PILNE: Poprawka Letwina przegłosowana! Wstrzymano poparcie dla umowy Borisa Johnsona zmuszając go do opóźnienia Brexitu do 31 stycznia 2020 roku

Posłowie w pierwszym (i jak się okazało jedynym) głosowaniu podczas nadzwyczajnego sobotniego posiedzenia parlamentu poparli poprawkę Letwina, zgodnie z którą premier będzie musiał poprosić Unię Europejską o przesunięcie terminu Brexitu do 31 stycznia 2020 roku. Boris Johnson zastrzegł jednak, że tego nie zrobi.

Spiker Izby Gmin, John Bercow zdecydował się dopuścić do głosowania poprawkę Letwina, która zakłada odłożenie głosowania na temat umowy brexitowej. Poprawka złożona przez byłego posła Partii Konserwatywnej Olivera Letwina została poparta stosunkiem głosów 322 do 306 i tym samym wstrzymuje sobotnie głosowanie nad umową, aby mogły zostać przyjęte i wejść w życie odpowiednie ustawy.

Celem poprawki jest uniknięcie przypadkowego twardego Brexitu, czyli sytuacji, w której parlamentarzyści poparliby umowę, jednak gdyby nie przeszła ona całego procesu legislacyjnego do 31 października, to Wielka Brytania byłaby zmuszona wyjść z UE bez umowy.

Istnieje jednak inny problem związany z przyjęciem poprawki Letwina, przed którym stanął obecnie brytyjski rząd. Uwzględniając zatwierdzoną już przez parlamentarzystów wcześniejszą ustawę Benna (Benn Act), premier w wyniku nieprzegłosowania umowy brexitowej, będzie musiał poprosić Unię Europejską o przesunięcie terminu Brexitu do 31 stycznia 2020 roku. Przyjęcie poprawki Letwina czyni jednocześnie głosowanie nad umową brexitową w tę sobotę bezcelowym.

Po głosowaniu Boris Johnson podkreślił, że wierzy, iż parlamentarzyści poprą jego umowę jeszcze przed końcem października i zastrzegł, iż nie zamierza prosić Unii Europejskiej o kolejne przesunięcie terminu Brexitu.

Teksty tygodnia

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Przeczytaj także