Po Brexicie będzie Frexit? Francuzi też chcą referendum ws. członkostwa Francji w Unii

Brytyjczycy otworzyli puszkę Pandory – wszystko wskazuje bowiem na to, że teraz obywatele kolejnych krajów europejskich będą się domagać głosowania ws. członkostwa w Unii Europejskiej. O potrzebie zorganizowania referendum coraz głośniej mówi się teraz we Francji.

Od wyniku referendum na Wyspach, które zostało zaplanowane na 23 czerwca, będzie prawdopodobnie zależała przyszłość całej Unii Europejskiej. Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii zachęci bowiem kolejne kraje do przeprowadzania referendów odnośnie członkostwa we Wspólnocie, a ich rezultat już teraz zdaje się być niepewny. Najnowsze sondaże pokazują, że na temat pozostania w strukturach europejskich chcieliby się wypowiedzieć nie tylko Niemcy (których kraj zalała olbrzymia fala uchodźców z Syrii i Bliskiego Wschodu), ale także Francuzi, Holendrzy i Czesi.

Niewielka różnica pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami Brexitu w sondażach

Ewentualne, po Wielkiej Brytanii, wyjście Francji z Unii Europejskiej, byłoby dla organizacji katastrofą. Musimy pamiętać, że Francja to jeden z sześciu krajów założycielskich Wspólnot Europejskich i główny, obok Niemiec, filar Unii. Można więc z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że Brexit i Frexit oznaczałby faktyczny koniec Unii Europejskiej.

Brexit zagrożeniem dla bezpieczeństwa całego świata?

Tymczasem ponad połowa Francuzów (53 proc.) domaga się przeprowadzenia referendum ws. członkostwa Francji w Unii. Wśród ankietowanych 33 proc. poparłoby Frexit, a 45 proc. zagłosowałoby za pozostaniem w Unii. Z kolei 25 proc. Francuzów chciałoby natychmiastowego zniesienia strefy Schengen i przywrócenia kontroli na granicach (do radykalizacji nastrojów w tej kwestii przyczyniły się przede wszystkim zamachy w Paryżu z 13 listopada zeszłego roku, w wyniku których zginęło 130 osób i których dokonali swobodnie przemieszczający się po Europie dżihadyści ISIS).

Brexit może pogrążyć przemysł motoryzacyjny na Wyspach

Eurosceptycyzm Francuzów nie jest jednak niczym nowym ani zaskakującym. Francuzi od zawsze byli przeciwni pogłębianiu integracji w obrębie Unii, a w referendum w 2005 r. odrzucili oni wyraźną większością głosów Konstytucję dla Europy. Dr David Lees z University of Warwick nie ma wątpliwości, że Brytyjczycy ponownie wzniecili we Francuzach eurosceptyczne nastroje.

– Referendum we Francji jest absolutnie możliwe. Myślę że jeśli Brytyjczycy zagłosują za wyjściem z Unii, to Francja ws. zorganizowania referendum będzie pod ogromną presją. Przede wszystkim dlatego, że Brexit zmieni cały charakter Unii (…) Po negocjacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską całkiem naturalne jest to, że Francuzi patrzą na Brytyjczyków i mówią „dajemy Europie więcej, niż Wielka Brytania, więc dlaczego nie możemy negocjować?” – powiedział dr Lees.

Teksty tygodnia

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie