Koniec dystansu społecznego w Irlandii Północnej! Od 30 września reguła 1 metra przestanie obowiązywać w sklepach, kinach, teatrach

Fot. Getty

Ta informacja usatysfakcjonuje większość mieszkańców Irlandii Północnej, którzy wciąż muszą obowiązkowo utrzymywać dystans społeczny w sklepach, kinach czy teatrach. Od 30 września reguła 1 metra przestanie obowiązywać, choć nadal będzie zalecana. 

- Advertisement -

Północnoirlandzka egzekutywa zdecydowała w dniu wczorajszym, że od czwartku 30 września, od godziny 18, przestanie obowiązywać dystans społeczny i reguła 1 metra. Obowiązek ten musiał być dotychczas przestrzegany m.in. w sklepach i różnych pomieszczeniach zamkniętych, takich jak kina, teatry czy sale koncertowe. Jednak podczas poniedziałkowych obrad w pałacu Stormont ministrowie doszli do wniosku, że utrzymywanie obowiązkowego dystansu społecznego nie powinno już być obowiązkowe w momencie, gdy większość dorosłej populacji kraju jest zaszczepiona. „Po konstruktywnym spotkaniu Egzekutywy, został poczyniony postęp w celu usunięcia wymagań dotyczących dystansu społecznego wewnątrz budynków, w obrębie zamkniętych atrakcji turystycznych i w obiektach handlowych. [Rząd] zapewni wskazówki dotyczące środków, które można podjąć w celu ograniczenia ryzyka [rozprzestrzeniania się wirusa]” – napisał na Twitterze Pierwszy Minister Paul Givan. 4

Zniesienie dystansu społecznego pomoże biznesowi w Irlandii Północnej?

W specjalnym oświadczeniu ministrowie Irlandii Północnej wyraźnie zaznaczyli, że głównym celem zniesienia dystansu społecznego w sklepach i zamkniętych miejscach rozrywki jest umożliwienie dotkniętemu przez pandemię biznesowi w miarę normalnego funkcjonowania. „Program furlough kończy się za kilka dni, a my jesteśmy świadomi obciążenia finansowego, z jakim borykają się firmy, które nie mogą działać na pełnych obrotach ze względu na obecne ograniczenia dystansu społecznego. [Jesteśmy świadomi] realnych obaw osób, których praca jest zagrożona. Rząd przeanalizował dziś obowiązujące przepisy i zgodził się na usunięcie prawnego wymogu zachowania dystansu społecznego w handlu detalicznym i miejscach rozrywki wewnątrz budynków. Prosimy osoby odpowiedzialne za te miejsca i osoby w nich przebywające, aby nadal stosowały wszystkie inne, dostępne środki ochronne, takie jak dezynfekcja rąk, dobra wentylacja i systemy jednokierunkowe tam, gdzie to możliwe. Wymogiem prawnym pozostanie także w tych miejscach zasłanianie twarzy” – czytamy w oświadczeniu. 4

Teksty tygodnia

Ekspansja InPostu w Wielkiej Brytanii nabiera tempa. Polska firma ma jednak solidną konkurencję

Polski InPost dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku brytyjskim. Ma na nim już ponad 10 tys. paczkomatów. Łącznie z punktami odbioru i nadania przesyłek (PUDO) sieć liczy ponad 16 tys. lokalizacji. Dla polskiej firmy UK jest jednym z ważniejszych rynków e-commerce w Europie.

Cisza, zaufanie i nożyczki. Polak otwiera wyjątkowy salon fryzjerski w Edynburgu

Polak otworzył w Edynburgu wyjątkowy salon fryzjerski. Bez kolejek i hałasu – z czasem tylko dla Ciebie. HOME4MYHAIR to nowa jakość w Leith.

Nie będzie kontroli granicznych przy imporcie warzyw i owoców z UE

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan zniesienia granicznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych dla owoców i warzyw sprowadzanych z Unii Europejskiej. To efekt nowego porozumienia upraszczającego handel rolno-spożywczy po Brexicie.

Protest ojców w UK! Czego domagają się ojcowie?

Przez miasta Wielkiej Brytanii przetacza się fala protestów. Szczególnie widoczne są one w Londynie i Edynburgu. Co zaskakujące, protestują ojcowie. Dlaczego?

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie