POMÓŻ w walce ze współczesnym niewolnictwem – „Polish Express” wspiera akcję „Spot the Signs”

Pod koniec września zapadł wyrok w sprawie Jonatana M. Mieszkający w Londynie Polak zmuszał do niewolniczej pracy czwórkę swoich rodaków. Stłoczył ich w ciasnym pokoju, gdzie musieli spać na podłodze, zmuszał do pracy w pralni w pobliskim Essex, a wypłatę zabierał dla siebie tłumacząc, że w ten sposób pokrywa koszty ich podroży, zakwaterowania i wyżywienia.

Dodajmy, że na wyżywienie składały się głodowe porcje marnej zupy z chlebem. Koszmar naszych rodaków trwałby nadal, gdyby nie koledzy z pracy polskich imigrantów. Od razu zauważyli, że coś jest nie tak. Wezwali policję i historia, o której pisaliśmy w tym miejscu, skończyła się, na szczęście, dobrze. Niestety, nie wszystkie ofiary współczesnego niewolnictwa miały tyle szczęścia, co rzeczona czwórka Polaków.

- Advertisement -

Problem ten w ostatnich czasie mocno się nasilił, co na własnej skórze odczuli imigranci, także Ci z Polski – to właśnie oni najczęściej padają ofiarami współczesnych wyzyskiwaczy. W związku z tym w Zjednoczonym Królestwie ruszyła kampania edukacyjna "Spot the sign". Jej celem jest uświadomienie społeczeństwa o zagrożeniach płynących z "modern slavery", które ma jednocześnie pomóc w przeciwdziałaniu temu zjawisku. Bo każdy może walczyć ze współczesnym niewolnictwem – i każdy powinien!

18 października to Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

Głównym organizatorem akcji jest Gangmasters and Labour Abuse Authority (GLAA), ale organizacja ta współpracuje zarówno z władzami lokalnych councilów, jak i policją. Opracowała ona zestaw wytycznych, które mogą pomóc w rozpoznaniu sytuacji, w której ktoś przymuszany jest do niewolniczej pracy. Jeśli więc zauważysz kogoś, kto:

– ma widoczne obrażenia lub wygląda na niedożywionego,
– chodzi w tych samych ubraniach, jest zaniedbany,
– widać, że znajduje się pod kontrolą innych osób,
– mieszka w fatalnych warunkach,
– nie ma dostępu do własnych dokumentów,
– jest przestraszony i nieufny bez wyraźnego powodu,
– jest przywożony i odwożony przez kogoś szemranego,
– nie ma odpowiednich ubrań ochronnych,
– jest izolowany,

… to powinieneś zgłosić to na policję. Jak zapewnia Emily Van der Lely z GLAA czasem lepiej się pomylić i wykazać nadgorliwością, niż przymknąć oko na coś, co wydaje się nam podejrzane. Tym, którzy zgłaszają podejrzenie o przestępstwo w zakresie "modern slavery" zapewniają pełną anonimowość. Nie będą musiały podpisywać żadnych zeznań, ani występować przed sądem. Warto zatem to zrobić.

Niewolnictwo w Wielkiej Brytanii. Ofiarami są najczęściej imigranci

Jak to zrobić? Są dwa sposoby. Poprzez Crimestoppers, niezależną organizację dobroczynną walczącą z przestępczością pod numerem 0800 555 111 lub online crimestoppers-uk.org albo poprzez Gangmasters Labour & Abuse Authority (GLAA) pod numerem 0800 432 0804 lub online gla.gov.uk/report-issues. Infolinia w sprawie współczesnego niewolnictwa w Wielkiej Brytanii: 08000 121 700 lub online   modernslaveryhelpline.org/report

"To nieprawdopodobne, że w tych czasach w ogóle mamy do czynienia z niewolnictwem. Chcemy zapewnić wszystkich, także tych, którzy padli ofiarą przestępców, że traktujemy to bardzo poważnie, a kryminalistom obiecujemy, że będą za to karani z największą surowością" – komentuje Van der Lely na łamach Londynka.

Redakcja "Polish Express" w pełni podpisuje się pod tymi słowami!

 

Teksty tygodnia

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Koniec z rozdzielaniem rodzin? Apel o obniżenie progów wizowych!

Najnowsze badania wykazały, że obowiązujące ograniczenia wizowe dla rodzin wyrządziły „znaczne szkody emocjonalne i psychologiczne”, zwłaszcza dzieciom.

Nad Wielką Brytanię nadciąga kolejna fala upałów. Oto gdzie będzie najgorzej

Po rekordowo gorącym weekendzie najnowsza prognoza pogody nie przynosi większych zmian. Choć temperatura chwilowo spadła, upały szybko powrócą. Wkrótce w większości kraju znów zrobi się gorąco, a termometry pokażą nawet około 35 stopni.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie