Plaga szczurów w Wielkiej Brytanii

Coraz więcej miast w Wielkiej Brytanii ma ogromny problem. Zalegające na ulicach śmieci powodują, że plaga szczurów w UK staje się faktem. Jakie zagrożenia niesie to za sobą?

Strajk śmieciarzy w Birmingham kolejny raz podniósł kwestię plagi szczurów w UK. Problem zgłasza wiele brytyjskich miast zmagających się z zalegającymi tygodniami śmieciami i gryzoniami. Szczury panoszą się w miastach nie tylko na przedmieściach. Doskonale czują się w centrach. Coraz częściej  wchodzą na prywatne posesje. W Londynie pojawiły się nawet na terenie szkoły.

Plaga śmieci, plaga szczurów w Wielkiej Brytanii?

W Wielkiej Brytanii plaga szczurów stała się poważnym problemem, szczególnie w dużych miastach takich jak Birmingham, Londyn czy Glasgow. Sytuację pogarsza rosnąca ilość odpadów zalegających na ulicach. „Widziałem szczury biegnące wzdłuż chodnika, a jeden z nich przebiegł tuż obok mnie. To po prostu obrzydliwe,” opowiada jeden z mieszkańców Birmingham, wskazując na rosnącą liczbę gryzoni w wyniku zalegających śmieci. Przewlekłe problemy z wywozem odpadów, związane m.in. z częstymi strajkami pracowników odpowiedzialnych za zbiórkę śmieci, sprzyjają rozprzestrzenianiu się szczurów.

W Londynie matka, której dzieci przechodziły przez alley w Tooting, mówiła: „To po prostu nie do pomyślenia, że szczury przebiegają nam po nogach, wszystko przez brud na ulicach.” W Glasgow sytuacja jest podobna: „Odpady są wszędzie, a szczury rozchodzą się w nocy, wyciągając resztki jedzenia z worków. To zagraża zdrowiu,” mówi jeden z mieszkańców, podkreślając, że odpady spożywcze stanowią główne źródło pokarmu dla tych gryzoni.

Szczury w UK to poważny problem.
Plaka szczurów w UK. Mieszkańcy obawiają się gryzoni i roznoszonych przez nie chorób. Wszystko przez zalegające na ulicach śmieci. Fot. gettyimages.com

Plaga szczurów ma swoje korzenie w zaniedbaniu utrzymania porządku w miastach, ale także w nielegalnym wyrzucaniu śmieci na ulicach, które stają się doskonałym miejscem dla rozwoju gryzoni. „Ludzie zostawiają śmieci wszędzie, a potem dziwią się, że są szczury. To problem, którego nie można zignorować,” dodaje inny mieszkaniec Londynu. Problemy z odpadami, częste strajki i nieodpowiedzialne zachowanie mieszkańców prowadzą do eskalacji sytuacji, w której szczury stają się coraz powszechniejszym widokiem w brytyjskich miastach.

Zagrożenia i choroby związane z występowaniem gryzoni

Plaga szczurów w Wielkiej Brytanii stanowi poważne zagrożenie. Gryzonie te, szukając pożywienia, wchodzą do domów, piwnic, a także na tereny publiczne, gdzie rozprzestrzeniają bakterie, wirusy i pasożyty. Przykładem może być salmonella, leptospiroza czy toksoplazmoza. Choroby są przenoszone przez odchody i mocz szczurów, a także przez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami. Dodatkowo istnieje również ryzyko pogryzienia.

Plaga szczurów w Wielkiej Brytanii nasiliła się szczególnie podczas strajków pracowników odpowiedzialnych za wywóz śmieci. Wówczas  odpady zaczęły zalegać na ulicach. Gryzonie, korzystając z porzuconych resztek jedzenia.

Czy władze miast robią coś z plagą szczurów?

W odpowiedzi na rosnącą plagę szczurów w Wielkiej Brytanii, władze miast podejmują różnorodne działania. W wielu miastach, takich jak Londyn czy Birmingham, organizowane są specjalne akcje deratyzacyjne. Dodatkowo władze miasta stosują również monitoring obszarów, w których występują największe problemy, oraz współpracują z firmami specjalizującymi się w walce z szkodnikami. Mimo tych działań, plaga szczurów w Wielkiej Brytanii nadal stanowi wyzwanie. Mieszkańcy różnie oceniają działania władz. Wiele osób twierdzi, że problem nie jest wystarczająco rozwiązywany. Wskazują na potrzebę większej mobilizacji władz i lepszej współpracy z mieszkańcami.

Teksty tygodnia

Rzeka czy szambo? Zanieczyszczona rzeka Roding w Londynie

Londyn słynie nie tylko z zachwycających zabytków i ciekawego klimatu, ale również ze szczurów na ulicach i śmieci. Do tego ostatnio dołączyły się wyniki badań wód.

Wojna gangów w Glasgow. Pożary i eskalacja przemocy

Ataki, podpalenia i przemoc w Szkocji eskalują w zawrotnym tempie. Wojna gangów jest coraz bardziej okrutna i dochodzi do skrajnych sytuacji.

Czy podatki w UK pójdą w górę?

Coraz więcej ekonomistów, analityków i mieszkańców UK zadaje sobie to pytanie. Kanclerz Reeves wspominała już o opodatkowaniu ISA.

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Dwoje nastolatków zabiło 80-letniego emeryta

Mający wówczas 14 lat chłopiec skatował na śmierć Bhima Kohliego. Z kolei dziewczynka w wieku zaledwie 12 lat stała obok. Ze śmiechem na ustach nagrywała całe zajście.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie