Niemcy są jednym najczęściej wybieranych krajów przez emigrantów. Są wysoko oceniane począwszy od transportu publicznego i systemu opieki zdrowotnej, po wiele możliwości pracy. Co jednak warto wziąć pod uwagę planując przeprowadzkę do Niemiec?
Niemcy poważnie traktują punktualność i porządek. Dzięki temu wiele w tym kraju działa sprawnie, począwszy od pociągów i komunikacji miejskiej, po większy system państwowy. Podstawowym pytaniem, jakie często zadają sobie emigranci planujący przeprowadzkę, jest to, czy stać ich na życie w Niemczech…
Koszty życia w Niemczech
W Niemczech, jak w każdym innym kraju, koszty życia zależą od rejonu, w którym chcemy zamieszkać. Na przykład Monachium jest jednym z najdroższych miast. Natomiast mniejsze miasteczka i obszary wiejskie są o wiele bardziej przyjazne dla budżetu. Dają jednak mniejsze możliwości rozwoju zawodowego i – co za tym idzie – zarobków. Jednak plusem jest to, że pozwalają na spokojniejszy tryb życia.
Jak się kształtują wydatki?
Oto podsumowanie typowych wydatków w Niemczech:
Czynsz: Jest największym wydatkiem. W dużych miastach wynajęcie mieszkania z jedną sypialnią może kosztować od 900 do 1500 euro miesięcznie. W mniejszych miastach natomiast od 500 do 700 euro.
Artykuły spożywcze: Jeśli robimy zakupy w sklepach dyskontowych jak Aldi czy Lidl, będą one niedrogie.
Transport: W Niemczech transport publiczny jest bardzo sprawny i niedrogi. Miesięczny bilet kosztuje od 70 do 100 euro w większości miast.
Media i Internet: Na media musimy przeznaczyć około 150 – 200 euro miesięcznie.
Praca w Niemczech
Niemiecki rynek pracy jest silnym rynkiem. Zwłaszcza jeśli pracujemy w takich branżach jak inżynieria, IT lub opieka zdrowotna. Emigranci bardzo często wybierają ten kraj właśnie ze względu na możliwości dotyczące rynku pracy.
Jeśli natomiast chodzi o kulturę pracy, Niemcy cenią wydajność i profesjonalizm. Ważna jest jednak także równowaga między życiem prywatnym i zawodowym. Nadgodziny nie są powszechne, a weekendy są święte.
Przeprowadzka do Niemiec
Aby przeprowadzka do tego kraju była dla nas łatwiejsza, warto już wcześniej pomyśleć o zadbaniu o parę kwestii.
Nauka języka: Nawet jeśli nie mówimy płynnie w języku niemieckim, warto nauczyć się podstaw, gdyż to znacznie ułatwi nam funkcjonowanie.
Poznaj zasady: Niemcy mają wiele zasad, które warto przyswoić. Od tych dotyczących recyklingu po godziny ciszy nocnej.
Opieka zdrowotna
Niemiecki system opieki zdrowotnej uchodzi za jeden z najlepszych na świecie. Jest on dostępny, wysokiej jakości i zaprojektowany tak, aby nie pominąć nikogo. Osoby pracujące w Niemczech mają obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Ubezpieczenie publiczne obejmuje większość potrzeb medycznych, od wizyt lekarskich po pobyty w szpitalu. Ubezpieczenie prywatne jest dostępne dla osób o wyższych dochodach lub osób samozatrudnionych. Oferuje większą elastyczność i krótszy czas oczekiwania na bardziej specjalistyczną opiekę.