Ostrzeżenie Banku Anglii – jak rozpoznać fałszywe banknoty z Karolem III?

Brytyjski bank centralny z pilnym ostrzeżeniem dla wszystkich płacących gotówką na Wyspach. W obiegu pojawiły się podrabiane banknoty z wizerunkiem króla Karola III. Podpowiadamy, jak można rozpoznać „fałszywki”.

Wydano pilne ostrzeżenie dla wszystkich mieszkańców UK, aby dokładnie sprawdzili banknoty, którymi się posługują. Wprowadzenie do obiegu nowych funtów z podobizną króla Karola III okazało się świetną okazją dla oszustów, którzy zajmują się wytwarzaniem fałszywych banknotów. W tym kontekście warto dodać, iż w zeszłym roku z obiegu skonfiskowano prawie 116 000 sztuk fałszywych banknotów o łącznej wartości nominalnej około 2,5 miliona funtów.

Niemniej, warto pamiętać, że pojawienie się fałszywych pieniędzy przy okazji codziennych transakcji, takich jak zakupy w sklepie, jest uznawane za dość rzadkie w UK. Nie ma więc co panikować, ale warto pamiętać o kilku rzeczach.

Fałszerstwo jest trudne, ale nie niemożliwe

Przy okazji wprowadzenie nowych „karolowych” funtów, które w dodatku są zabezpieczone w najlepszy możliwy obecnie technologicznie sposób, podjęto decyzję o wydaniu oficjalnego ostrzeżenia w tej sprawie. Ekspert ds. oszczędności i współzałożyciel Raisin UK, Kevin Mountford, wezwał do sprawdzenia swoich papierowych pieniędzy z należytą starannością, jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”.

Dityczy to szczególnie gotówki, którą otrzymujemy w sklepach lub w kontaktach z niezależnymi handlowcami. – W przewidywalnej przyszłości w obiegu będą zarówno banknoty z wizerunkiem królowej Elżbiety II, jak i króla Karola III. Wszystkie te banknoty mają zabezpieczenia, dzięki którym można sprawdzić banknoty, aby zapobiec staniu się ofiarą fałszerstwa – komentuje Mountford, jak cytujemy za „Mirrorem”.

Jak rozpoznać fałszywe funty?

Kluczowe w tej kwestii jest zwrócenie uwagi na odbłysk hologramu nominału banknotu podczas przechylania go z boku na bok. Na przykład na banknocie pięciu funtów słowo powinno zmieniać się między „pięć” a „funt”. Ważne jest również sprawdzenie przezroczystego okienka banknotu. Metaliczny obraz nad okienkiem powinien być złoty w przypadku banknotów o nominale 5 i 10 funtów, a złoto-błękitny w przypadku banknotów 20-funtowych oraz złoto-zielony w przypadku banknotów 50-funtowych. Okienko powinno również wyświetlać portret pasujący do nadrukowanego monarchy.

– Zapoznajcie się z wyglądem i fakturą nowych banknotów. Fałszerstwa są teraz o wiele łatwiejsze do wykrycia, ponieważ banknoty te są lepiej zabezpieczone od ich papierowych poprzedników, jednak przestępcy nadal mogą próbować nas oszukać – dodaje Kevin Mountford. – Większość sprzedawców detalicznych regularnie sprawdza banknoty, więc mało prawdopodobne jest, że natkniesz się na podróbkę podczas zakupów u zaufanych sprzedawców detalicznych – podsumowuje.

„Zapoznajcie się z wyglądem i fakturą nowych banknotów”

Król Karol został dopiero drugim monarchą w historii Wielkiej Brytanii, który pojawił się na banknocie. Chociaż Bank of England produkuje pieniądz papierowy od końca XVII wieku, podobiznę panującego monarchy po raz pierwszy zaprezentowano w 1960 roku, kiedy banknot jednofuntowy przedstawiający królową Elżbietę II został wprowadzony do codziennego użytku.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż „stare funty”, a więc banknoty przedstawiające królową Elżbietę II pozostaną całkowicie legalnym środkiem płatniczym na terenie UK nawet po wprowadzeniu nowych wzorów z Karolem III. Oznacza to, że banknoty przedstawiające zmarłą monarchinię i jej następcę na tronie brytyjskim będą znajdowały się wspólnie w obiegu finansowym UK.

Teksty tygodnia

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie