piątek, 20 września, 2024

Minimalny próg zarobków dla imigrantów ma zostać podniesiony. Chcą tego i konserwatyści, i laburzyści

Partia Konserwatywna, aby zmniejszyć napływ imigrantów do UK, chce podnieść wymagania finansowe stawiane obcokrajowcom, którzy chcą pracować na Wyspie. Ile trzeba będzie zarabiać, aby otrzymać skilled worker visa”?

Poziom migracji w Wielkiej Brytanii znajduje się na rekordowym poziomie. Według oficjalnych danych ONS w 2022 roku saldo migracji netto sięgnęło 745 tys. Analitycy Office for National Statistics skorygowali wcześniej podawane dane wynoszące 606 tys. W tym okresie w sumie do UK „za pracą” przyjechało 1,234 mln osób. W większości byli to ludzie z krajów nienależących do Unii Europejskiej.

Kolejne rządy Partii Konserwatywnej od lat zapewniają, że chcą skutecznie zmniejszać skalę migracji. Jak jednak widać, jak pokazuje oficjalne dane, nie idzie im to zbyt dobrze. Najnowszym pomysłem zredukowania ilości pracowników przybywających na Wyspy jest podniesienie wymaganego poziomu zarobków.

Ile ma wynieść próg zarobków w ramach „skilled worker visa”?

Obecnie, aby otrzymać pozwolenie na pracę w UK w ramach „skilled worker visa” trzeba zarabiać na poziomie 26 200 funtów rocznie. Próg 20 960 funtów obowiązuje w przypadku objęcia posady w ramach zawodu deficytowego.

Torysi, aby zmniejszyć napływ imigrantów do UK, chcą podnieść wymagania finansowe stawiane obcokrajowcom, którzy chcą pracować na Wyspie. Według informacji, na jakie powołuje się „The Telegraph” próg w przypadku „skilled worker visa” ma przekraczać 30 000 funtów rocznie, a więc będzie zbliżony do mediany wynagrodzeń. Obecnie rozważane są plany reform w tym zakresie. Efekty tych rozmów mają zostać przedstawione jeszcze w trwającym tygodniu.

Zmian w polityce migracyjnej ma być więcej…

Co więcej, podniesienie progu wynagrodzeń ma być jednym z elementów większego planu zmian w polityce migracyjnej torysów. Premier Rishi Sunak miał zgodzić się na zmiany w tym zakresie zawarte w „czteropunktowym planie”, do którego mieli dotrzeć dziennikarze „The Daily Telegraph”.

Według nich jest to element porozumienia zawartego przez obecnego szefa rządu z Suellą Braverman. Była szefowa Home Office miała wycofać swoją kandydaturą na liderkę torysów, o ile Sunak zgodziłby się na zaostrzenie przepisów imigracyjnych.

Co ciekawe, według tych doniesień próg wynagrodzenia dla imigrantów miałby zostać podniesiony jeszcze wyżej, bo do poziomu aż 40 tysięcy funtów!

Partia Pracy chce podobnych zmian

Co ciekawe, podobny postulat został przedstawiony przez opozycyjną Partię Pracy. Obecna minister spraw wewnętrznych w laburzystowskim gabinecie cieni Yvette Cooper potwierdziła, że istnieją planu zwiększenia wymagań płacowych stawianych zagranicznym pracownikom, pragnącym przyjechać do Wielkiej Brytanii. Próg ma zostać podniesiony w oparciu o zalecenia Migration Advisory Committee, organu doradzającego rządowi w sprawach imigracji.

Partia Pracy, podobnie jak Partia Konserwatywna opowiada się za zmniejszenie poziomu migracji do Wielkiej Brytanii. Labour chce ograniczenia migracji netto do 200 tysięcy osób rocznie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?