Polska i UK zacieśniają współpracę – w Londynie podpisano umowę o strategicznym partnerstwie do 2030

W Londynie ministrowie spraw zagranicznych i ministrowie obrony Polski i Wielkiej Brytanii podpisali deklarację dotyczącą strategicznego partnerstwa służącemu wzmocnieniu współpracy między tymi dwoma krajami.

Brytyjscy i polscy ministrowie obrony James Cleverly i Mariusz Błaszczak oraz szefowie dyplomacji Zbigniews Rau i Ben Wallece złożyli swoje podpisy pod następującymi dokumentami: „Plan polsko – brytyjskiej współpracy obronnej” oraz „Deklaracją o polsko-brytyjskim partnerstwie strategicznym w zakresie polityki zagranicznej, obronności i bezpieczeństwa 2030”. W ich ramach wyznaczone zostają priorytety zarówno Polski, jak i Wielkiej Brytanii w zakresie wzmacniania zdolności obronnych i operacyjnych oraz polityki wobec Białorusi i Chin. Porozumienie w tym zakresie nawiązuje do dwustronnego traktatu o współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony, który został podpisany jeszcze w 2017 roku. 

- Advertisement -

Partnerstwo między Warszawą a Londynem wykracza jednak jedynie poza współpracę w ramach  obrony i bezpieczeństwa. Jak zaznacza polski minister ds. zagranicznych Zbigniew Rau obie strony potwierdziły wolę współpracy na rzecz pomocy w walce Ukrainy z Rosją oraz długoterminowe zaangażowanie wojskowe Wielkiej Brytanii na wschodniej flance NATO.

Na czym będzie polegać polsko-brytyjskie partnerstwo?

W ramach współpracy militarnej planowane są „częstsze wspólne ćwiczenia wojskowe na większą skalę, wspólne wzmacnianie postawy obrony i odstraszania w ramach NATO i wspólne podejście do spraw regionu Indo-Pacyfiku”, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wystosowanym przez brytyjski resort obrony. 

„Nasza współpraca jest korzystna dla obu naszych państw, wzmacnia bezpieczeństwo w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Podzielamy również te same opinie dotyczące zagrożeń. Również staramy się znaleźć jak najlepsze rozwiązania, żeby odstraszyć agresora, żeby spowodować wzrost bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego” – oświadczył polski minister obrony Mariusz Błaszczak.

Polska wkrótce będzie miała największą armię w Europie

„Tak jak Wielka Brytania i Polska walczyły razem o zachowanie wolności w Europie podczas II wojny światowej, tak dziś Wielka Brytania i Polska ponownie stają razem na czele międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy. Nasze Partnerstwo 2030 zobowiązuje Wielką Brytanię i Polskę do jeszcze większej współpracy w zakresie obronności, bezpieczeństwa i polityki zagranicznej w przyszłości” – uzupełniał brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

„Nie powinniśmy zapominać, że Polska to jedna z największych gospodarek w Europie, a wkrótce będzie miała największą armię na kontynencie. Polska pozostaje bardzo odważna we wspieraniu Ukrainy, pokazuje, że jest bardzo silna” – podsumował brytyjski minister obrony Ben Wallace.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Oto 6 zmian finansowych, które wchodzą w życie od lipca. W tym limit cen energii

Prawie 13 mln mieszkańców UK ma kłopot z opłaceniem rachunków

Zachowanie dwóch pijanych Rosjan przyczyną lądowania w Grecji samolotu EasyJet lecącego do Turcji

 

Google Logo Dodaj "Polish Express" do preferowanych źródeł Google + Dodaj źródło

Nasza misja

Polish Express to rzetelne źródło informacji dla Polaków za granicą. Publikujemy wyłącznie sprawdzone wiadomości. Dowiedz się, jakie są nasze zasady redakcyjne!

Teksty tygodnia

Wracają upały w ten weekend. Temperatura ma przekroczyć 32 stopnie

Synoptycy ostrzegają, że do Wielkiej Brytanii wracają upały. Temperatury mają wzrosnąć nawet do 32 stopni Celsjusza.

Czy Holandia uzależniła się od pracy Polaków?

Polacy należą do największych grup pracowników zagranicznych w Holandii.

Koniec z przedawnieniem mandatu po 3 miesiącach! Zmiany od 1 lipca 2027

Koniec z przedawnieniem mandatu po 3 miesiącach. Od 1 lipca wchodzą ważne zmiany w prawie, które pozwolą dłużej ścigać kierowców za drogowe przewinienia.

Policja ponownie prosi o informacje w sprawie Beaty Szauer

Beata Szauer została znaleziona martwa w swoim domu przy Brook Street w Luton 7 stycznia 2026 roku. Najprawdopodobniej zginęła od ciosów nożem. Policja nadal prowadzi śledztwo i prosi o informacje.

Coraz więcej rodzin w Holandii nie daje rady finansowo. Najgorzej mają młodzi i najemcy

Problem finansowej płynności. Gdy koszty rosną szybciej niż wypłaty, gospodarstwa domowe wpadają w długi i żyją na skraju ubóstwa. Jak wygląda sytuacja w Holandii?

Przeczytaj także