Młodzi nauczyciele w Wielkiej Brytanii dostaną na start £30 000 rocznie! Czy po Brexicie skorzystają na tym nauczyciele z Polski?

Fot. Getty

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w Polsce powróciła kwestia zorganizowania, a właściwie wznowienia przez nauczycieli strajku przerwanego z końcem kwietnia w celu przeprowadzenia matur. Tymczasem bezskutecznie walczących z rządem, polskich nauczycieli, powinna zainteresować najnowsza informacja brytyjskiego Ministerstwa Edukacji dotycząca przyznania początkującym nauczycielom w UK znaczących podwyżek.

W Polsce rośnie liczba nauczycieli bardzo dobrze władających językiem angielskim, którzy przy niewielkim nakładzie sił byliby w stanie uczyć dzieci w szkole na Wyspach. W związku zatem z wciąż nierozwiązaną sytuacją między polskim rządem i ZNP w kwestii podwyżek, a także z widmem kolejnego strajku, wielu nauczycieli nad Wisłą może zainteresować zapowiedź brytyjskiego Ministerstwa Edukacji dotycząca znacznych podwyżek dla nauczycieli rozpoczynających dopiero swoją karierę zawodową. W latach 2022 – 2023 początkujący nauczyciele mają zarabiać £30 000, czyli o średnio £6000 więcej, niż obecnie. 

Bądź na bieżąco: Jeśli parlament zobowiąże premiera do wydłużenia Brexitu, to odbędą się przyśpieszone wybory. Prawdopodobnie 14 października

Najnowsze dane pokazują, że nauczyciele w Anglii i Walii zarabiają min. £23 720, natomiast w Londynie – £29 664 (dane opublikowane na stronie Get Into Teaching). Ministerstwo Edukacji przychyliło się jednak właśnie do wieloletnich żądań związków zawodowych w kwestii podwyższenia pensji nauczycielom i postanowiło zainwestować w sektor edukacji £14 mld. – Nauczyciele są naprawdę siłą napędową szkoły, a ja jestem od dawna pod wrażeniem poświęcenia, zaangażowania i ciężkiej pracy tych, którzy stoją na przedzie klasy. Chciałbym, żeby nauczycielami zostawali ludzie o wielkim talencie, a także żeby szkoły miały szansę zawalczyć o profesjonalistów z najlepszymi pracodawcami w kraju – o tych najbardziej światłych i najlepiej przygotowanych do uczenia – zaznaczył Gavin Williamson, minister edukacji w nowym rządzie Borisa Johnsona.

Nie przegap: Ruszyła duża kampania skierowana do mieszkańców UK: „Przygotujcie się na Brexit” (Get Ready for Brexit)

– Nauczyciele nie powinni mieć żadnych wątpliwości co do tego, że ten rząd w pełni wspiera ich na każdym etapie ich kariery, dając im odpowiednie wynagrodzenia na samym początku, a także siłę do radzenia sobie z niewłaściwym zachowaniem i zastraszaniem, by podnosili oni standardy szkolnictwa w całym kraju – dodał minister, przypominając jednocześnie, że szkoły w UK mają jeden z najgorszych w Europie wskaźników pod względem utrzymania ludzi w zawodzie nauczyciela. 

To się czyta: Dlaczego 2,6 miliona imigrantów z UE nie aplikowało jeszcze o settled status? Jakie są powody?

Dla wielu polskich nauczycieli dobrze znających język angielski i od lat bezskutecznie walczących o godne podwyżki, zapowiedź brytyjskiego Ministerstwa Edukacji wydaje się być bardzo interesująca. W końcu £30 000 pensji rocznie na start dla początkującego nauczyciela to kwota wystarczająca, aby móc podjąć legalną pracę w UK po Brexicie. Przypomnijmy bowiem, że właśnie taki próg zarobkowy dla imigrantów z UE znalazł się w Białej Księdze przygotowanej przez rząd Theresy May. 

 

 

Teksty tygodnia

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie