O czym Mateusz Morawiecki rozmawiał z Liz Truss po tym, jak objęła stanowisko premiera UK?

Fot: Facebook @MorawieckiPL

Nowa szefowa brytyjskiego rządu odbyła rozmowę telefoniczną z polskim premierem. Głównymi tematami, które poruszyli Liz Truss i Mateusz Morawiecki były bezpieczeństwo Polski oraz wsparcie dla Ukrainy.

- Advertisement -

Premierzy Wielkiej Brytanii w ramach krótkiej, ale treściwej rozmowy telefonicznej omówili współpracę polsko-brytyjską w ramach relacji dwustronnych oraz w ramach NATO, w kontekście bieżących wyzwań na arenie międzynarodowej, jak czytamy na oficjalnej stronie kancelarii prezesa rady ministrów. "Nasze kraje intensywnie współpracują w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego" – pisał rzecznik rządu, Piotr Müller. "Brytyjscy żołnierze stacjonują w Polsce. Ważnym elementem jest wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie wschodniej flanki NATO. Polska i Wielka Brytania udzielają również wsparcia walczącej Ukrainie" – czytamy dalej. Jakie jeszcze tematy zostały poruszane podczas rozmowy, która miała miejsce 10 września 2022? "W agendzie znalazły się  ponadto tematy z obszaru polityki gospodarczej, w tym przeciwdziałania wzrostowi cen energii. Politycy omówili skutki obecnego szantażu energetycznego ze strony Rosji oraz sposoby ich niwelowania" – uzupełniał Müller.

"W niespokojnych czasach ważne jest, żebyśmy trzymali się razem"

"Premier Morawiecki złożył kondolencje z powodu odejścia Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Przywódcy zgodzili się, że długie panowanie Jej Wysokości Królowej i życie w służbie publicznej jest dla wielu inspiracją. Premier (Truss) i premier Morawiecki zgodzili się co do siły relacji Wielkiej Brytanii z Polską, szczególnie gdy pracujemy razem, aby wspierać naród Ukrainy" – to z kolei treść krótkiego oświadczenia wydanego przez Downing Street 10, które cytujemy z "Forsalem".

Mateusz Morawiecki jest jednym z pierwszych zagranicznych przywódców, z którymi rozmawiała nowa szefowa brytyjskiego rządu. Jak podaje PAP, Liz Truss po objęciu urzędu premiera w miniony wtorek najpierw zadzwoniła do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego, a następnie odbyła rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Z kolei w piątek i w sobotę skontaktowała się z  premierami Australii, Irlandii, Nowej Zelandii, Indii, Holandii i Kanady, a także z prezydentem Francji.

Pierwsza rozmowa Liz Truss z Mateuszem Morawieckim

Przypomnijmy, w zeszły poniedziałek premier Morawiecki komentując zmianę na stanowisku premiera UK pisał, iż "będzie to co najmniej kontynuacja, może nawet wzmocnienie tej polityki brytyjskiej, która była de facto tożsama z naszą polską polityką wpierania Ukrainy".

"Wielka Brytania ma nowego premiera. Gratuluję Liz Truss i liczę na świetną współpracę. Nasze partnerstwo to klucz do bezpieczeństwa Europy. W niespokojnych czasach ważne jest, żebyśmy trzymali się razem" – z kolei w taki sposób polskie premier gratulował nowej liderce Partii Konserwatywnej.

 

Teksty tygodnia

Mieszkania socjalne w UK. Czy będzie ich więcej?

Ilość lokali socjalnych rośnie nieproporcjonalnie do potrzeb. Mieszkańcy UK czekają wiele lat na mieszkanie lub dostają lokale w miejscach daleko położonych np. od pracy.

Mężczyzna otrzymał rachunek za prąd na 8500 funtów, bo ktoś popełnił błąd w jego nazwisku

Pewien mężczyzna otrzymał rachunek za prąd opiewający na 8500 funtów. Twierdzi, że to ogromna pomyłka i został pomylony z kimś innym.

Aresztowano 6000 nielegalnych pracowników z zagranicy

Z polecenia Home Office przeprowadzono w UK 6000 aresztowań nielegalnych pracowników pochodzących z zagranicy.

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Co zrobić, jeśli stracisz zasiłek? Poradnik

Reformy systemu pomocy i zasiłków w UK powodują, że wiele osób straci prawo do świadczenia. Co zrobić, jeśli straciłeś prawo do PIP lub Universal Credit? Jak odnaleźć się na rynku pracy i jakiej pomocy można spodziewać się od DWP?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie