Polska wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” w londyńskim Pałacu Westminsterskim

W związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa, polski Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.

Jego celem jest upamiętnienie wysiłku zbrojnego ze strony Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z terenów ZSRR wraz z armią dowodzoną przez gen. Andersa. Wystawy w ramach inicjatywy pod szyldem „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” prezentowane są od roku 2022 w ponad 50 krajach świata.

W Wielkiej Brytanii, w poniedziałek 7 października 2024 roku w londyńskim Pałacu Westminsterskim, będącym siedzibą brytyjskiego parlamentu, otwarto wystawę w ramach tych działań.

Polska wystawa w Pałacu Westminsterskim

Brytyjska wersja ekspozycji przygotowanej przez IPN przedstawia między innymi losy okrętu ORP Błyskawica, generała Stanisława Sosabowskiego, Łucji „Luny” Golińskiej, która w czasie wojny została wywieziona na Syberię, a potem przez Iran i Tanganikę trafiła do Wielkiej Brytanii, czy Auberona Herberta, brytyjskiego arystokraty i oficera Polskich Sił Zbrojnych, jak podaje Polska Agencja Prasowa.

W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. prezes IPN dr Karol Nawrocki, prawnuk gen. Sosabowskiego – prof. Hal Sosabowski, Lord Speaker Izby Lordów brytyjskiego parlamentu John Francis McFall, poseł Partii Konserwatywnej Martin John Vickers, który jest współprzewodniczącym ponadpartyjnej grupy parlamentarnej ds. Polski, oraz brytyjska historyczka i autorka publikacji na temat II wojny światowej Helen Fry.

Czym są „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”?

– Relacje brytyjsko-polskie są bardzo głębokie. Fakt, że polscy lotnicy w czasie II wojny światowej służyli w Królewskich Siłach Powietrznych, jest dla Brytyjczyków niezwykle ważny. I dlatego w parlamencie ponadpartyjna grupa parlamentarna ds. Polski ma do odegrania ważną rolę w cementowaniu tych relacji i wspieraniu bliższych stosunków z naszymi przyjaciółmi w Polsce. Ważne jest, abyśmy nadal mówili o tym i zapewniali, że przyszłe pokolenia będą wiedziały, jak ważną rolę odegrała Polska w pomaganiu Wielkiej Brytanii – komentował Andrew Rosindell, poseł Partii Konserwatywnej i członek ponadpartyjnej grupy parlamentarnej ds. Polski.

– Nigdy nie zapominamy, że Polska była pewnym sojusznikiem, a Polacy byli niezłomnymi przyjaciółmi Wielkiej Brytanii w latach wojny. […] W Clydebank wciąż pamiętamy te bohaterskie czyny Polaków. Jest to upamiętnione przy głównej drodze, przypominając o ich solidarności. Przypomina to nam, że historia uczy nas, iż solidarność może być dziś tak silna, jak była w czasie wojny. Oddajemy więc cześć polskim obywatelom, którzy zrobili dla nas tak wiele, którzy zachowali nadzieję w swoich sercach i uczynili wolność zobowiązaniem – mówił z kolei Lord McFall, jak cytujemy za PAP`em.

Nagrody dla Ambasadorów Polskiej Historii

Dodajmy, iż przy okazji tych uroczystości wręczono także nagrody Ambasadorów Polskiej Historii. Są one przyznawane osobom i instytucjom spoza Polski, które szczególnie zasłużyli się dla upamiętniania historii Polski, a także wspierają IPN w realizacji jego ustawowej działalności.

Nagrodzenie zostali Iwona Golińska, prezes Stowarzyszenia Polish Sue, oraz George Byczyński, redaktor naczelny portalu „British Poles”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

WAŻNE: Dyżur paszportowy w Leicester zaplanowany na 30 listopada 2024

Jak w oficjalnym komunikacie podaje serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniu 30 listopada (jest to sobota) odbędzie się dyżur paszportowy w angielskim mieście Leicester (hrabstwo Leicestershire).

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Biznes w UK bez kompleksów. Czyli jak fryzjerka z Polski zawojowała Londyn

Czy otwarcie biznesu fryzjerskiego w Londynie to trudna sprawa? o tym opowiada fryzjerka z Polski, której się to udało

Skandaliczne zachowanie 45-letniego Polaka podczas lotu z Bristolu

Skandaliczne zachowanie Polaka lecącego samolotem z Bristolu. Nasz rodak nie tylko zachowywał się w sposób agresywny na pokładzie maszyny, nie stosując się do poleceń załogi, ale również zaatakował interweniującego w tej sprawie strażnika granicznego.

Hrabstwo Merseyside: Polska rodzina celem ksenofobicznych ataków

Polka mieszkająca w Huyton miała stać się ofiarą rasistowskich ataków. Nasza rodaczka uważa, że jej rodzina jest prześladowana przez nastoletnich chuliganów, z powodu jej polskiego pochodzenia.

UK

Holandia

Irlandia