PiS przeciwko inicjatywie „Świecka szkoła”

Rząd PiS definitywnie odrzucił projekt „Świecka szkoła”. We wtorek rząd oficjalnie odrzucił obywatelską inicjatywę, pod którą podpisało się  150 tys. obywateli. Jeśli rząd zgodziłby się na tę propozycję, to rodzice ponosiliby koszty finansowania zajęć z religii.

Świecka szkoła” to obywatelski projekt zakładający nowelizację ustawy o systemie oświaty. W myśl koncepcji, za zajęcia z religii nie płaciłoby już państwo, ale rodzice lub związki wyznaniowe. Do złożenia nowelizacji w Sejmie konieczne było zebranie 100 tys. podpisów, zebrano ich 150 tys. Ostatecznie propozycja nowelizacji ustawy została złożona w Sejmie na początku października ubiegłego roku – tuż przed wyborami parlamentarnymi.

- Advertisement -

– Chodzi nam o przeniesienie kosztów finansowania religii na organizację, która się tego podejmuje. Uważamy, że polska szkoła jest niedofinansowana, a środki, które w tej chwili są przeznaczone na ten cel, mogą zostać przeznaczone na inny cel edukacyjny – mówił Damian Raczkowski, jeden z inicjatorów projektu.

Chociaż inicjatywa wydaje się być sensowną propozycją, która odciążyłaby budżet państwa, to jednak została ona odrzucona. Zdaniem ministrów, finansowanie zajęć z religii przez związki wyznaniowe lub rodziców, którzy należą do tych wspólnot byłoby naruszeniem dwóch zasad zawartych w konstytucji: wolności religii i bezpłatności nauki.

W projekcie „Świecka szkoła” znalazła się także propozycja, aby wyłącznie uczniowie mieli prawo decydowania o udziale w lekcjach religii (szkoły ponadgimnazjalne). Zdaniem ministrów, byłoby to naruszenie praw rodziców.

Religię do szkół wprowadzono w 1990 roku. Zgodnie z rozporządzeniem rodzice mogą wybrać, czy dziecko będzie chodzić na lekcje etyki, religii, obu czy też nie będzie uczestniczyć ani w jednych, ani w drugich. Od 2007 roku ocena z religii lub etyki jest wliczana do średniej ocen.

Jak wynika z danych Episkopatu Polski, na religię uczęszcza: w przedszkolach 83,9 proc. dzieci, w szkołach podstawowych – 91,5 proc uczniów., w gimnazjach – 90,8 proc., w liceach ogólnokształcących – 84,8 proc., technikach i liceach zawodowych – 84,6 proc., a w szkołach zawodowych – 89,5 proc.

Zajęcia z etyki z roku na rok wybiera coraz więcej uczniów – obecnie już w 4 tys. szkół w Polsce są prowadzone zajęcia z etyki.

Teksty tygodnia

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Wybuch w metrze. Chaos na Piccadilly – ogromne opóźnienia

Strażacy walczą z pożarem w okolicy Roxeth Green Avenue w South Harrow, na północnym zachodzie Londynu. Eksplozja w metrze spowodowała poważne opóźnienia w ruchu pociągów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie