Płacisz kartą podczas urlopu za granicą? Dowiedz się dlaczego lepiej płacić w lokalnej walucie

Dwie siostry z Wielkiej Brytanii postanowiły zrobić ciekawy eksperyment wyjaśniający dlaczego zawsze jest lepiej płacić w lokalnej walucie, a nie w funtach kiedy przebywa się w innym kraju.

Sezon urlopowy już w pełni, dlatego wiele osób wybiera się na zagraniczne wakacje, aby zażyć trochę słońca i luksusu. Podczas takich wypadów często przychodzi sytuacja, że będąc w pubie czy w restauracji nie mamy lokalnej waluty w gotówce i decydujemy się na płatność kartą. Dwie siostry z Heidi i Alice wybrały się do Berlina, gdzie przeprowadziły ciekawy eksperyment wyjaśniający to w jakiej walucie najlepiej płacić używając karty płatniczej. Którą walutą więc najlepiej płacić wyjmując pieniądze z bankomatu lub przy pomocy terminalu".

SZOK: Kobieta goliła nogi na basenie w hotelu. Nie przeszkadzali jej pływający w wodzie ludzie

Prawidłową odpowiedzią jest waluta lokalna lub euro, jeśli jedziecie do kraju ze strefy euro. Powód jest bardzo prosty. Każdy zagraniczny bank, sklep czy restauracja ustala swój własny kurs wymiany waluty, aby podliczyć rachunek. W większości przypadków jest on o wiele gorszy niż w bankach brytyjskich. Jednak nawet pomimo tej wiedzy i tak nie wiem dokładnie jak dokładnie decyzja w jakiej walucie zapłacić za granicą ma wpływ na nasze portfele. Dzięki bliźniaczkom wiemy jak się to dokładnie przekłada na koszt.

 

 

 

Bliźniaczki Haidi i Alice wybrały się do Berlina na weekend. Zrobiły one zakupy za dokładnie tę samą cenę używając swoich kart debetowych, które nie naliczają dodatkowych opłat za płacenie w innym kraju. Jedyna różnica była taka, że Haidi płaciła w lokalnej walucie – w tym przypadku w euro, a jej siostra Alice w funtach.

W najbardziej ekstremalnym przypadku różnica między nimi wynosiła 10 proc., co oznacza, że przy wypłaceniu 1000 funtów traci się aż 100 funtów. Choć wiele bankomatów, restauracji oraz sklepów za granicą daje swoim klientom możliwość wypłacenia funtów, to jednak lepie wstrzymać się i zrezygnować z tej kuszącej propozycji.

Zaginiona 13-latka, która wyjechała z UK przez Eurotunel, odnalazła się w Polsce

W najlepszym momencie różnica między pochodzącymi z Londynu siostrami wynosiła 3,1 proc. Najgorszy przelicznik był na berlińskim lotnisku, gdzie obie siostry wypłaciły 200 euro. Haidi wypłaciła kwotę w euro, co kosztowało ją 177,44 funty. Jej siostra Alice zdecydowała się na wypłatę w funtach, co kosztowało ją 195,18 funtów, czyli o około 10 proc. więcej. W pozostałych przypadkach płacenia kartą w sklepach czy w restauracjach płacenie w lokalnej walucie zawsze wychodziło taniej.

"Lokalne sklepy czy restaruacje zawsze stosują przelicznik waluty, który jest mało opłacalny dla klienta. Dlatego jeśli już korzystamy z karty za granicą, lepiej wybrać lokalną walutę, bo jest to po prostu bardziej opłacalne. W przeciwnym wypadku czekają nas dodatkowe koszty, których nie będzie dało się już odzyskać" – powiedział Tomasz Kowalczyk z  polskiej firmy Omni Claim, która zajmuje się odzyskiwaniem niesłusznie naliczonych opłat bankowych.

 

Teksty tygodnia

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Ogromny pożar w Londynie. Ponad 160 zgłoszeń do straży pożarnej

W Londynie płonie stacja transformatorowa. Wczesnym rankiem, około godziny 5:30, w dzielnicy St John's Wood w Londynie wybuchł pożar stacji transformatorowej przy Victoria Passage (NW8)

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie