Polski nastolatek z UK weźmie udział w programie związanym z misją załogową na Marsa

Nastolatek z Polski mieszkający w UK stanął przed wyjątkową szansą. Początkujący astrofizyk weźmie udział w programie edukacji kosmicznej. Mateusz Mościszko będzie uczyć się w ramach United Space School latem tego roku.

Jak czytamy na łamach lokalnego serwisu informacyjnego „Leicestershire Live”, nasz rodak znalazł się w elitarnym gronie 50 osób, którym udało się zakwalifikować do programu United Space School. W amerykańskim Houston w Teksasie stanie przed wymarzoną szansą, która przytrafia się raz w życiu po tym, jak przeszedł żmudną rozmowę kwalifikacyjną. 17-latek mieszkający w Bagworth, niedaleko Coalville będzie uczestniczył w działaniach, których ostatecznym celem jest przygotowanie załogowej misji na Marsa.

- Advertisement -

Z Coalville na Marsa

„Kosmos zawsze był częścią mojego życia i wspaniale jest mieć coś takiego. Zawsze interesowałem się kosmosem, ale nigdy nie myślałem, że mógłbym zrobić z tego karierę” – komentował Polak na łamach brytyjskich mediów. „Dopiero gdy ktoś zapytał, co chcę robić w pracy, to pomyślałem, że to może być coś. Myślę, że wziąłem to trochę za pewnik, tak chyba można powiedzieć, ale to niesamowite, że mogłem to teraz urzeczywistnić”.

„Moi rodzice wspierali mnie przez cały czas, ale teraz jest presja, aby dobrze sobie poradzić. To presja, którą sam na siebie nałożyłem” – mówi także w wypowiedzi dla „Leicestershire Live”.

„Kosmos zawsze był częścią mojego życia”

Pochodzący z Polski uczeń klasy 12., który uczy się w English Martyrs’ Catholic School w Leicester, weźmie również udział w wielu innych zajęciach związanych z szeroko pojętym odkrywaniem czy zdobywaniem przestrzeni kosmicznej. Obejmą one wizyty w Johnson Space Center oraz symulację pełnozałogowej misji na Marsa.

Mateusz postrzega wybór swojej osoby, jako świetny sposób na zostanie ambasadorem Wielkiej Brytanii i inspirowanie innych do rozwijania swoich zainteresowań przedmiotami ścisłymi. Trzeba jednak zaznaczyć, że dotarcie do Houston to misja sama w sobie. Koszt udziału w programie United Space School wynosi 1000 dolarów – to równowartość około 804 funtów – koszt, który nastolatek musi pokryć sam. Polak będzie musiał także zapłacić za podróż do USA, co wiążę się z dodatkowym kosztem wynoszącym 750 funtów.

Czy naszemu rodakowi uda się spełnić marzenie?

W związku z tym finansowym wyzwaniem bohater tego tekstu postanowił zebrać środki za pośrednictwem zbiórki społecznościowej.  „Każda pomoc byłaby bardzo mile widziana. To dla mnie marzenie, aby się tam dostać i jest to jedyna taka okazja w życiu. Byłoby wspaniale reprezentować Wielką Brytanię […]”. Termin zbiórki upływa 15 czerwca 2023. 

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Mieszkańcy UK boją się łatki „nierobów na benefitach”. Do kieszeni osób potrzebujących nie trafia nawet £19 mld rocznie

Książę Harry wraca do łask? Na czas koronacji Karola III londyńczycy zrobili ważny ukłon w jego stronę

Mieszkańcy UK chcą, by 4-dniowy tydzień pracy stał się normą do 2030 roku. Czy jest to realne?

Teksty tygodnia

Szkoły wycofują zegary analogowe. Powód jest zaskakujący

Brytyjskie szkoły zaczęły usuwać zegary analogowe z sal egzaminacyjnych, a powód może zaskakiwać. W wielu placówkach zamiast nich pojawiły się zegary cyfrowe. To reakcja na skargi uczniów przystępujących do egzaminów GCSE i A-level, którzy przyznawali, że mają trudności z odczytaniem godziny z tradycyjnych tarcz.

UK vs. AI – dlaczego anglojęzyczne kraje obawiają się sztucznej inteligencji?

Ciekawe badania wykazały, że mieszkańcy krajów anglojęzycznych, w tym również UK są niezwykle nieufni w stosunku do sztucznej inteligencji. Skąd wynika ta tendencja i jakie ma podłoże społeczne?

Były brytyjski minister obrony ostrzega: Zgromadźcie zapasy na kryzys!

Wielka Brytania jest narażona na atak a “szarej strefie”?...

Pełzający kryzys w Wielkiej Brytanii? Dane PKB za kwiecień

Najnowsze dane z gospodarki Wielkiej Brytanii znów niepokoją. Obok wzrostu bezrobocia widoczny jest również spadek PKB.

Porównanie najpopularniejszych linii lotniczych – która jest najlepsza dla Polaków?

Ryanair, Wizz Air, LOT, easyJet czy Emirates? Sprawdź, która linia lotnicza najlepiej odpowiada na potrzeby polskich pasażerów. Praktycznie i z humorem!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie