Podatki w Irlandii nadal niskie. Firmy płacą jedynie 12.5% podatku dochodowego

W 2024 wprowadzono głośno omawianą zmianę podatku CIT w Irlandii z 12,5% do 15%. Podwyżka ta jest częścią globalnego porozumienia pomiędzy krajami, które zmusi międzynarodowe firmy do płacenia co najmniej 15% podatku w kraju, w którym generują zyski. Jednak dla większości firm Irlandia nadal oferuje bardzo niski CIT w wysokości 12.5%. 

Porozumienie, które wprowadziło minimalną stawkę podatku CIT na poziomie 15% w Europie, to część globalnej reformy podatkowej. Została ona uzgodniona przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Grupę G20. W ramach tego porozumienia, od 1 stycznia 2024 roku, nowe przepisy UE wprowadziły minimalną efektywną stawkę opodatkowania na poziomie 15% dla międzynarodowych firm działających w państwach członkowskich UE. Celem tych przepisów jest zapewnienie większej sprawiedliwości i stabilności w krajobrazie podatkowym UE i na świecie. A także dostosowanie go do współczesnego, zglobalizowanego i cyfrowego świata.  Zasady te mają zastosowanie do dużych grup firm, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, w tym sektora finansowego. Dotyczą firm z rocznymi przychodami finansowymi przekraczającymi 750 milionów euro, i z macierzystą spółką lub spółką zależną zlokalizowaną w państwie członkowskim UE.

15% zapłacą firmy o obrotach ponad 750 mln euro

W 2024 roku w Irlandii obowiązuje wyższa stawka podatku CIT, wynosząca 15%. Zmiana ta dotyczy jednak tylko dużych firm o rocznych obrotach przekraczających 750 milionów euro. Małe i średnie przedsiębiorstwa nadal będą korzystać z niskiej stawki CIT 12,5%.

Wzrost podatku CIT do 15% będzie miał największy wpływ na duże, międzynarodowe korporacje, które mają siedzibę w Irlandii lub mają tam swoje filie. Te firmy mogą rozważyć przeniesienie części swoich operacji do innych krajów o niższych podatkach.

Irlandia nadal przyciąga biznesy bardzo niskim CIT

12.5% to jeden z najniższych CIT w Europie (mniej podatku płacą tylko spółki na Węgrzech – 9%). Stanowi to magnes dla przedsiębiorców z całej Europy, bowiem wiele krajów UE posiada CIT ponad dwukrotnie wyższy.

Dla przykładu:

  • Portugalia 31.5%
  • Niemcy 29.9%
  • Włochy 27.8%

Podwyżka podatku CIT do 15% w Irlandii jest istotną zmianą, która będzie miała wpływ na niektóre firmy. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że Irlandia nadal oferuje konkurencyjne środowisko biznesowe z wieloma zachętami dla firm. Przedsiębiorstwa, które dokładnie przeanalizują zmiany i odpowiednio się do nich przygotują, będą w stanie nadal odnosić sukcesy w Irlandii.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Revolut zaostrza zasady i wymaga dokumentów. Jak uniknąć blokady konta?

W ostatnich tygodniach coraz częściej się słyszy o tym,...

Rynek pracy w Irlandii znajduje się w stabilnej sytuacji

Jak podaje Central Statistics Office sezonowo skorygowana stopa bezrobocia w zeszłym miesiąca wzrosła w porównania z danymi z września, gdy wyniosła 4,1%.

Wybory parlamentarne 2024 w Irlandii odbędą się jeszcze w listopadzie

Kampania przedwyborcza w Republice Irlandii formalnie rozpoczęła się w piątek, 8 listopada 2024 po tym, gdy premier Simon Harris zwrócił się do prezydenta o formalne rozwiązanie Dáil Éireann, niższej izby parlamentu.

Obniżenie benefitów dla tych osób, które nie wykazują chęci powrotu na rynek pracy

Kary dla osób bezrobotnych, którzy odmawiają korzystania z pomocy w zakresie zatrudnienia w Irlandii, zostaną znacząco podniesione. Grzywna tego typu pójdzie w górę dwukrotnie i wyniesie 90. Środki te zostaną „odjęte” od wsparcia, jakie otrzymują w ramach Jobseeker’s Benefit.

Sąd Najwyższy wstrzymuje ograniczenie liczby pasażerów lotniska w Dublinie

Limity liczby pasażerów na lotnisku w Dublinie, które miały obowiązywać od 2025 roku, nie zostaną wprowadzone. Irlandzki Sąd Najwyższy zdecydował o wstrzymaniu wdrażania regulacji zarządzonych przez Irish Aviation Authority (IAA). Co w praktyce oznacza to dla pasażerów korzystających z portu lotniczego zlokalizowanego w stolicy Irlandii?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport