Najnowsze badania pokazują, że mieszkańcy UK znów coraz chętniej płacą gotówką. Użycie bilonu i banknotów nie było tak wysokie od czterech lat, a eksperci wiedzą już, z czego to wynika.
Płatności gotówką w UK znów wracają do łask
Po tym, jak zachłysnęliśmy się elektronicznymi sposobami płatności, coraz więcej z nas wraca do regularnych płatności gotówką. Najnowsze badanie UK Finance pokazało, że w ostatnim czasie liczba osób, które głównie polegają na gotówce, robiąc codzienne zakupy, osiągnęła najwyższy poziom od czterech lat. W 2023 r. w Wielkiej Brytanii aż 1,5 mln dorosłych ludzi korzystało głównie z płatności gotówkowych.
Częstotliwość użycia gotówki podlega fluktuacjom. W ciągu ostatniej dekady liczba płatności gotówkowych regularnie z roku na rok malała, ponieważ gros konsumentów przerzuciło się na korzystanie z kart zbliżeniowych, a później także z innych form płatności elektronicznych. W 2022 r. nastąpił jednak niewielki, ale zauważalny wzrost popularności płatności gotówkowych, co eksperci przypisali inflacji. Gwałtownie rosnące ceny i ograniczone możliwości finansowe sprawiły, że niektórym ludziom łatwiej było monitorować domowe finanse poprzez wydawanie gotówki. W ostatnim, 2023 r., użycie gotówki ponownie spadło, do 12 proc. wszystkich płatności, a 22 miliony konsumentów w większości korzystało z usług bezgotówkowych. Ale też w tym samym czasie aż 1,5 mln osób przerzuciło się głównie na gotówkę, co było znaczącym skokiem w porównaniu do 900 000 takich osób w roku poprzednim.
Płatności bezgotówkowe to domena ludzi młodych
W UK wyraźnie widać różnice pokoleniowe w doborze metod płatności. Z płatności bezgotówkowych, czy to za pomocą karty zbliżeniowej, telefonu czy zegarka, regularnie korzysta trzy czwarte osób w wieku od 18 do 24 lat. Ale już osoby starsze, ich rodzice czy dziadkowie, znacznie rzadziej sięgają po portfele cyfrowe w celu dokonania zakupów. W ostatnim roku w grupie osób w wieku od 45 do 54 lat z płatności zbliżeniowych regularnie korzystało 27 proc. ankietowanych. Z kolei w grupie osób w wieku powyżej 65 lat było to zaledwie 8 proc.