Podatki w Irlandii nadal niskie. Firmy płacą jedynie 12.5% podatku dochodowego

W 2024 wprowadzono głośno omawianą zmianę podatku CIT w Irlandii z 12,5% do 15%. Podwyżka ta jest częścią globalnego porozumienia pomiędzy krajami, które zmusi międzynarodowe firmy do płacenia co najmniej 15% podatku w kraju, w którym generują zyski. Jednak dla większości firm Irlandia nadal oferuje bardzo niski CIT w wysokości 12.5%. 

Porozumienie, które wprowadziło minimalną stawkę podatku CIT na poziomie 15% w Europie, to część globalnej reformy podatkowej. Została ona uzgodniona przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Grupę G20. W ramach tego porozumienia, od 1 stycznia 2024 roku, nowe przepisy UE wprowadziły minimalną efektywną stawkę opodatkowania na poziomie 15% dla międzynarodowych firm działających w państwach członkowskich UE. Celem tych przepisów jest zapewnienie większej sprawiedliwości i stabilności w krajobrazie podatkowym UE i na świecie. A także dostosowanie go do współczesnego, zglobalizowanego i cyfrowego świata.  Zasady te mają zastosowanie do dużych grup firm, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, w tym sektora finansowego. Dotyczą firm z rocznymi przychodami finansowymi przekraczającymi 750 milionów euro, i z macierzystą spółką lub spółką zależną zlokalizowaną w państwie członkowskim UE.

- Advertisement -

15% zapłacą firmy o obrotach ponad 750 mln euro

W 2024 roku w Irlandii obowiązuje wyższa stawka podatku CIT, wynosząca 15%. Zmiana ta dotyczy jednak tylko dużych firm o rocznych obrotach przekraczających 750 milionów euro. Małe i średnie przedsiębiorstwa nadal będą korzystać z niskiej stawki CIT 12,5%.

Wzrost podatku CIT do 15% będzie miał największy wpływ na duże, międzynarodowe korporacje, które mają siedzibę w Irlandii lub mają tam swoje filie. Te firmy mogą rozważyć przeniesienie części swoich operacji do innych krajów o niższych podatkach.

Irlandia nadal przyciąga biznesy bardzo niskim CIT

12.5% to jeden z najniższych CIT w Europie (mniej podatku płacą tylko spółki na Węgrzech – 9%). Stanowi to magnes dla przedsiębiorców z całej Europy, bowiem wiele krajów UE posiada CIT ponad dwukrotnie wyższy.

Dla przykładu:

  • Portugalia 31.5%
  • Niemcy 29.9%
  • Włochy 27.8%

Podwyżka podatku CIT do 15% w Irlandii jest istotną zmianą, która będzie miała wpływ na niektóre firmy. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że Irlandia nadal oferuje konkurencyjne środowisko biznesowe z wieloma zachętami dla firm. Przedsiębiorstwa, które dokładnie przeanalizują zmiany i odpowiednio się do nich przygotują, będą w stanie nadal odnosić sukcesy w Irlandii.

Przeczytaj także

Oto, gdzie pracuje się najzdrowiej w Europie

Irlandia, Belgia i Niemcy należą do najlepszych miejsc pracy, jeśli za kryterium przyjmiemy równowagę między życiem zawodowym i prywatnym.

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

W szkołach pojawił się nauczycielski asystent AI

Irlandia stała się europejskim polem testowym dla jednego z...

Komu przysługuje darmowa telewizja i dodatek 420 euro

Po ukończeniu 70 roku życia w Irlandii przysługuje bezpłatna licencja na telewizję w ramach Household Benefits Package (HBP). Kto jeszcze może wnioskować o świadczenie na telewizję i dofinansowanie na media?

Ryanair pozwoli pasażerom zabrać większy bagaż

Na pokład samolotu Ryanaira będzie można wnosić większy bagaż osobisty bez ponoszenia dodatkowych opłat. To odpowiedź na unijne przepisy dotyczące ujednolicenia zasad przewozu bagażu we wszystkich liniach lotniczych działających na terenie wspólnoty europejskiej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport