Niemcy rozczytują się w „Mein Kampf”. Książka w szalonym tempie znika z półek!

Księgarze w Niemczech informują, że książka autorstwa Adolfa Hitlera jest obecnie jedną z najlepiej sprzedających się pozycji w kraju.

Niemiecki Instytut Historii Współczesnej poinformował, że zainteresowanie książką, która stała się podstawową lekturą w Niemczech w czasach Adolfa Hitlera, jest tak duże, że pod koniec stycznia ukaże się już szósty dodruk.

- Advertisement -

Zobacz, gdzie w Europie zakazano noszenia burek. Co z Wielką Brytanią?

Prawa autorskie do „Mein Kampf” po II wojnie światowej zostały przekazane krajowi związkowemu Bawarii, której władze stanowczo przeciwdziałały jej rozpowszechnianiu przez niewydawanie zgody na jej publikację. Jednak zgodnie z prawem 31 grudnia 2015, czyli 70 lat po śmierci autora prawa autorskie do dzieła Hitlera wygasły, a książka stała się częścią tzw. domeny publicznej.

Dlatego też „Mein Kampf”, czyli „Moja Walka” mogła zostać legalnie opublikowana w Niemczech. Jednak nikt nie spodziewał się takiego zainteresowania „biblią nazistów”, którą Adolf Hitler napisał, gdy odsiadywał wyrok za nieudany pucz w Monachium w 1923 r.

Po publikacji wyników sprzedażowych książki, która stała się podstawą ideologii państwa niemieckiego w okresie rządów Adolfa Hitlera zaszły obawy, że książkę kupują członkowie neonazistowskich partii niemieckich, dla których może być ona jedną z podstaw programowych.

Szok: Rasistowski atak na Polkę w burce! Została zwyzywana za to, że jest muzułmanką

Jednak badania przeprowadzone przez niemieckich księgarzy pokazały, że są nią zainteresowane głównie osoby pasjonujące się historią oraz nauczyciele. Jednak skala popularności „Mein Kampf” jest ogromna, ponieważ początkowy nakład wynosił 4 tys. egzemplarzy, a pod koniec stycznia wyniesie on już 85 tys.

Teksty tygodnia

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie