Pfizer pozywa polski rząd za niewywiązanie się z umowy. Żąda 6 mld złotych

Farmaceutyczny gigant pozywa Polskę. Koncern Pfizer zarzuca władzom naszej ojczyzny niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Domaga się zapłaty w wysokości 6 miliardów złotych.

Informacje o pozwaniu Polski przez Pfizer ukazała się na łamach dzisiejszego „Dziennika Gazety Prawnej”. W sądzie w Brukseli został złożony w związku z tym odpowiedni pozew. Będzie on rozpatrywany w ramach postępowania cywilnoprawnego. Co jest jej sednem? Według Pfizera strona polska miała odebrać i nie zapłacić za 60 mln szczepionek, pomimo obowiązującej umowy. Dlaczego tak się stało? Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył się, że nie odbierze szczepionek z powodu „siły wyższej”, czyli wojny w Ukrainie. Takie właśnie tłumaczenie przedstawił szef rządu w liście do szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, jeszcze w marcu 2022.

W jaki sposób do tych kwestii odniosły się obie strony sporu?

– To są procesy, które będą realizowane na arenie międzynarodowej – komentowała obecna minister zdrowia Katarzyna Sójka na antenie TVN24, w programie „Rozmowa Piaseckiego”.

– Nie jesteśmy przede wszystkim sami w tym temacie, bo jest więcej krajów Unii Europejskiej, które ma podobny problem. Myślę, że to jest na tyle skomplikowane, że tutaj trudno pewne kwestie wyjaśnić, natomiast jest pewne światełko i mamy szansę na to, by w dobry sposób zakończyć ten proces – dodawała.

Z kolei Pfizer unika jakichkolwiek komentarzy w tej kwestii. Przedstawiciele koncernu przekazali jedynie za pośrednictwem „DGP”, że nie mogą komentować toczącego się postępowania prawnego.

Jakie wyzwanie stoi przed polskim rządem?

Dodajmy, że o zmianach w umowie z Pfizerem mówił poprzedni szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski. Apelował do „gruntownej zmiany kontraktów szczepionkowych”. Do porozumienia udało się dojść z Modernę i Novavaxem, ale z Pfizerem już nie.

Jak na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” sprawę komentuje prof. Michał Romanowski, przed polskim rządem trudne zadanie udowodnienia, że w istocie atak Rosji na Ukrainę miał związek z niemożnością wypełnienia wiążącej nasz kraj umowy.

Pierwsza rozprawa w tej sprawie ma się odbyć się 6 grudnia 2023.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dyżur paszportowy w Trowbridge odbędzie się 12-13 marca 2025

Co będzie można załatwić? Co trzeba wiedzieć przed wizytą?

Awaria w BT. Tysiące osób bez dostępu do usług

Od rana użytkownicy BT nie mogą zalogować się na...

Kary dla rowerzystów w UK – wprowadzono 10 nowych rodzajów wykroczeń

Nowe brytyjskie przepisy dotyczące jazdy na rowerze zostaną wprowadzone...

50 funtów opłaty za wniesienie bidonu na pokład samolotu

„Słyszałem o kilku szalonych opłatach Ryanair w swoim czasie, ale ta jest absolutnie najgorsza!" - komentuje tę sytuację ekspert ds. praw konsumentów Martyn James.

Pracownicy brytyjskich supermarketów wygrywają walkę o równe płace

W kontekście brytyjskich supermarketów głośno jest o “equity pay”, a wygrane ich pracowników mogą odbić się na całym sektorze detalicznym.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie