Kierowcy w Londynie nie patrzą na znaki czy je ignorują? W 2022 roku zapłacili gigantyczne kary za nieprzestrzeganie jednego przepisu

W zeszłym roku kierowcy w Londynie otrzymali mandaty na łączną kwotę nawet £52 mln za złamanie jednego prostego przepisu. Chodzi o nieuprawniony wjazd na tzw. Szkolne Ulice, na których w wyznaczonych godzinach, pokrywających się z rozpoczęciem się i zakończeniem lekcji, obowiązuje zakaz poruszania się wszelkich pojazdów poza tymi do tego uprawnionymi. 

Kierowcy nie czytają znaków czy je ignorują?

Trudno na razie powiedzieć, z czego wynika tak ogromna liczba kierowców łamiących przepisy w zakresie wjazdu na Szkolne Ulice w Londynie w określonych godzinach porannych i popołudniowych. W stolicy Wielkiej Brytanii takich ulic jest blisko 400, w związku z tym nie można tu mówić o jakimś szczególnym zaskoczeniu kierowców obowiązującymi ograniczeniami. Osobom zmotoryzowanym, poruszającym się samochodem lub motorem, nie wolno jest wjeżdżać na drogi, przy których znajdują się szkoły, w godzinach szczytu, by zwiększyć tym samym bezpieczeństwo dzieci zmierzających na lekcje i je kończących. Godziny te są ściśle określone i wyszczególnione na znakach – obejmują poranek między 08:00 a 09:15 i popołudnie od 14:45 do 16:00. Za załamanie zakazu wjazdu do strefy przyszkolnej w takich godzinach grozi mandat w wysokości do £130. 

Londyńczycy nic sobie nie robią z bezpieczeństwa dzieci w okolicy szkół?

Niestety można się zastanowić, czy przepis dotyczący zakazu wjazdu do strefy przyszkolnej w określonych godzinach nie jest zwyczajnie martwy, ponieważ tylko w 2022 roku złamało go blisko 400 000 mieszkańców stolicy. Mandaty karne za naruszenie przepisów w tym względzie otrzymało dokładnie 398 745 osób, a ponieważ lokalne councile karzą za to kierowców grzywną w wysokości do £130 funtów, to łatwo można policzyć, że stołeczne gminy zgarnęły w ten sposób w zeszłym roku nawet £52 mln (na School Street Initiative). 

Liczba kierowców ukaranych w zeszłym roku w stolicy za wjazd w okolice szkół w godzinach szczytu oscylowała średnio wokół 1092 mandatów dziennie. Eksperci firmy ubezpieczającej Churchill, którzy przeanalizowali stosowne wyniki poinformowali, że stanowi to wzrost aż o 10 procent w porównaniu do roku 2021.  

Szkolne Ulice w Londynie – to dobry czy zły pomysł?

Pierwsza tzw. Szkolna Ulica w Londynie została wprowadzona w Camden, w 2017 roku. W ślad za nią szybko poszły inne gminy, które stwierdziły, że ograniczenia w ruchu samochodów w okolicach szkół w godzinach szczytu mogą wyraźnie zwiększyć bezpieczeństwo dzieci. W 2022 roku w Londynie było już blisko 400 takich ulic, a gminy przygotowują się to utworzenia kolejnych 136 takich dróg (ich otwarcie uzależnione jest częściowo od konsultacji społecznych).

W 2022 roku, każda dzielnica w Londynie ukarała średnio 15 336 kierowców, w porównaniu z 13 906 w 2021 roku. Ale niektóre dzielnicy/gminy zdecydowanie odbiegały w tym względzie od innych. Na przykład w Lewisham ukaranych zostało aż 37 393 ignorujących przepisy kierowców, w Merton – 35 477, w Camden – 33 708, w Newham – 31 737, w Waltham Forest – 31 531, a w Islington – 30 943. Z kolei najmniej mandatów karnych  za wjazd na Szkolne Ulice wydano w Hillingdon – 245, Southwark – 275, City of London – 2320 i Brent – 2438. 

 

 

 

Poruszanie się po Londynie samochodem jest coraz trudniejsze?

Jeżdżenie po Londynie staje się coraz trudniejsze – nie tylko zresztą na czyhające wszędzie zakazy, ale też z uwagi na prowadzoną przez City Hall, restrykcyjną politykę klimatyczną. Przypomnijmy, że niedawno Sadiq Khan zapowiedział rozszerzenie od 29 sierpnia 2023 roku strefy Ultra Low Emission Zone (ULEZ) na cały Wielki Londyn. Od lata tego roku opłaty ULEZ mają obowiązywać przez siedem dni tygodniu, 24 godziny na dobę i każdego dnia w roku (z wyjątkiem Bożego Narodzenia), a zobowiązani do ich uiszczenia będą właściciele samochodów z silnikiem benzynowym niespełniającym norm Euro 4 (w uproszczeniu to każdy samochód sprzed 2006 roku) i posiadacze pojazdów z silnikami wysokoprężnymi niespełniającymi normy Euro 6 (zdecydowana większość diesli kupionych przed wrześniem 2015 roku). Stawka za wjazd do stref ULEZ ma wynosić: £12,50 dla samochodów, motorów i vanów do 3,5 tony (grzywna za brak opłaty wyniesie £160) i £100 dla samochodów ciężarowych oraz autokarów (grzywna za brak opłaty wyniesie £1000). 

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Netflix będzie weryfikował, czy i jak dzielisz konto. Internauci masowo szukają w sieci, jak anulować subskrypcję na platformie streamingowej

Jak "zabrać się" do ponownej emigracji do Wielkiej Brytanii po "powrocie" do Polski?

Brytyjka wyszła na spacer z psem i… ślad po niej zaginął. Czy koszmar rodziny z Lancashire może jeszcze zakończyć się happy endem?

Teksty tygodnia

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie