Podwójne punkty karne za przekroczenie prędkości i korzystanie z telefonu

RSA wzywa do bardziej dotkliwego karania kierowców, którzy łamią przepisy drogowe. Punkty karne przyznawane za wykroczenia związane z przekraczaniem dopuszczalnej prędkości oraz z korzystaniem telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu mają zostać podwojone.

Irlandzkie Road Safety Authority wzywa do wprowadzenia przepisów, które uderzą w kierowców łamiących przepisy drogowe obowiązujące na „Zielonej Wyspie”. Rządowa agencja powołana w celu promowania bezpieczeństwa drogowego w Irlandii chce, aby kary za niektóre wykroczenie były dotkliwsze. Jak donosi „The Irish Times”, RSA domaga się zwiększenia liczby punktów karnych, które obciążą konto kierowcy, za przekroczenie prędkości i korzystanie z telefonu komórkowego.

- Advertisement -

„Stawki” w tym względzie mają zostać podwojone, z trzech do sześciu. Warto w tym miejscu dodać, że kierowca po przekroczeniu ustalonego wcześniej limitu punktów karnych traci prawo jazdy na określony czas. W Irlandii limit ten wynosi 12 punktów w okresie trzech lat.

Bezpieczeństwo na irlandzkich drogach

W jaki sposób RSA uzasadnia swoje działania? Jak się okazuje, drogi w Irlandii stały się mniej bezpiecznie. Aż 81 osób poniosło śmierć w ramach ruchu drogowe w 2024. Aby umieścić tę liczbę w odpowiednim kontekście, trzeba napisać, że jest to najwyższa liczba zgonów odnotowanych o tej porze roku od ponad dekady. 137 kierowców zostało aresztowanych za jazdę pod wpływem alkoholu w długi weekend majowy do wczesnego poranka w niedzielę.

– Krzyczymy o to od kilku lat – komentuje Leo Leighio z orgniazacji Irish Road Victims Association, jak cytujemy za irlandzkim serwisem informacyjnym „Breaking News”. W pełni popiera decyzje RSA i zaznacza, że na drogach w kraju panuje „szaleństwo”.

Za te wykroczenia będą grozić podwójne punkty karne?

– Ludzie giną na drogach, ponad 80 rodzin straciło bliskich w tym roku. Jeśli nie chcesz dostać punktów karnych, to po prostu trzymaj się ograniczenia prędkości. Nie ma czegoś takiego jak drobne wykroczenie. Każdy przejechany kilometr z prędkością większą, niż dopuszczalna bardziej prawdopodobnie spowoduje poważniejsze obrażenia – uzupełnia Leighio.

Warto w tym miejscu również dodać, iż irlandzka Garda rozważa również wdrożenie systemu, w którym kierowcy posiadający nagrania z kamer samochodowych przedstawiające wykroczenia drogowe będą mogli je przesyłać. Dzięki temu służby będą mogły wyłapywać i karać piratów drogowych. Specjalny portal, który pozwoli kierowcom udostępniać informacje o niebezpiecznych zdarzeniach drogowych, powinien zostać uruchomiony w 2026.

Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: „Nagrania z kamer samochodowych posłużą do zwalczania piratów drogowych„.

Przeczytaj także

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

250 euro dla osób na niepełnym etacie

Part-Time Job Incentive Scheme (PTJI) to świadczenie przyznawane w Irlandii. Przysługuje osobom na niepełnym etacie. 250 euro dla każdej osób na niepełnym etacie to kwota, która może wiele zmienić.

Mundurki szkolne i elektronika dla uczniów rujnują budżety rodzin

W Irlandii rodzice mierzą się z bardzo wysokimi kosztami przygotowania dzieci do roku szkolnego. Jednym z głównych wydatków są mundurki, które w większości przypadków trzeba kupować w sklepie wyznaczonym przez szkołę.

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Nowe zasady zasiłku pogrzebowego w Irlandii. Kto dostanie 8 tys. euro?

Zasiłek pogrzebowy w Irlandii przechodzi wiele zmian. Jak zapowiedziano rok temu, zamiast jednego świadczenia pojawiły się dwa. Jak wygląda obecnie system świadczeń pogrzebowych i pomocy po śmierci najbliższej osoby?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport