Mazurek świąteczny z bakaliami
Składniki:
Ciasto kruche:
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 10 dag zmielonych orzechów włoskich
- 15 dag masła
- ¾ szklanki cukru
- 1 jajko
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa czekoladowa:
- 200 ml śmietany 18%
- 1 budyń czekoladowy
- Beza z bakaliami:
- 10 białek
- 1,5 szklanki cukru
- 10 dag suszonych żurawin
- 10 dag kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 10 dag łuskanego słonecznika
- 10 dag wiórków kokosowych
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki mąki pszennej
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
Do dekoracji:
- 5 dag płatków migdałów
Przygotowanie:
Do mąki pszennej dodać zmielone orzechy włoskie, miękkie masło, cukier, jajko i proszek do pieczenia. Razem wymieszać i zagnieść ciasto. Włożyć do lodówki na 60 min., a następnie zetrzeć na tarce o dużych oczkach na wyłożoną papierem do pieczenia prostokątną formę o wymiarach 25 na 36 cm. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec ok. 12 min. w temperaturze 180oC. Ostudzić. Do śmietany wsypać budyń czekoladowy w proszku. Dokładnie wymieszać i wyłożyć na podpieczone kruche ciasto. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Dodać cukier i dalej ubijać. Do innej miski przełożyć suszone żurawiny, kandyzowaną skórkę pomarańczową, łuskany słonecznik, wiórki kokosowe, mąkę ziemniaczaną, mąkę pszenną i proszek do pieczenia. Razem wymieszać i dodać do ubitej piany. Całość delikatnie wymieszać drewnianą łyżką. Bezę z bakaliami wyłożyć na masę czekoladową. Wierzch mazurka posypać płatkami migdałów. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec ok. 45 min. w temperaturze 180oC.
Żurek wielkanocny
Składniki:
- 500 ml zakwasu na żurek (można także użyć gotowego żurku)
- 5 dag wędzonego boczku
- 50 dag białej kiełbasy
- 200 ml śmietany
- 2 jajka na twardo
- 2 listki laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka suszonego majeranku
- garść posiekanej zieleniny (koperek, natka pietruszki)
- 4 ziemniaki
Przygotowanie:
Białą kiełbasę pogotować chwilę na wrzątku. Do zakwasu dodać przypraw i pokrojony w kostkę boczek, całość zagotować. Po ściągnięciu z ognia dolać zahartowaną wcześniej śmietanę. Na talerzu położyć kiełbasę, pokrojone na pół jajka, zalać żurem. Posypać zieleniną. Oddzielnie podać ziemniaki.
Simnel cake
Składniki:
- 100 g kandyzowanych wiśni
- 500 g suszonych owoców (rodzaje wg uznania)
- 175 g masła
- 150 g drobnego cukru do wypieków
- skórka otarta z 1 cytryny
- 225 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1/4 łyżeczki zmielonego imbiru
- 25 g zmielonych migdałów
- 3 jajka
- 2 łyżki mleka
Do dekoracji:
- 1 kg złotego marcepanu
- cukier puder do podsypywania przy wałkowaniu
- 1 łyżka dżemu z moreli, podgrzanego
- 1 białko
Przygotowanie:
Mąkę pszenną, proszek, cynamon, imbir i migdały wymieszać i przesiać, na chwilę odłożyć. W misie miksera utrzeć masło z cukrem na jasną, puszystą masę. Dodać skórkę otartą z cytryny i utrzeć. Do masy maślanej wbijać jajka. Po każdym jajku dodawać 2 łyżki suchych składników i miksować tylko do połączenia się składników. Na sam koniec dodać resztę suchych składników oraz mleko, następnie wszystko wymieszać. Dodać suszone i kandyzowane owoce, wymieszać. Tortownicę o średnicy 20 cm wyłożyć dwukrotnie papierem do pieczenia (sam spód). Do formy wyłożyć połowę ciasta, wyrównać.
Następnie 400 g marcepanu rozwałkować na wymiar tortownicy, oprószając wałek i stolnicę cukrem pudrem, by się do niej nie przyklejał. Marcepan wyłożyć na ciasto do formy, następnie resztę surowego ciasta. Piec w temperaturze 170oC przez 30 min. Następnie temperaturę obniżyć do 150oC i piec kolejne 90 min. Upieczone ciasto będzie wyrośnięte, ciemne i sprężyste przy dotyku.
Rozwałkować kolejne 400 g marcepanu i wyłożyć na ciasto posmarowane wcześniej dżemem z moreli. Z pozostałego 200 g marcepanu uformować 11 kul, mniej więcej o średnicy 2,5 cm. Kulkami udekorować brzegi ciasta, przyklejając je na białko lub przy pomocy dżemu morelowego.
Jagnięcina w sosie miętowym
Składniki:
- 4 gicze jagnięce
- 4 gałązki świeżego rozmarynu
- 50 g miodu
- 3 ząbki czosnku
- 2 l wywaru z jagnięciny lub innego wywaru mięsnego
- pęczek świeżej mięty
- 100 g mąki
- 20 g papryki w proszku
- 100 ml oliwy z oliwek
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Po umyciu giczy jagnięcych wkładamy je do miski i obtaczamy w miodzie. Dodajemy sól, pieprz oraz dwie drobno pokrojone gałązki rozmarynu. W drugiej misce mieszamy mąkę z papryką w proszku i obtaczamy w tym nasze mięso. Do garnka wlewamy oliwę z oliwek i kiedy rozgrzeje się do temperatury ok. 160ᵒC, ostrożnie wkładamy gicze. Obsmażamy je ze wszystkich stron, przeznaczając na każdą z nich pół minuty. Następnie odlewamy połowę oliwy z garnka, żeby danie nie wyszło za tłuste i wkładamy ząbki czosnku w całości, gałązki rozmarynu, gicze jagnięce i zalewamy to wszystko wywarem. Kiedy doprowadzimy go do wrzenia, zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze przez 2 godz., aż jagnięcina stanie się miękka. Na koniec siekamy miętę i dodajemy ją do sosu, aby mięso nabrało smaku świeżych ziół. Gotowe!
Kolorowa sałatka z jajkami i rzodkiewką
Składniki:
- 10 jajek przepiórczych
- nieduży kalafior
- 20 dag mrożonego bobu
- pęczek rzodkiewek
- rukiew wodna, rukola, roszponka lub inna sałata do wyboru
- cukier, sól
Sos:
- utarty ząbek czosnku
- 3 łyżki czerwonego octu winnego
- łyżka miodowej musztardy diżońskiej
- 9 łyżek oliwy extra vergine
- sól, świeżo mielony pieprz
Przygotowanie:
Kalafiora podzielić na różyczki i ugotować. Rozmrożony bób obrać ze skórki i sparzyć w posłodzonym i posolonym wrzątku. Jajka ugotować na twardo, rzodkiewki umyć i pokroić na kawałki, sałatę opłukać i osuszyć. Wszystkie składniki na sos dokładnie mieszać, najlepiej energicznie potrząsając je w zakręcanym słoiku. Wymieszać składniki sałatki z sosem, przekrojone jajeczka ułożyć na wierzchu.