Ostrzeżenie Banku Anglii – jak rozpoznać fałszywe banknoty z Karolem III?

Brytyjski bank centralny z pilnym ostrzeżeniem dla wszystkich płacących gotówką na Wyspach. W obiegu pojawiły się podrabiane banknoty z wizerunkiem króla Karola III. Podpowiadamy, jak można rozpoznać „fałszywki”.

Wydano pilne ostrzeżenie dla wszystkich mieszkańców UK, aby dokładnie sprawdzili banknoty, którymi się posługują. Wprowadzenie do obiegu nowych funtów z podobizną króla Karola III okazało się świetną okazją dla oszustów, którzy zajmują się wytwarzaniem fałszywych banknotów. W tym kontekście warto dodać, iż w zeszłym roku z obiegu skonfiskowano prawie 116 000 sztuk fałszywych banknotów o łącznej wartości nominalnej około 2,5 miliona funtów.

- Advertisement -

Niemniej, warto pamiętać, że pojawienie się fałszywych pieniędzy przy okazji codziennych transakcji, takich jak zakupy w sklepie, jest uznawane za dość rzadkie w UK. Nie ma więc co panikować, ale warto pamiętać o kilku rzeczach.

Fałszerstwo jest trudne, ale nie niemożliwe

Przy okazji wprowadzenie nowych „karolowych” funtów, które w dodatku są zabezpieczone w najlepszy możliwy obecnie technologicznie sposób, podjęto decyzję o wydaniu oficjalnego ostrzeżenia w tej sprawie. Ekspert ds. oszczędności i współzałożyciel Raisin UK, Kevin Mountford, wezwał do sprawdzenia swoich papierowych pieniędzy z należytą starannością, jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”.

Dityczy to szczególnie gotówki, którą otrzymujemy w sklepach lub w kontaktach z niezależnymi handlowcami. – W przewidywalnej przyszłości w obiegu będą zarówno banknoty z wizerunkiem królowej Elżbiety II, jak i króla Karola III. Wszystkie te banknoty mają zabezpieczenia, dzięki którym można sprawdzić banknoty, aby zapobiec staniu się ofiarą fałszerstwa – komentuje Mountford, jak cytujemy za „Mirrorem”.

Jak rozpoznać fałszywe funty?

Kluczowe w tej kwestii jest zwrócenie uwagi na odbłysk hologramu nominału banknotu podczas przechylania go z boku na bok. Na przykład na banknocie pięciu funtów słowo powinno zmieniać się między „pięć” a „funt”. Ważne jest również sprawdzenie przezroczystego okienka banknotu. Metaliczny obraz nad okienkiem powinien być złoty w przypadku banknotów o nominale 5 i 10 funtów, a złoto-błękitny w przypadku banknotów 20-funtowych oraz złoto-zielony w przypadku banknotów 50-funtowych. Okienko powinno również wyświetlać portret pasujący do nadrukowanego monarchy.

– Zapoznajcie się z wyglądem i fakturą nowych banknotów. Fałszerstwa są teraz o wiele łatwiejsze do wykrycia, ponieważ banknoty te są lepiej zabezpieczone od ich papierowych poprzedników, jednak przestępcy nadal mogą próbować nas oszukać – dodaje Kevin Mountford. – Większość sprzedawców detalicznych regularnie sprawdza banknoty, więc mało prawdopodobne jest, że natkniesz się na podróbkę podczas zakupów u zaufanych sprzedawców detalicznych – podsumowuje.

„Zapoznajcie się z wyglądem i fakturą nowych banknotów”

Król Karol został dopiero drugim monarchą w historii Wielkiej Brytanii, który pojawił się na banknocie. Chociaż Bank of England produkuje pieniądz papierowy od końca XVII wieku, podobiznę panującego monarchy po raz pierwszy zaprezentowano w 1960 roku, kiedy banknot jednofuntowy przedstawiający królową Elżbietę II został wprowadzony do codziennego użytku.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż „stare funty”, a więc banknoty przedstawiające królową Elżbietę II pozostaną całkowicie legalnym środkiem płatniczym na terenie UK nawet po wprowadzeniu nowych wzorów z Karolem III. Oznacza to, że banknoty przedstawiające zmarłą monarchinię i jej następcę na tronie brytyjskim będą znajdowały się wspólnie w obiegu finansowym UK.

Teksty tygodnia

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Elektroniczne bramki na lotniskach wracają dla posiadaczy brytyjskich paszportów

Elektroniczne bramki na lotniskach w krajach należących do UE będą znowu dostępne dla posiadaczy brytyjskich paszportów.

Wracają paszporty dla zwierząt – nowe zasady i koszty

Porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczącą korzystania z bramek paszportowych na lotniskach ułatwi życie także właścicielom zwierząt. Wrócą bowiem paszporty dla zwierząt.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie