Lekarz w UK diagnozował u dzieci nieistniejące nowotwory, by…. zarobić na dodatkowych badaniach

Fot. Getty

44-letni lekarz Mina Chowdhury diagnozował u dzieci nieistniejące nowotwory, by przestraszyć rodziców i przekonać ich do wykonania dodatkowych badań. Chowdhury miał prywatną praktykę w Glasgow, a badania zalecał rodzicom wykonywać w Londynie. 

Przed trybunałem Medical Practitioners Tribunal Service (MPTS) Mina Chowdhury został oskarżony o przynajmniej trzykrotne, błędne zdiagnozowanie u dzieci nowotworów, by nakłonić ich rodziców do przeprowadzenia „niezbędnych”, dodatkowych badań w Londynie. 44-letni lekarz prowadził swoją prywatną praktykę w Glasgow, ale zamiast odsyłać dzieci do najbliższej placówki NHS, namawiał on ich rodziców do wykonania dalszej diagnostyki w „zaprzyjaźnionej” placówce w stolicy. Chowdhury, którego prywatny gabinet nie przynosił wystarczających dochodów, miał właśnie w ten sposób osiągnąć korzyści finansowe.

Zobacz też: Jak szybko i wygodnie uzyskać z NHS zwrot kosztów leczenia w Polsce

Jednej z poszkodowanych rodzin Chowdhury oznajmił, że żaden ze szkockich szpitali nie potrafi porządnie wykonać echokardiogramu u dziecka, natomiast innej rodzinie, że na USG i biopsję nastolatki będzie musiała zbyt długo czekać, podczas gdy w Londynie badania te mogą zostać wykonane niemal od ręki. Jeśli chodzi o postawione diagnozy, to w pierwszym przypadku Chowdhury „podejrzewał” u 2-letniego chłopca białaczkę lub chłoniaka. Z kolei u 15-miesięcznej dziewczynki lekarz „wykrył” mięsaka tkanek miękkich, po obejrzeniu guzka na nodze. Wreszcie w trzecim przypadku Chowdhury „zdiagnozował” u nastolatki nerwiaka niedojrzałego w żołądku i stwierdził, że dziewczyna nie może czekać, aż nowotwór się powiększy. 

Przypomnij sobie: Polska pielęgniarka pracownikiem miesiąca w NHS! „Jestem wzruszona i zdziwiona” – mówi Polka

Do błędnego diagnozowania pacjentów doszło w okresie między marcem a sierpniem 2017 r. Teraz trybunał Medical Practitioners Tribunal Service orzeknie, czy Mina Chowdhury, w świetle zebranych dowodów, nadal może wykonywać zawód lekarza. 

 

 

Teksty tygodnia

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie