Mieszkanka Chester aresztowana za fake newsy o zabójstwie w Southport

55-letnia kobieta została aresztowana w Chester pod zarzutem publikowania w sieci nieprawdziwych informacji dotyczących zabójstw w Southport. Posty miały na celu podsycanie nienawiści rasowej.

Internauci nie będą bezkarni. Policja reaguje na publikowanie fake newsów

55-letnia kobieta mieszkająca w pobliżu Chester została aresztowana przez policję w związku z publikacją w sieci postów mających na celu podsycanie nienawiści rasowej. Wpisy w mediach społecznościowych zawierały przede wszystkim nieprawdziwe informacje na temat tożsamości nastolatka podejrzanego o dokonanie ataku w Southport.

- Advertisement -

Przypomnijmy, że 29 lipca, w wyniku ataku nożem, w klubie tanecznym w Southport zginęły trzy dziewczynki. Kolejnych kilkoro dzieci, a także kilku dorosłych zostało poważnie rannych. Fake newsy, które pojawiły się niedługo po tragicznym zdarzeniu, uruchomiły falę antyimigranckich zamieszek, które rozlały się po całej Wielkiej Brytanii.

Dezinformacja jest bardzo groźna

Nawiązując do tego, co stało się po zabójstwie w Southport, nadinspektor Alison Ross powiedziała: – Wszyscy widzieliśmy gwałtowne zamieszki, do których doszło w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniego tygodnia. A w dużej mierze zostały one wywołane przez złośliwe i niedokładne komunikaty online. To dobitne przypomnienie o niebezpieczeństwach związanych z publikowaniem informacji na platformach mediów społecznościowych i niesprawdzaniem ich dokładności. Jest to ostrzeżenie, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za nasze działania. Niezależnie od tego, czy są one podejmowane online, czy osobiście.

Eksperci nie mają wątpliwości, że dezinformacja została wykorzystana przez „głośną mniejszość” do tworzenia podziałów, „promowania własnych interesów oraz wywołania latem spontanicznego powstania w poszukiwaniu dreszczyku emocji”.

Teksty tygodnia

Przestępczość w Glasgow. Tsunami ataków na ulicy, wojna gangów i skazanie pedofilów

Statystyki potwierdzają tylko to, co dostrzegają i przeżywają ludzie na ulicach miasta. Glasgow jest stolicą przestępczości. Działalność gangów, narkotyki, ataki z użyciem noża to smutna codzienność.

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Niepokojące dane. Ataki kwasem w Wielkiej Brytanii są coraz częstsze

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ataków kwasem. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 10 procent – według danych organizacji Acid Survivors Trust International (ASTI), w 2024 roku odnotowano 498 takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej było ich 454.

Parking droższy niż mieszkanie? W Londynie to możliwe

Czy zastanawialiście się może, gdzie znajduje się najdroższe miejsce parkingowe w Londynie? Dłużej nie musicie nad tym myśleć, bo już wiemy.

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie