Ponad połowa Brytyjczyków będzie tęskniła za pewnymi aspektami lockdownu

Ponad połowie Brytyjczyków będzie brakować… lockdownu! A konkretnie, jak wykazały badania, będą oni tęsknić za niektórymi obostrzeniami, które zostały wprowadzone przez brytyjskie władze w ramach walki z koronawirusem.

Możliwość spędzania czasu z rodziną, przebywanie w domu i mniejszy ruch samochodowy – na takie właśnie pozytywne aspekty restrykcji zwróciło uwagę około 54% badanych w sondażu przeprowadzonym wspólnie przez Policy Institute w King’s College London i Ipsos Mori. Badanie to było częścią zakrojonego na szerszą skalę projektu BBC News i wykazało, że ponad połowa brytyjskiej populacji będzie tęsknić za niektórymi rzeczami związanymi z pandemią i lockdownem. Co więcej, 32 procent z 2442 dorosłych w wieku 16 lat i starszych stwierdziło, że ubiegły rok był dla nich był lepszy, niż zwykle. A 19 procent stwierdziło, że ostatni rok był lepszy, niż się spodziewali, kiedy wprowadzono pierwszą blokadę, natomiast kolejne 21 procent stwierdziło, że ich finanse poprawiły się.

- Advertisement -
 

Za czym będą tęsknić Brytyjczycy wspominający dobrze okres lockdownu?

Młodsze osoby (w wieku 16-35 lat) dwukrotnie częściej niż osoby starsze twierdziły, że rok 2020 w ich przypadku był lepszy, niż się spodziewali. Z drugiej strony mamy jednak prawie połowę (dokładnie 49 procent), która jednak stwierdziła, że "rok pandemiczny" był gorszy, niż myśleli. Negatywnie rok 2020 oceniają szczególnie kobiety i osoby powyżej 65. roku życia.

Jak czytamy na łamach "The Evening Standard" badanie wykazało również, że 28% ludzi czuje się bliżej swojej najbliższej rodziny, 19% zbliżyło się ze swoimi sąsiadami, a 31% – z mniej bliskich znajomymi. Jak widać, dość nieoczekiwanie czas spędzony w zamknięciu przyniósł pozytywne skutki. Zdecydowanie więcej było jednak tych negatywnych – 43 procent ankietowanych spodziewa się, że pandemia pogorszy ich zdrowie psychiczne…

Jakie pozytywne aspekty miał czas "zamknięcia"?

Połowa społeczeństwa (52 procent) uważa, że ​​pandemia negatywnie wpłynie na młodych ludzi w perspektywie długoterminowej, podczas gdy 22 procent uważa, że ​​nie będzie miała żadnego wpływu, a 10 procent uważa, że ​​ich perspektywy się poprawią.

"Nie ma wątpliwości, że opinia publiczna wolałaby, aby pandemia w ogóle się nie wydarzyła – ale to nie znaczy, że wszystko było złe dla wszystkich" – komentował profesor Bobby Duffy, dyrektor Policy Institute w King's College London. "Wielu z nas będzie tęskniło za przynajmniej kilkoma efektami wynikającymi z wprowadzeniu lockdownu, zwłaszcza za czasem spędzonym w domu z naszymi rodzinami oraz ciszą i spokojem".

 

Teksty tygodnia

Ekspansja InPostu w Wielkiej Brytanii nabiera tempa. Polska firma ma jednak solidną konkurencję

Polski InPost dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku brytyjskim. Ma na nim już ponad 10 tys. paczkomatów. Łącznie z punktami odbioru i nadania przesyłek (PUDO) sieć liczy ponad 16 tys. lokalizacji. Dla polskiej firmy UK jest jednym z ważniejszych rynków e-commerce w Europie.

Błędy medyczne, które mogły kosztować życie. Policja bada sprawę zgonów po zabiegach

Brytyjska policja rozpoczęła dochodzenie dotyczące kilkunastu zabiegów kardiologicznych przeprowadzonych w szpitalu Castle Hill Hospital, niedaleko Hull. Sprawa zyskała rozgłos po doniesieniach o możliwych błędach medycznych i nieprawidłowościach w dokumentacji pośmiertnej.

Dopłaty zimowe wracają. Kilka milionów emerytów znów dostanie wsparcie

Rząd postanowił przywrócić zimowe dopłaty do ogrzewania dla wszystkich emerytów, których roczny dochód nie przekracza 35 tys. funtów.

Nie będzie kontroli granicznych przy imporcie warzyw i owoców z UE

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan zniesienia granicznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych dla owoców i warzyw sprowadzanych z Unii Europejskiej. To efekt nowego porozumienia upraszczającego handel rolno-spożywczy po Brexicie.

NHS ostrzega: potrzeba nawet 200 tysięcy dawców krwi. Sytuacja jest niebezpieczna

Już w zeszłym roku służba zdrowia biła na alarm z powodu niskiego poziomu zapasów krwi w szpitalach. NHS wyznaczyło sobie ambitny cel – pozyskać milion dawców. Teraz władze informują, że w samej Anglii wciąż brakuje ponad 200 tysięcy osób gotowych oddać krew.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie