Laburzyści obiecują, że po dojściu do władzy nie podniosą podatków

Kanclerz skarbu w gabinecie cieni Partii Pracy obiecuje, że po dojściu do władzy laburzyści nie podniosą obciążeń podatkowych. Chodzi tu zwłaszcza o składkę na ubezpieczenie społeczne, obniżoną właśnie przez konserwatystów, oraz o podatek dochodowy.

Laburzyści obiecują – nie będzie podnoszenia podatków

W pierwszy weekend po ogłoszeniu przez Rishiego Sunaka daty wyborów parlamentarnych, laburzyści przystąpili do ofensywy. Kanclerz skarbu w gabinecie cieni Partii Pracy Rachel Reeves wystąpiła m.in. w programie BBC One „Sunday With Laura Kuenssberg”, gdzie zaprezentowała kluczowe założenia laburzystów w kwestiach gospodarczych. Jedna z najważniejszych obietnic złożonych przez laburzystów społeczeństwu brytyjskiemu dotyczy utrzymania obciążeń podatkowych przynajmniej na dotychczasowym poziomie. Partia Pracy obiecuje, że nie podniesie ani stawki podatku dochodowego, ani stawki ubezpieczenia społecznego National Insurance Contribution. Reeves chciałaby dodatkowo obniżać daniny dla osób pracujących, ale z uwagi na szeroko zakrojone wydatki publiczne nie chce przedstawiać na tym etapie żadnych niepewnych jeszcze propozycji.

Laburzyści nie będą prowadzić polityki cięć

Równolegle z niepodnoszeniem obciążeń podatkowych laburzyści chcą realizować rozważną politykę w zakresie pomocy społecznej. Rachel Reeves powiedziała w wywiadzie dla BBC, że Partia Pracy, w razie dojścia do władzy, nie będzie oszczędzała w zakresie finansowania programów społecznych i nie będzie prowadziła polityki cięć, jaką zafundowała Brytyjczykom w ostatnich latach Partia Konserwatywna. – Ale też musimy rozwijać gospodarkę, musimy odwracać te fatalne wyniki gospodarcze – zaznaczyła kanclerz.

Laburzyści będą ponadto dążyć do podniesienia wydatków na zbrojenia do 2,5 proc. PKB. Choć nie chcą na razie podawać dokładnego terminu osiągnięcia takiego celu. – Zobowiązaliśmy się do przeprowadzenia w rządzie strategicznego przeglądu obronności. Chcemy się upewnić, że wszystkie nasze wydatki będą opłacalne, w tym te na obronność. Bo szczerze mówiąc niektóre koszty zakupu nowego sprzętu wymknęły się za kadencji tego rządu spod kontroli – powiedziała Reeves.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Imigrant dostał prawo pobytu w UK po 50 latach

61-letni imigrant, Samuel Jarrett-Coker, który przybył do Wielkiej Brytanii...

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii wybrało prezesa

8 marca 2025 odbyło się Walne Zebranie Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii. Delegaci przyjęli kandydaturę Alicji Donimirskiej na kolejną, dwuletnią, kadencję prezesa Zjednoczenia.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

Brytyjki imprezujące w Krakowie zostały zaatakowane

Podczas pobytu w Krakowie, na wieczorze panieńskim, grupa kobiet z UK padła ofiarą ataku niezidentyfikowanych mężczyzn.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie