piątek, 20 września, 2024

Kontrole importu po Brexicie mogą znacząco skrócić okres trwałości świeżej żywności

Po-brexitowe kontrole importu, które częściowo wejdą w życie z końcem stycznia, a w pełni już w kwietniu, mogą znacząco skrócić okres przydatności do spożycia świeżej żywności sprowadzane z krajów Unii Europejskiej. Importerzy alarmują, że przydatność do spożycia może skurczyć się nawet o jedną piątą.

Kontrole towarów po Brexicie będą ze szkodą dla konsumentów

Firmy specjalizujące się w dostarczaniu żywności do sklepów w Wielkiej Brytanii alarmują, że nowe kontrole importu będą się odbywały ze szkodą dla konsumentów. Grupa Robocza ds. Certyfikacji SPS, będąca przedstawicielem interesów 30 organizacji handlowych zajmujących się dostawami żywności w UK twierdzi, że nowy przepis, zmuszający importerów do powiadamiania władz o planowanym sprowadzeniu konkretnych towarów na dzień przed ich transportem do UK, będzie zwyczajnie „niewykonalny”. Dla niektórych firm przepis ten może nawet oznaczać zaprzestanie dotychczasowej działalności.

Przepis, o którym mowa, nie wchodzi w życie z końcem stycznia. Ale już w kwietniu. I to w niczym nie zmienia faktu, że utrudni on znacząco życie importerom żywności. Przypomnijmy bowiem, że obecnie firmy zajmujące się transportem żywności z UE do UK nie muszą powiadamiać brytyjskich służb o planowanej dostawie produktów mięsnych i nabiału. W związku z tym produkty te lądują na półkach brytyjskich sklepów w ciągu nawet kilku godzin od ich wysyłki z gospodarstw rolnych lub zakładów przetwórczych zlokalizowanych w UE.

Sytuacja importerów robi się coraz trudniejsza

Grupa Robocza SPS, która zrzesza takie przedsiębiorstwa jak Fresh Produce Consortium, Chilled Food Association, Dairy UK i the Road Haulage Association nie ma wątpliwości, że kontrole importu mogą dla wielu rolników, producentów żywności czy przewoźników w UK stanowić przysłowiowy gwóźdź do trumny. – Potrzeba pewnej ilości czasu, aby przewieźć coś świeżego do Wielkiej Brytanii. Aby trafiło to do sklepów i na półki. Zarówno producent, jak i sprzedawca detaliczny muszą mieć co najmniej 75 proc. okresu przydatności do spożycia w momencie otrzymania produktu, aby móc coś z nim zrobić. Aby go umieścić go na półkach i sprzedać. Jeśli odejmiemy 20 proc., to nie będzie można wykorzystać dużej części danego surowca spożywczego – tłumaczy Karin Goodburn, przewodnicząca SPS i dyrektor generalna stowarzyszenia Chilled Food Association.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?