Odsetek bezrobocia w Londynie sięgnął 5,5% w okresie od czerwca do sierpnia 2024 roku, jak wynika z oficjalnych danych przedstawionych przez ONS. Ostatni raz taka liczba osób mieszkających w brytyjskiej stolicy pozostawała bez pracy trzy lata temu.
Jak podaje brytyjskie Office for National Statistics w okresie od czerwca do sierpnia 2024 roku ogólne bezrobocie w UK wyniosło 4,0%. Oznacza to, że odsetek osób pozostających bez pracy na Wyspach nieznacznie spadł w porównaniu z poprzednim trzymiesięcznym okresem, gdy wynosił 4,1%. Co ciekawe, Londyn odcina się od tej delikatnej tendencji spadkowej.
Bezrobocie w brytyjskiej stolicy wzrosło z 5,3% do 5,5%, osiągając przy tym najwyższy poziom na przestrzeni trzech ostatnich lat. Co więcej, w skali całego kraju obszar Londynu jest drugim regionem z najwyższym bezrobociem. Gorzej pod tym względem jest jedynie na północnym wschodzie Anglii, gdzie odsetek osób pozostających bez pracy wynosi obecnie 5,6%.
Rynek pracy w Londynie
Przekładając procenty na konkretne liczby, w tak zdefiniowanym okresie wakacyjnym w Londynie 280 000 osób pozostawało bez pracy i aktywnie szukało zatrudnienia. Ostatni raz tak liczba bezrobotnych była tak znacząca w okresie od lipca do września 2021 roku.
Jak jednak wygląda sytuacja na brytyjskim rynku pracy? Czy mamy do czynienia z rzeczywistym spowolnieniem w tym zakresie? Jak czytamy na łamach „The Evening Standard”, ten wzrost bezrobocia może mieć więcej wspólnego ze zwiększeniem się ilości osób na rynku pracy, które do tej pory pozostawały nieaktywne zawodowo, niż z realnym spadkiem ofert pracy.
Liczba bezrobotnych w stolicy UK wzrosła, ale…
Dane ONS pokazują, że w kwartale od czerwca do sierpnia 4,82 miliona osób pozostawało zatrudnionych, co oznacza wzrost o 240 000. W porównaniu z poprzednim rokiem to wzrost na poziomie 5,2%.
Na tę liczbę składa się na to 4,1 miliona pracowników zatrudnionych w firmach oraz 797 000 osób samozatrudnionych, ale także mniejsza liczba „nieodpłatnych pracowników rodzinnych”.
Jak jednak zwraca uwagę „Standard”, całkowita liczba osób mieszkających w stolicy sklasyfikowanych jako „ekonomicznie nieaktywni” (jest to kategoria obejmująca emerytów, opiekunów, a także osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia), spadła aż o 227 000, czyli o prawie 10%. Obecnie wynosi ona 2,095 miliona i znajduje się na najniższym poziomie od jesieni 2020 roku.