądem Najwyższym inny operator aplikacji kojarzącej klientów z kierowcami – Uber. Sąd uznał wówczas, że kierowcy Ubera są pracownikami, a nie osobami samozatrudnionymi i że przysługują im tak podstawowe prawa gwarantowane przez kodeks pracy jak płaca minimalna.

Bolt argumentuje natomiast, że zaproponowany model biznesowy „pozwala kierowcom być swoimi własnymi szefami”, a także że większość kierowców korzystających z aplikacji „chce pozostać niezależnymi kontrahentami, ponieważ cenią sobie elastyczność, osobistą kontrolę nad cenami i potencjał zarobkowy oferowany przez ten model”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.