piątek, 20 września, 2024

Pfizer pozywa polski rząd za niewywiązanie się z umowy. Żąda 6 mld złotych

Farmaceutyczny gigant pozywa Polskę. Koncern Pfizer zarzuca władzom naszej ojczyzny niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Domaga się zapłaty w wysokości 6 miliardów złotych.

Informacje o pozwaniu Polski przez Pfizer ukazała się na łamach dzisiejszego „Dziennika Gazety Prawnej”. W sądzie w Brukseli został złożony w związku z tym odpowiedni pozew. Będzie on rozpatrywany w ramach postępowania cywilnoprawnego. Co jest jej sednem? Według Pfizera strona polska miała odebrać i nie zapłacić za 60 mln szczepionek, pomimo obowiązującej umowy. Dlaczego tak się stało? Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył się, że nie odbierze szczepionek z powodu „siły wyższej”, czyli wojny w Ukrainie. Takie właśnie tłumaczenie przedstawił szef rządu w liście do szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, jeszcze w marcu 2022.

W jaki sposób do tych kwestii odniosły się obie strony sporu?

– To są procesy, które będą realizowane na arenie międzynarodowej – komentowała obecna minister zdrowia Katarzyna Sójka na antenie TVN24, w programie „Rozmowa Piaseckiego”.

– Nie jesteśmy przede wszystkim sami w tym temacie, bo jest więcej krajów Unii Europejskiej, które ma podobny problem. Myślę, że to jest na tyle skomplikowane, że tutaj trudno pewne kwestie wyjaśnić, natomiast jest pewne światełko i mamy szansę na to, by w dobry sposób zakończyć ten proces – dodawała.

Z kolei Pfizer unika jakichkolwiek komentarzy w tej kwestii. Przedstawiciele koncernu przekazali jedynie za pośrednictwem „DGP”, że nie mogą komentować toczącego się postępowania prawnego.

Jakie wyzwanie stoi przed polskim rządem?

Dodajmy, że o zmianach w umowie z Pfizerem mówił poprzedni szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski. Apelował do „gruntownej zmiany kontraktów szczepionkowych”. Do porozumienia udało się dojść z Modernę i Novavaxem, ale z Pfizerem już nie.

Jak na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” sprawę komentuje prof. Michał Romanowski, przed polskim rządem trudne zadanie udowodnienia, że w istocie atak Rosji na Ukrainę miał związek z niemożnością wypełnienia wiążącej nasz kraj umowy.

Pierwsza rozprawa w tej sprawie ma się odbyć się 6 grudnia 2023.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?