piątek, 20 września, 2024

Miary imperialne nie wrócą, ale w UK będzie możliwe sprzedawanie wina… w pintach

Brytyjski rząd potwierdził, że nie odejdzie od przepisów odziedziczonych po Unii Europejskiej. Oznacza to, że (tak, jak jest to obecnie) sprzedawcy będą mogli używać tradycyjnych brytyjskich miar, ale nie nie zamiast tylko obok jednostek systemu metrycznego.

Konserwatywni politycy od wielu lat mówili o powrocie do miar imperialnych. We wrześniu 2021 roku brytyjski rząd opublikował dokument „Brexit Opportunities”, w którym pojawiła się wzmianka o możliwości powrotu wyspiarskich jednostek. Wcześniej, w 2019 roku Boris Johnson postulował takie rozwiązanie. W artykule na łamach „Spectatora” przyszły premier obiecywał, iż „przywróci tę starożytną wolność” a „ludzie wiedzą, ile to jest funt jabłek”. W lutym 2022 ruszył proces rządowych analiz dotyczący korzyści dla ekonomii, jaki miałby przynieść taki ruch. Zwolennicy Brexitu zaznaczali, iż jest to „ważny krok w odzyskaniu kontroli” po wyjściu z UE. Jaki był efekt tych działań?

Miary imperialne nie są tak istotne, jak się wydawało torysom

Wbrew temu, co utrzymywali konserwatyści optujący za Brexitem, społeczeństwo wcale nie chce powrotu do funtów, uncji i galonów. 98,7% respondentów biorących udział w oficjalnych konsultacjach rządowych stwierdziło, że są zadowoleni z podawania miar w kilogramach i litrach. Niemniej, pewne modyfikacje się pojawią.

Zmiany będą dotyczyły pojemności butelek, w których sprzedaje się wino. Przepisy, które zostaną złożone w nowym roku, pozwolą po raz pierwszy na sprzedaż win niemusujących i musujących w butelkach o pojemności 568 ml, a więc objętości jednej imperialnej pinty. Oprócz tego będzie można je kupić w opakowaniach o pojemności 200 ml, co sprawi, że możliwe będzie sprzedawanie wina… w puszkach.

Władze UK umożliwią sprzedaż wina… w pintach

„Po szeroko zakrojonych konsultacjach rząd zdecydował się nie wprowadzać żadnych nowych przepisów w tym obszarze. Wydano jednak nowe wytyczne mające na celu promowanie świadomości i stosowania miar imperialnych” – jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez brytyjskie Department for Business and Trade.

Czy jednak na rynku w istocie pojawią się wina sprzedawane w pintach? – Aby wyprodukować butelkę wielkości kufla, trzeba zainwestować ogromną ilość pieniędzy. – To po prostu głupie – podsumwuje jeden z angielskich winiarzy, prosząc o zachowanie anonimowości, jak cyujemy za portalem „Guardian”. – Nikt nie będzie sprzedawał wina w pintach – dodaje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?