Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki w Anglii? Oto lista oficjalnych wyjątków

Fot. Getty

Nakaz noszenia maseczek w sklepach i supermarketach zacznie obowiązywać w Anglii 24 lipca 2020. Już teraz trzeba jednak nosić osłony twarzy w transporcie publicznym – w metrze, autobusach, pociągach. Dobrze jest zatem wiedzieć, że istnieje szereg wyjątków od tej reguły nakazującej noszenie maseczek. Zobacz oficjalną listę rządową, pokazującą, kto nie musi nosić maseczki w Anglii.

- Advertisement -

Na stronie rządowej zamieszczono wytyczne dotyczące obowiązku noszenia maseczek w Anglii. Poza wskazówkami dotyczącymi poprawnego noszenia osłon na twarz oraz wyjaśnieniami na temat przepisów i kar za ich ewentualne złamanie, na stronie gov.uk znajdujemy również listę wyjątków zwolnionych z obowiązku noszenia maseczek ochronnych w Anglii.

 

W oficjalnych wytycznych dotyczących nakazu noszenia maseczek w Anglii czytamy, że istnieją określone okoliczności, w których poszczególne osoby mogą być zwolnione z obowiązku noszenia okrycia ust i nosa. Okoliczności te mogą być związane z sytuacją zdrowotną, wiekiem lub być podyktowane względami równościowymi. Rząd podkreśla, że należy z szacunkiem odnosić się do osób, które nie noszą maseczek, mając na to poważne uzasadnienie.

Kto nie musi nosić maseczki w Anglii?

Zwolnienie z obowiązku noszenia maseczki może być chwilowe (uwarunkowane wykonywaniem konkretnej czynności, np. jedzenia) lub trwałe (uwarunkowane permanentnym stanem fizycznym lub psychicznym osoby). By móc bez konsekwencji nie mieć na twarzy maseczki, trzeba spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • nie masz możliwości założenia, noszenia lub zdejmowania maseczki czy innej osłony twarzy z powodu fizycznej lub psychicznej choroby, upośledzenia lub niepełnosprawności
  • zakładanie, noszenie lub zdejmowanie maseczki czy innej osłony twarzy powoduje u Ciebie poważny stres
  • podróżujesz z osobą, która komunikuje się poprzez czytanie z ruchu warg (np. z osobą głuchą) lub udzielasz pomocy takiej osobie
  • brak maseczki jest konieczny, by uniknąć obrażeń ciała lub uniknąć ryzyka odniesienia obrażeń ciała – swojego lub innych osób
  • musisz zjeść posiłek lub wypić napój – ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne
  • musisz wziąć leki
  • policjant lub inny urzędnik żąda, być zdjął maseczkę
  • maseczek nie muszą nosić dzieci w wieku poniżej 11. roku życia.

Maseczkę możesz zdjąć również, gdy zostaniesz o to poproszony przez:

  • personel sklepu w celu ustalenia Twojego wieku
  • osobę, która komunikuje się poprzez czytanie z ruchu warg, obserwację mimiki twarzy lub słuchanie czystego dźwięku.

Należy pamiętać, że powyższe wyjątki od obowiązku noszenia maseczek dotyczą wyłącznie Anglii. W pozostałych częściach Wielkiej Brytanii – w Szkocji, Walii czy Irlandii Północnej – mogą obowiązywać inne zasady. Więcej informacji znajdziesz na stronie rządowej: FACE COVERINGS.

Teksty tygodnia

Bezrobocie w UK wzrosło do najwyższego poziomu od czterech lat

Sytuacja na rynku pracy staje się coraz trudniejsza, a bezrobocie w UK jest najwyższe od czterech lat.

Zapalenie wątroby typu A po zjedzeniu produktu z marketu? Zachorowało już 95 osób!

Od grudnia 2024 roku w UK blisko 100 osób zachorowało nagle na wirusowe zapalenie wątroby. 58 osób było hospitalizowanych. Wszystkie zachorowania - jak wykazało śledztwo - miały związek z zakupami “konkretnego produktu w konkretnym markecie”

Fałszywe tablice rejestracyjne zalewają brytyjskie drogi. System zawodzi

W Wielkiej Brytanii nasila się niebezpieczny proceder wykorzystywania fałszywych lub sklonowanych tablic rejestracyjnych. Obecny system ich wydawania jest dziurawy.

Mieszkania socjalne w UK. Czy będzie ich więcej?

Ilość lokali socjalnych rośnie nieproporcjonalnie do potrzeb. Mieszkańcy UK czekają wiele lat na mieszkanie lub dostają lokale w miejscach daleko położonych np. od pracy.

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie