Nie chciał wydać 1000 funtów na podłogę więc… zrobił ją z monet!

Pewien sprytny fryzjer z Dudley w West Midlands nie zamierzał wydawać 1000 funtów na nową podłogę do swojego salonu. Postanowił więc, że zrobi ją na własną rękę.

28-letni Rich Holtham jest fryzjerem w Dudley, który postanowił zmienić podłogę w swoim niewielkim zakładzie fryzjerskim. Jednak, gdy usłyszał, że wymiana na nową będzie go kosztowała ponad 1000 funtów, to postanowił, że zrobi to na własną rękę i znacznie taniej.

Lubicie lody w McDonald's? Po oglądnięciu tych zdjęć może Wam przejść na nie ochota…

Zamiast normalnej podłogi mężczyzna postanowił ją zrobić z… jednopensówek. Wraz ze swoimi pracownikami pokrył mierzącą ponad 12 metrów kwadratowych podłogę najmniejszymi brytyjskimi monetami. Całość zajęła mu nieco ponad tydzień i kosztowała… 700 funtów!

"Chcieliśmy nową podłogę, ale koszt jej wymiany był dla nas zbyt wysoki, a przy tym chcieliśmy mieć coś nietypowego więc szukaliśmy inspiracji w Internecie" – powiedział fryzjer.

"Zebranie i ułożenie wszystkich monet zajęło nam nieco ponad tydzień, a gdy to zrobiliśmy wynajęliśmy fachowca, który położył fugi między nimi. Żeby zdobyć materiał, czyli monety wzięliśmy po prostu swoje własne pieniądze, poszliśmy do banku i je rozmieniliśmy. Trwało to zaledwie jeden dzień. W rezultacie podłoga jest warta 700 funtów czyli jest tam 70 tys. jednopensówek".

 

 

 

Pomysłowy właściciel powiedział, że wciąż przychodzą nowe osoby, żeby zrobić zdjęcie nietypowej powierzchni w jego zakładzie fryzjerskim i dzięki temu "interes lepiej idzie".

Jeśli ktoś zastanawia się, dlaczego standardowa podłoga kosztowała więcej niż monety jednopensowe, to spieszymy wyjaśnić, że obecne monety jednopensowe w Wielkiej Brytanii są zrobione ze zwykłej stali, która pokrywana jest miedzią. Stal jest stosunkowo tanim w produkcji stopem, więc i podłoga z monet jest również tania. Sprytny właściciel nie przewidział jednak jednego…, że podłoga z monet jest o wiele mniej wytrzymyła i że jej powiechrznia się szybciej zetrze, a w rezultacie Holtham i tak będzie musiał za niedługo znów wymieniać podłogę, ponieważ wytarte monety będą zapewne śliskie.

UK zakaże jeżdżenia samochodami na benzynę i diesla! Polacy będą je mogli kupić za bezcen?

Co ciekawe w wielu krajach koszty wybicia monet o najniższym nominalne były (lub są) wyższe, niż ten nominał, więc wiele krajów zastanawia się nad całkowitym wycofaniem z obiegu najniższych monet. Koszty produkcji monet zmniejszyły się wraz ze zmianą stopu stosowanego do ich produkcji. W Wielkiej Brytanii do 1992 roku jednopensówki produkowano z brązu, dopiero potem zaczęto stosować tańszą stal pokrytą warstwą miedzi. Polskie grosze produkuje się również ze stali, ale pokrytej mosiądzem – czyli stopem miedzi i cynku.

Teksty tygodnia

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie