Nie rób tego, bo możesz zniszczyć psychikę swego dziecka

Co, spośród rzeczy, jakie mówimy dzieciom, może wyrządzić im największa szkodę? Mowią o tym dr Matt Woolgar z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neurologii w Kings College w Londynie oraz dr Sam Wass, psycholog rozwojowy z University of East London i Uniwersytetu w Cambridge.

– Z pewnością, nawet bez złych zamiarów, można powiedzieć wiele rzeczy, które ranią dziecka i mają negatywny wpływ na  rozwój jego samopostrzegania –  mówią naukowcy. własnej koncepcji.

Dr Woolgar podkreśla, że rodzice muszą zrozumieć, że każde dziecko to osoba, która w odmienny od innych sposób radzi sobie z presją i negatywnymi sygnałami płynącymi od rodziców – osób mu najbliższych. Dając przykład jednej z rodzin, z która pracuje,  Woolgar opowiada, że różnice tego typu są łatwo dostrzegalne nawet między bliźniętami.

– Jeśli mamy wrażliwe dziecko, pamiętajmy, że jest wrażliwe tak na złe sygnały, jak i na te dobre. Z łatwością więc wyłapuje niuanse zachowań. Trzeba jednak uważać na siłę bodźców. W przypadku bardzo wrażliwego dziecka można sobie pozwolić na dużo mniej niż przy dziecku o silnej strukturze psychicznej.

Dr Sam Wass, psycholog rozwojowy z Uniwersytetu Cambridge, przypomina badania dr Megan Gunnar, eksperta w dziedzinie rozwoju dziecka. Przy kwestiach wrażliwości posługuje się porównaniami do „mleczy” i „storczyków”.

Dzieci porównywane do mniszka lekarskiego są neurobiologicznie mniej wrażliwe i będą się z powodzeniem rozwijać w warunkach rodziny ich wspierającej jak i nie wspierającej. Inaczej dzieje się z dziećmi „storczykami”. One nie mogą rozwijać się w domach, gdzie nie mogą liczyć na ciepło i wsparcie ze strony rodziców. Bardzo wtedy cierpią.

W jaki sposób można poznać z jakim typem dziecka mamy do czynienia? Wiele zależy od etapu rozwoju. Czterolatek nie będzie przecież reagował w taki sam sposób jak dziecko 10-letnie – podkreśla Wass. – Kluczowym zadaniem wychowania jest zrozumienie i obserwacja.

Obaj naukowcy uspokajają, że nawet w przypadku dzieci bardzo wrażliwych, normalnym rodzicom trudno będzie wyrządzić dziecku nieodwracalne szkody psychiczne. Do tego zdolni są jedynie rodzice kompletnie zdegenerowani lub fanatycznie oddani idei wyrobienia w dziecku jakichś oderwanych od normy nawyków. Trwałe uszkodzenia psychiki najczęściej niesie ze sobą stały stres.

Ostatnie badania naukowców z Harvardu wykazały zmiany w mózgach dzieci, które były niemal więzione w rumuńskim sierocińcu, gdzie nieustannie były molestowane. I te zmiany były jednak stosunkowo małe.  Dlatego rodzice, którzy choćby od czasu do czasu wspierają, pielęgnują i pokazują troskę, prawdopodobnie nie spowodują u swych dzieci psychicznych „skrzywień”.

Dr Woolgar dodaje: – Zaufaj swojemu instynktowi, temu, co wiesz na temat swojego dziecka. Zawsze zdarzy się, że powiesz coś okropnego, ale mam nadzieję, że będziesz się mówić więcej rzeczy, które są pozytywne i pomocne. Nie ma idealnych rodziców!

Teksty tygodnia

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie