Pfizer pozywa polski rząd za niewywiązanie się z umowy. Żąda 6 mld złotych

Farmaceutyczny gigant pozywa Polskę. Koncern Pfizer zarzuca władzom naszej ojczyzny niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Domaga się zapłaty w wysokości 6 miliardów złotych.

Informacje o pozwaniu Polski przez Pfizer ukazała się na łamach dzisiejszego „Dziennika Gazety Prawnej”. W sądzie w Brukseli został złożony w związku z tym odpowiedni pozew. Będzie on rozpatrywany w ramach postępowania cywilnoprawnego. Co jest jej sednem? Według Pfizera strona polska miała odebrać i nie zapłacić za 60 mln szczepionek, pomimo obowiązującej umowy. Dlaczego tak się stało? Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył się, że nie odbierze szczepionek z powodu „siły wyższej”, czyli wojny w Ukrainie. Takie właśnie tłumaczenie przedstawił szef rządu w liście do szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, jeszcze w marcu 2022.

W jaki sposób do tych kwestii odniosły się obie strony sporu?

– To są procesy, które będą realizowane na arenie międzynarodowej – komentowała obecna minister zdrowia Katarzyna Sójka na antenie TVN24, w programie „Rozmowa Piaseckiego”.

– Nie jesteśmy przede wszystkim sami w tym temacie, bo jest więcej krajów Unii Europejskiej, które ma podobny problem. Myślę, że to jest na tyle skomplikowane, że tutaj trudno pewne kwestie wyjaśnić, natomiast jest pewne światełko i mamy szansę na to, by w dobry sposób zakończyć ten proces – dodawała.

Z kolei Pfizer unika jakichkolwiek komentarzy w tej kwestii. Przedstawiciele koncernu przekazali jedynie za pośrednictwem „DGP”, że nie mogą komentować toczącego się postępowania prawnego.

Jakie wyzwanie stoi przed polskim rządem?

Dodajmy, że o zmianach w umowie z Pfizerem mówił poprzedni szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski. Apelował do „gruntownej zmiany kontraktów szczepionkowych”. Do porozumienia udało się dojść z Modernę i Novavaxem, ale z Pfizerem już nie.

Jak na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” sprawę komentuje prof. Michał Romanowski, przed polskim rządem trudne zadanie udowodnienia, że w istocie atak Rosji na Ukrainę miał związek z niemożnością wypełnienia wiążącej nasz kraj umowy.

Pierwsza rozprawa w tej sprawie ma się odbyć się 6 grudnia 2023.

Teksty tygodnia

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie